TEST.CHI interpretacja wyników

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
mkowal87
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 21 lip 2011, o 20:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Rzeszów

TEST.CHI interpretacja wyników

Post autor: mkowal87 »

Witam wszystkich użytkowników.
Myślę że mój problem nie będzie stanowił problemów dla doświadczonych matematyków. Piszę pewien projekt informatyczny i muszę udowodnić że wybierane elementy w czasie symulacji maja rozkład równomierny. W tym celu wykorzystałem funkcje TEST.CHI z Open Office. i dla następujących danych otrzymałem taki wynik 0.7 , pierwsza kolumna to dane otrzymane druga oczekiwane.
9|10
9|10
14|10
8|10
12|10
8|10
Czy ktoś może pomóc mi zinterpretować dany wynik. Mianowicie w helpie pisze że test ten jest testem na niezależność danych. W takim razie czy poprawne jest dane stwierdzenie że "wykonany test potwierdza z prawdopodobieństwem 0,7, że otrzymane wyniki losowania maja rozkład równomierny"? Czy też wyniki te należy inaczej interpretować.
Przyznam się szczerze że pogubiłem się już w tych wszystkich pojęciach jak poziom istotności, ufności.

dzięki za pomoc.
miodzio1988

TEST.CHI interpretacja wyników

Post autor: miodzio1988 »

Mianowicie w helpie pisze że test ten jest testem na niezależność danych.
A niezależność chcesz badać? Nie. Więc do bani jest Twoje zastosowanie
mkowal87
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 21 lip 2011, o 20:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Rzeszów

TEST.CHI interpretacja wyników

Post autor: mkowal87 »

Ok dzięki w takim razie wykonałem wszystkie obliczenia ręcznie na podstawie
... wyklad.pdf str1,2
dla wyników
112 | 100
106 | 100
107 | 100
83 | 100
82 | 100
103 | 100
108 | 100
102 | 100
105 | 100
92 | 100

i wyszła mi wartośc statystyki testowej \(\displaystyle{ T=10.08}\)
Założmy ze interesuje mnie poziom istotności \(\displaystyle{ a= 0.05}\)
rozumiem ze mam stopnie swobody \(\displaystyle{ K=10}\).
a)
W takim razie patrze do tablic i dla \(\displaystyle{ a=0,05}\) oraz \(\displaystyle{ K-1}\) wychodzi wartość \(\displaystyle{ x=16{,}91}\)
jesli\(\displaystyle{ T<x}\) to przyjmuje hipoteze
b)
czy tez wyznaczam przedział ktytyczny \(\displaystyle{ Kr(1-a, \infty )}\) czylli \(\displaystyle{ K(3{,}325, \infty )}\) wartość T zawiera sie w przedziale i odrzucam hipoteze .


Które z tych podejśc jest poprawne bo spotkałem różne interpretetacje. Zakładam że krok b jest poprawny ?

dzieki
Ostatnio zmieniony 23 lip 2011, o 15:18 przez Chromosom, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Nieczytelny zapis - brak LaTeX-a. Proszę zapoznać się z instrukcją: http://matematyka.pl/latex.htm .
ODPOWIEDZ