Wyznacz dziedzinę funkcji f

Własności wielomianów; pierwiastki, współczynniki. Dzielenie wielomianów. Wzory Viete'a. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI wielomianowe (wyższych stopni). Rozkład na czynniki.
miodzio1988

Wyznacz dziedzinę funkcji f

Post autor: miodzio1988 »

zadne lenistwo
To pewnie coś czego nie mogę wymienić ze względu na regulamin.
1. lewą stronę nierówności rozłożyć na czynniki co najwyżej 2-go stopnia,
2. każdy z czynników przyrównać do zera i wyznaczyć pierwiastki wielomianu (tzn. miejsca zerowe),
3. zaznaczyć pierwiastki na osi liczbowej w kolejności rosnącej,
4. poprowadzić wężyk przechodzący przez kolejne miejsca zerowe według zasady:
wężyk prowadzimy od prawej do lewej strony osi zaczynając rysowanie z góry jeżeli \(\displaystyle{ a_{n}>0}\) lub z dołu jeżeli \(\displaystyle{ a_{n}<0}\)

Gotowca nie dostaniesz, bo widzę, że tylko o to Ci chodzi. Schemat masz, więc dalej się pytam z czym konkretnie jest problem? Z którym punktem tutaj?
mejolga
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 124
Rejestracja: 21 cze 2011, o 03:26
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Szczecin
Podziękował: 28 razy

Wyznacz dziedzinę funkcji f

Post autor: mejolga »

najwyrazniej zle widzisz, niestety. ale sprobuje konkretniej. z tymi punktami zadnego problemu. jak napisalam wyzej. chodzi o to, ze jesli mam dwie funkcje to jak polaczyc to w jedna dziedzine? w odpowiedzi mam, ze \(\displaystyle{ x \in (2;3\rangle}\) (nie wiem czemu tu zamkniete) i \(\displaystyle{ x \in \langle 4; +\infty)}\)

i teraz konkretny problem: na wykresie (ktory sprawdzalam na wolframie) funkcje sa razem dodatnie w przedzialach od \(\displaystyle{ 0}\) do \(\displaystyle{ 3}\) ( bez \(\displaystyle{ 2}\) ) (a nie od \(\displaystyle{ 2}\) do \(\displaystyle{ 3}\)) i od \(\displaystyle{ 4}\) do nieskończonosci. nie wiem od czego to zalezy, powtorze, ze nie wiem czemu od \(\displaystyle{ 2}\) a nie od zera i dlaczego od \(\displaystyle{ 2}\) otwarte a przy trzy zamkniete. poprostu w tych linkach ktore mi przyslales nie ma na to odpowiedzi jak napisalam wczesniej chodzi mi o to jak te dwie polaczyc w jedno bo jak jedno zrobic, juz niby wiem. bylabym wdzieczna za odpowiedz
Ostatnio zmieniony 29 lip 2011, o 15:08 przez ares41, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
Awatar użytkownika
ares41
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6499
Rejestracja: 19 sie 2010, o 08:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 142 razy
Pomógł: 922 razy

Wyznacz dziedzinę funkcji f

Post autor: ares41 »

mejolga pisze:chodzi o to, ze jesli mam dwie funkcje to jak polaczyc to w jedna dziedzine?
O iloczynie zbiorów słyszałaś?


\(\displaystyle{ \hline}\)
PS. wiskitki, to zwykła literówka
miodzio1988

Wyznacz dziedzinę funkcji f

Post autor: miodzio1988 »

dwie funkcje to jak polaczyc to w jedna dziedzine?
Szukasz części wspólnej dwóch wyznaczonych zbiorów. Zatem google i hasło: " Iloczyn dwóch zbiorów" , "Rachunek na zbiorach" itp. Dasz radę wygooglować to sobie już?-- 29 lipca 2011, 15:20 --
ze nie wiem czemu od \(\displaystyle{ 2}\) a nie od zera
O iloczynie zbiorów słyszałeś?
Wystarczy o tym poczytać...
mejolga
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 124
Rejestracja: 21 cze 2011, o 03:26
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Szczecin
Podziękował: 28 razy

Wyznacz dziedzinę funkcji f

Post autor: mejolga »

niestety, nie zgadza sie. dziekuje juz za pomoc, naprawde.
miodzio1988

Wyznacz dziedzinę funkcji f

Post autor: miodzio1988 »

No dziwne. Bo u mnie się zgadza. To od podstaw. Jakie Ci dwa zbiory wyszły. Zapisz nam te zbiory.

\(\displaystyle{ x \in (,) \cup (,)}\)

\(\displaystyle{ x \in <,> \cup <,)}\)

Możesz dopisać resztę?
mejolga
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 124
Rejestracja: 21 cze 2011, o 03:26
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Szczecin
Podziękował: 28 razy

Wyznacz dziedzinę funkcji f

Post autor: mejolga »

reszta: dzikuje za fatyge, dziekuje za pomoc. reszty twoich postow nie czytam bo mi sie nie chce
Awatar użytkownika
wiskitki
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 503
Rejestracja: 29 kwie 2011, o 21:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 176 razy
Pomógł: 29 razy

Wyznacz dziedzinę funkcji f

Post autor: wiskitki »

Jeżeli masz pierwiastek to to, co jest pod pierwiastkiem musi być \(\displaystyle{ \ge 0}\), czyli rozwiązujesz nierówność, po znalezieniu miejsc zerowych zaznaczasz je na osi i prowadzisz przez nie parabole, potem zaznaczasz to co leży nad osią. A tam gdzie masz pierwiastek w mianowniku, to jeszcze mianownik musi być różny od zera, czyli zamiast \(\displaystyle{ \ge 0}\) musi być \(\displaystyle{ >0}\). Mam nadzieję że umiesz te dwie nierówności rozwiązać. Pozdrawiam -- 29 lip 2011, o 18:17 --
ares41 pisze:
mejolga pisze:chodzi o to, ze jesli mam dwie funkcje to jak polaczyc to w jedna dziedzine?
O iloczynie zbiorów słyszałeś?
autor tematu to kobieta
mejolga
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 124
Rejestracja: 21 cze 2011, o 03:26
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Szczecin
Podziękował: 28 razy

Wyznacz dziedzinę funkcji f

Post autor: mejolga »

dzieki:)
ODPOWIEDZ