Przygotowania do OM

Dla wtajemniczonych;) Największa impreza dla matematyków poniżej studiów, czyli Olimpiada Matematyczna oraz Olimpiada Matematyczna Gimnazjalistów.
opilo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 58
Rejestracja: 2 gru 2010, o 10:37
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: koszalin
Pomógł: 1 raz

Przygotowania do OM

Post autor: opilo »

Witam! Idę w tym roku do klasy I LO i mam zamiar wziąć udział w Olimpiadzie Matematycznej. Przejrzałem i porobiłem notatki z książek: Coxeter "Wstęp do geometrii dawnej i nowej", Zetel"Geometria trójkąta",Sierpiński"Wstęp do teorii liczb". Na razie posiadam z swojej Biblioteki Miejskiej książki :
-Lev Kourliandtchik "Wędrówki po krainie nierówności "
-Zbiór zadań z olimpiad matematycznych t.2-t.6
-Wacław Sierpiński"250 zadań z elementarnej teorii liczb"
-25 lat Olimpiady Matematycznej.
Korzystam również ze stron archom.ptm.org.pl oraz .Co waszym zdaniem powinienem zrobić żebym miał sukces za pierwszym razem ?:) Próbowałem dorwać książki "Zadania dla olimpijczyków"Pawłowskiego i cykl "Zadania z olimpiad matematycznych z całego świata" Pawłowskiego, ale w bibliotekach nie ma, a na razie u mnie jest krucho z kasą. Może znacie jakieś ebooki lub zastępniki tych książek
Awatar użytkownika
Funktor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 482
Rejestracja: 21 gru 2009, o 15:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 63 razy

Przygotowania do OM

Post autor: Funktor »

Z doświadczenia wiem że nadmiar literatury może zaszkodzić ;] Skoro robiłeś już jakieś rzeczy to może spróbuj porobić zadania z olimpiad, zobacz jak ci idą. Ogólnie nie ma recept na sukces. Możesz jedynie zwiększyć prawdopodobieństwo sukcesu. Jest masa książek wartych polecenia np. " przygotowanie do olimpiad matematycznych " Musztariego. Jedyne co możesz zrobić to robić dużą ilość zadań, opanować podstawowe chwyty których na OM jest dużo. Myślę że dokładniejszych wskazówek udzielą ci koledzy którzy byli w tym roku na IMO ( jak wytrzeźwieją )-- 22 lip 2011, o 14:41 --I nie nastawiaj się że musisz od razu zrobić OM, takie nastawienie bardzo szkodzi.
Marcinek665
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1824
Rejestracja: 11 sty 2007, o 20:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice, Warszawa
Podziękował: 73 razy
Pomógł: 228 razy

Przygotowania do OM

Post autor: Marcinek665 »

No ja od siebie dodam, że po roku dość mało intensywnych przygotowań, do finału zabrakło mi tylko jednej geometrii. Wniosek raczej oczywisty.
opilo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 58
Rejestracja: 2 gru 2010, o 10:37
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: koszalin
Pomógł: 1 raz

Przygotowania do OM

Post autor: opilo »

To znaczy , że oprócz Pawłowskiego moge dać sobie radę ? Oprócz tego mam jeszcze dwa pytania. Czy jest jakaś możliwość nauczenia się dowodzenia, bo idzie mi to średnio(na rozwiązanie wpadam po1h ,1,5 h).Czy na OM można stosować jakieś "dziwne " twierdzenia? Chciałbym również usłyszeć opinię na poprzednie pytanie .
ElEski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 304
Rejestracja: 22 maja 2010, o 17:20
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 12 razy

Przygotowania do OM

Post autor: ElEski »

opilo,
Tak, patrząc na to, że drugie etapy nie są jakieś chorobliwie trudne. A jeśli chodzi o 1 etap, to trzeba zrobić jakieś 8 zadań, żeby być spokojnym o dostanie się do 2 etapu. (oczywiście najlepiej robić 12 ) Nie jestem tutaj specjalistą, ale zrobiłem już ze 150 zadań z OM, i koło 50 z innych zawodów (MOM, MEMO, Mistrzostwa Państw Bałtyckich)... I generalnie, jak chcesz już zdobyć laureata, to faktycznie tłucz zbiory zadań i zadania... Ja tam proponuję teorię i zadania jednocześnie.
Jak chcesz, mogę Ci wypunktować na co idą zadania z OM...- Tak, niestety są schematyczne, spora część. Jak będziesz chciał pomocy, czy czegoś, możesz do mnie pisać. Postaram się pomóc.

Nie, na OM nie stosujemy dziwnych twierdzeń DDD.
Właściwie jedyne minimalnie bardziej zaawansowane niż inne, które jest konieczne, to małe Fermatowe.
Marcinek665
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1824
Rejestracja: 11 sty 2007, o 20:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice, Warszawa
Podziękował: 73 razy
Pomógł: 228 razy

Przygotowania do OM

Post autor: Marcinek665 »

ElEski pisze:Tak, niestety są schematyczne, spora część.
Czyli za rok co najmniej na podium się widzimy?
opilo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 58
Rejestracja: 2 gru 2010, o 10:37
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: koszalin
Pomógł: 1 raz

Przygotowania do OM

Post autor: opilo »

Czyli nie trzeba znać twierdzenia chińskiego o resztach,Stewarta,Ponceleta? Uważam Pitagorasa,Talesa,cevy,menelaosa,itp. z podręczników do LO za podstawowe Mógłbyś przedstawić ten schemat ElEski?
Awatar użytkownika
Funktor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 482
Rejestracja: 21 gru 2009, o 15:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 63 razy

Przygotowania do OM

Post autor: Funktor »

Znać nie trzeba, ale z tego co wiem czasami się zdarzają ludzi którzy rozwalają jakieś kosmiczne zadanie " a to jest szczególny przypadek twierdzenia ... "

Ja nie uważam że te zadania sa schematyczne, ale po nauczeniu się jakiś podstawowych metod i poćwiczeniu spora część zadań z OM powinna być do zrobienia bez jakiś schiz (podstawowe chwyty stosowane przy dowodzeniu nierówności, kongruencje itp....) Oczywiście bardzo liczy się pomysłowość. Chociaż faktem też jest że jak zrobisz, nie wiem z 1000 zadań włączając w to zadania ze wszystkich OM-ów zbiorków przygotowawczych itp .to może i staną się ona dla ciebie w większości schematyczne
Awatar użytkownika
Swistak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1874
Rejestracja: 30 wrz 2007, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 99 razy
Pomógł: 87 razy

Przygotowania do OM

Post autor: Swistak »

Funktor pisze:Znać nie trzeba, ale z tego co wiem czasami się zdarzają ludzi którzy rozwalają jakieś kosmiczne zadanie " a to jest szczególny przypadek twierdzenia ... "
Nie.
Awatar użytkownika
Funktor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 482
Rejestracja: 21 gru 2009, o 15:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 63 razy

Przygotowania do OM

Post autor: Funktor »

Swistak pisze:
Funktor pisze:Znać nie trzeba, ale z tego co wiem czasami się zdarzają ludzi którzy rozwalają jakieś kosmiczne zadanie " a to jest szczególny przypadek twierdzenia ... "
Nie.

Mówi ci coś nazwisko Pilipczuk ?
Awatar użytkownika
Swistak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1874
Rejestracja: 30 wrz 2007, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 99 razy
Pomógł: 87 razy

Przygotowania do OM

Post autor: Swistak »

Hmmm... Nie znam gościa :/... To jakiś niezły koks?

A tak na serio, to baaardzo rzadko zdarzają się zadania, które są po prostu przypadkami szczególnymi jakichś egzotycznych twierdzeń. Słyszałem, że 61-3-6 takie było, ale dane twierdzenie było z jakiejś wyższej półki i oczywiście nikt go nie znał. Oczywiście czasami przyda się jakieś mniej znane twierdzenie, jednak zazwyczaj nie rozwalają one zadania w jednym zdaniu i są to na tyle rzadkie przypadki, że ośmieliłem się po prostu odpowiedzieć "Nie.", nawet wiedząc, że nie jest to w 100% prawda, ale że jest prawdziwe w takim stopniu, że lepiej, aby było przekonanie, że tak jest w pełni, aniżeli aby chodziły słuchy, że na OMie co drugie zadanie idzie w jednym zdaniu z egzotycznych twierdzeń.
Awatar użytkownika
Funktor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 482
Rejestracja: 21 gru 2009, o 15:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 63 razy

Przygotowania do OM

Post autor: Funktor »

Swistak, W pełni się z tobą zgadzam
Marcinek665
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1824
Rejestracja: 11 sty 2007, o 20:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice, Warszawa
Podziękował: 73 razy
Pomógł: 228 razy

Przygotowania do OM

Post autor: Marcinek665 »

Sądzę, że z Michałem Pilipczukiem to była ironia.
opilo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 58
Rejestracja: 2 gru 2010, o 10:37
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: koszalin
Pomógł: 1 raz

Przygotowania do OM

Post autor: opilo »

W I tomie nierówności Kourliandtchika są dowody nierówności na podstawie innych np. nierówności Minkowskiego.Czy na OMie można rozwiązywać analogicznie?
Awatar użytkownika
Swistak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1874
Rejestracja: 30 wrz 2007, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 99 razy
Pomógł: 87 razy

Przygotowania do OM

Post autor: Swistak »

Tak.
ODPOWIEDZ