MiNI vs MIM

Przygotowanie do egzaminu dojrzałości. Zestawy zadań. Wyniki i przebieg rekrutacji na studia.

Które studia powinienem wybrać ?

Matematyka - MiNi
12
34%
Matematyka - MIM
15
43%
JSEM - MIM/WNE
8
23%
 
Liczba głosów: 35

Awatar użytkownika
Erurikku
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 261
Rejestracja: 1 lip 2011, o 20:46
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 46 razy

MiNI vs MIM

Post autor: Erurikku »

Witam,
stworzyłem ten temat aby dowiedzieć się od was, który kierunek powinienem wybrać. Postaram się opisać trochę moje zainteresowania. Zacznijmy jednak od tego, że mam do wyboru:
- matematykę na MIM UW
- matematykę na MiNi PW
- MSEM [dawny JSEM - jednoczesne studia ekonomiczno-matematczne]

Co do mnie:
- interesuję mnie głównie matematyka, jestem z niej niezły, ale nie genialny. To znaczy, że bez problemu radziłem sobie w liceum na poziomie matury oraz zapoznałem się z podstawami analizy, ale nie brałem udziału w olimpiadach.
- w przyszłości chciałbym pracować w ubezpieczeniach lub finansach
- zależy mi na tym, by na studiach była miła atmosfera + pro-studencko nastawieni wykładowcy
- chciałbym, studiować z najlepszymi - tak, żebym miał na kim się wzorować i z kim rywalizować
- nie interesuję mnie informatyka
- zależy mi na tym, by była możliwość wyjazdów zagranicznych i praktyk w międzynarodowych firmach
- super by było, jakby studia nie zajmowały 24/7/365 żeby rozwijać też inne swoje pasje

Wiele osób mi mówi, że ciężko wybrać pomiędzy UW i PW - bo nikt nie studiował i tu i tu, a poza tym są to topowe uczelnie. Prawdopodobnie otrzymam dobre wykształcenie niezależnie od wyboru. Jestem po prostu ciekaw zdania innych osób - szczególnie z tego forum. Co byście zrobili na moim miejscu ?

Dziękuje za każdy uczciwie oddany głos i opinię.
Awatar użytkownika
Funktor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 482
Rejestracja: 21 gru 2009, o 15:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 63 razy

MiNI vs MIM

Post autor: Funktor »

Moim zdaniem MIMUW bo:

- mają tam wysoki poziom
- chyba łatwiej się dostać niż na pw wbrew pozorom
- mają sporo przedmiotów więc można swobodnie rozwijać zainteresowania
- mają tam sporo z matematyki finansowej

Co do wykładowców, wszędzie się tafią fajni i niefajni. Atmosfera na MIMUW jest fajna przynajmniej wg mnie.-- 3 lip 2011, o 18:24 --Taka próbka przedmiotów ;]

. ... AT-Z-ZM%29

. ... er:2a1a%29
xanowron
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1996
Rejestracja: 20 maja 2008, o 15:14
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa/Stalowa Wola
Podziękował: 42 razy
Pomógł: 247 razy

MiNI vs MIM

Post autor: xanowron »

Ja również polecam MIMUW.
- o poziom nie masz się co obawiać,
- jest sporo olimpijczyków, sporo prawie-olimpijczyków i jest z kim rywalizować (zdrowo),
- na matematyce/JSEMie jest bardzo mało informatyki, chyba że dobierzesz sobie jakieś ekstra przedmioty,
- pracownicy są bardzo pozytywnie nastawieni do studentów, ja osobiście nie spotkałem na pierwszym roku nikogo niemiłego czy chamskiego, a kilka osób wspominam wyjątkowo dobrze (konsultacje czy zajęcia z prof. Strzeleckim czy prof. Wojtaszczykiem to czysta przyjemność )
- możliwości międzynarodowych wyjazdów jest sporo, więc jak się tym interesujesz to nie powinno być problemu.

Jakbyś miał jakieś konkretne pytania to odpowiem chętnie, chociaż jestem dopiero po dwóch semestrach na MIMie : )
Awatar użytkownika
Erurikku
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 261
Rejestracja: 1 lip 2011, o 20:46
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 46 razy

MiNI vs MIM

Post autor: Erurikku »

xanowron pisze: Jakbyś miał jakieś konkretne pytania to odpowiem chętnie, chociaż jestem dopiero po dwóch semestrach na MIMie : )
Ok, bardzo miło z Twojej strony. Parę pytań:
- Czy łatwo jest o pracę po MIM, czy zgłaszają się firmy po pracowników ?
- Gdybyś miał określić jak ciężko było zaliczyć 1 rok (wiem, że zależy to od predyspozycji) w skali od 0 do 10 - ile by to było?
- Czy przedmiot ,,Wstęp do matematyki" jest ciężko nadrobić ? Na 1 roku JSEM są takie same przedmioty jak na matematyce + ekonomiczne, wszystko poza wspomnianym wstępem. Nie chciałbym, żeby się okazało, że przez to będę bardzo w tyle w stosunku do ludzi z matmy i potem będą problemy na magisterskich. (nie wspominając już o tym, że na III roku chyba też czegoś na JSEM się nie przerabia)
- Z tego co wiem, gdybym nie dał rady na JSEM jest możliwość przeniesienia się na samą matematykę. Czy znasz może osoby, które tak zrobiły? Czy znasz ludzi z JSEM ?
xanowron
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1996
Rejestracja: 20 maja 2008, o 15:14
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa/Stalowa Wola
Podziękował: 42 razy
Pomógł: 247 razy

MiNI vs MIM

Post autor: xanowron »

Erurikku pisze:
xanowron pisze: Jakbyś miał jakieś konkretne pytania to odpowiem chętnie, chociaż jestem dopiero po dwóch semestrach na MIMie : )
Ok, bardzo miło z Twojej strony. Parę pytań:
- Czy łatwo jest o pracę po MIM, czy zgłaszają się firmy po pracowników ?
- Gdybyś miał określić jak ciężko było zaliczyć 1 rok (wiem, że zależy to od predyspozycji) w skali od 0 do 10 - ile by to było?
- Czy przedmiot ,,Wstęp do matematyki" jest ciężko nadrobić ? Na 1 roku JSEM są takie same przedmioty jak na matematyce + ekonomiczne, wszystko poza wspomnianym wstępem. Nie chciałbym, żeby się okazało, że przez to będę bardzo w tyle w stosunku do ludzi z matmy i potem będą problemy na magisterskich. (nie wspominając już o tym, że na III roku chyba też czegoś na JSEM się nie przerabia)
- Z tego co wiem, gdybym nie dał rady na JSEM jest możliwość przeniesienia się na samą matematykę. Czy znasz może osoby, które tak zrobiły? Czy znasz ludzi z JSEM ?

- z pracą podobno jest dobrze, ale jestem po pierwszym roku więc szczegółów Ci nie podam. Ofert jest sporo, rozwieszane są na wydziale na wszelkiego rodzaju powierzchniach płaskich, na stronie samorządu jest tego trochę no i wydziałowe skrzynki są tym spamowane
- jeśli 0 - to zaliczenie za darmo, a 10 - niemożliwe to dałbym 6, ale to jest bardzo subiektywne inaczej ja to oceniam zaliczając wszystko w terminach, a inaczej na to patrzy osoba która za każdym razem ma zaproszenie na sesję poprawkową,
- na "wstęp do matematyki" możesz normalnie chodzić jak masz taką ochotę, a jest to bardzo przyjemny i przydatny przedmiot, zwłaszcza jeśli chciałbyś potem przenieść się na matematykę. Jakbyś to olał na początku i potem chciał nadrobić to przedmiot jest prowadzony co roku w semestrze zimowym więc śmiało możesz się na niego zapisać np. za rok
- Jest taka możliwość, nie znam osób które to robiły, bo zazwyczaj ludzie uciekają na ekonomię. Znam parę osób z JSEMu.
miodzio1988

MiNI vs MIM

Post autor: miodzio1988 »

- mają tam wysoki poziom
A na Mini nie mają?
- mają sporo przedmiotów więc można swobodnie rozwijać zainteresowania
A na Mini nie mają?
- mają tam sporo z matematyki finansowej
A na Mini nie mają? Cała specjalizacja jest temu poświęcona.
emaerio
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 52
Rejestracja: 7 kwie 2011, o 22:17
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: warszawa
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 4 razy

MiNI vs MIM

Post autor: emaerio »

a gdzie on napisal, ze na mini nie maja? napisal co jest na mim, slowa o mini w jego poscie nie widze.


na mini za to maja gburowatych studentow, ktorzy uwazaja, ze studiujac na tym elitarnym wydziale, zlapali pana boga za nogi i moga przez to uwazac wszystkie inne matematyki za gorsze.
Awatar użytkownika
Funktor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 482
Rejestracja: 21 gru 2009, o 15:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 63 razy

MiNI vs MIM

Post autor: Funktor »

Żeby doprecyzować, ja zagłosowałem dokładnie na MIM -JSEM aczkolwiek w zasadzie jest wg mnie obojętne czy wybierzesz czystą matematykę i potem będziesz dorabiał przedmioty z ekonomii czy będziesz to robił na JSEM. Tz ja z ekonomią nie mam wiele wspólnego, ale sam studiowałem na MIMIE i mam masę znajomych na MIMIE na matmie kilku na Jsemie i trochę na ekonomii. Jeden ze znajomych robi jeszcze inną wersję mianowicie studia równoległe do matematyki dołączył dodatkowo ekono ale nie w ramach JSEM. Trochę narzekał - nie na ilość zajęć i brak czasu bo to zdolna bestia, ale na to że na ekono czasem różne ściemy odchodzą ;] ( Skomplikowane procesy rynkowe modelowało się prostą funkcją liniową po obcięciu masy istotnych parametrów ) - ale to taka uwaga na marginesie ;]. Nie wiem jak to wygląda jak przedmioty ekonomiczne robi się na mimie - wtedy prowadzą to ludzie z matmy. Myślę że warto się dopytać

co do MINI. Razem ze mną na fizyce studiuje kumpel który robi inż na mimi z matmy. Kiedyś sam przyznał że te czwórki i piątki co tam ma są w porównaniu z tymi trójami co ma na fuw niewiele warte bo poziom jest na uw wyższy. A różnica poziomów matematyki na fuw i mumuw jest znaczna- na korzyść mimuw oczywiście. A co do ilości przedmiotów, czy mógłbyś miodziu pokazać nam jakiś katalog przedmiotów oferowanych przez mini ? Oczywiście nie chcę dyskryminować MINI, oni mają tam poprostu inne podejście.
Awatar użytkownika
Frey
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3299
Rejestracja: 11 paź 2008, o 18:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował: 48 razy
Pomógł: 243 razy

MiNI vs MIM

Post autor: Frey »

Funktor pisze: ( Skomplikowane procesy rynkowe modelowało się prostą funkcją liniową po obcięciu masy istotnych parametrów )
yyy no i co z tego. Może wydawać się to zbytnim uproszczeniem, jednak ma to także wiele innych zalet, miedzy innymi to, że można łatwo pokazywać wpływ innych czynników na ową prostą funkcję, czyli jesteśmy w ogóle w stanie coś zaobserwować. Gdyby podejść do funkcji która świetnie wszystko opisuje i ma powiedzmy 20 zmiennych (takie funkcje istnieją i tak) to modele stały by się bezużyteczne bo nie dałoby się rady uchwycić ogólnych zależności. Poza tym jak sama koncepcja wskazuje: model to uproszczone odwzorowanie rzeczywistości.

Co do tematu to MIMUW, bo... sentyment.
Awatar użytkownika
honotam
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 7 lis 2009, o 15:00
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa/Rawa Mazowiecka

MiNI vs MIM

Post autor: honotam »

Erurikku pisze:
xanowron pisze: Jakbyś miał jakieś konkretne pytania to odpowiem chętnie, chociaż jestem dopiero po dwóch semestrach na MIMie : )
Ok, bardzo miło z Twojej strony. Parę pytań:
- Czy łatwo jest o pracę po MIM, czy zgłaszają się firmy po pracowników ?
- Gdybyś miał określić jak ciężko było zaliczyć 1 rok (wiem, że zależy to od predyspozycji) w skali od 0 do 10 - ile by to było?
- Czy przedmiot ,,Wstęp do matematyki" jest ciężko nadrobić ? Na 1 roku JSEM są takie same przedmioty jak na matematyce + ekonomiczne, wszystko poza wspomnianym wstępem. Nie chciałbym, żeby się okazało, że przez to będę bardzo w tyle w stosunku do ludzi z matmy i potem będą problemy na magisterskich. (nie wspominając już o tym, że na III roku chyba też czegoś na JSEM się nie przerabia)
- Z tego co wiem, gdybym nie dał rady na JSEM jest możliwość przeniesienia się na samą matematykę. Czy znasz może osoby, które tak zrobiły? Czy znasz ludzi z JSEM ?
Hej jestem studentką 1. roku JSEMu.
Oczywiście polecam MIM! Nie wiem jednak czy obstawiać przy JSEMie czy przy samej matmie, wg mnie JSEM to matematyka z dodatkiem ekonomii. Trochę żałuję, że nie wzięłam dodatkowo wstępu do matematyki chociaż da się to nadrobić. Nie odczułam zbytnio bym była do tyłu wzgledem ludzi z matematyki z tego powodu, że nie miałam jednago przedmiotu. JSEM jest tu traktowany tak samo jak matma. W tym roku dwie osoby przeniosły się na matematykę. Jedna - człowiek po studiach informatycznych, który przyszedł na studia bo lubi matmę, druga - zaczęła JSEM i SGH w tym samym czasie i stwierdziła, ze wystarczy jej SGH i matma. Z około 75 osób zostało nas 23(?). Większość przeniosła się na ekonomię w pierwszym semestrze i w sesji zimowej.
Jesli wybierzesz JSEM: jedź koniecznie na obóz zerowy WNE! Najlepszy dotychczas spędzony wrzesień w moim życiu
thepiter100
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 5 lip 2011, o 00:16
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: wawa

MiNI vs MIM

Post autor: thepiter100 »

Najlepszy dotychczas spędzony wrzesień w moim życiu
Dla studiujących matmę na mimie to raczej ostatni TAKI wrzesień
xanowron
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1996
Rejestracja: 20 maja 2008, o 15:14
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa/Stalowa Wola
Podziękował: 42 razy
Pomógł: 247 razy

MiNI vs MIM

Post autor: xanowron »

thepiter100 pisze:
Najlepszy dotychczas spędzony wrzesień w moim życiu
Dla studiujących matmę na mimie to raczej ostatni TAKI wrzesień
Dlaczego?
Awatar użytkownika
Erurikku
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 261
Rejestracja: 1 lip 2011, o 20:46
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 46 razy

MiNI vs MIM

Post autor: Erurikku »

Dobra. Dziękuje wszystkim za wypowiedzi i pomoc w wyborze studiów. Musze przyznać, że wiele z waszych porad i opinii okazało się naprawdę pomocnych.
Obecnie jestem nastawiony na JSEM i ewentualnie jeśli mi się nie spodoba przeniosę się na samą matmę na MIM.
Teraz tylko czekam czy się dostanę, ale myślę że z 90+/100 na UW mam duże szanse.
Pozdrawiam
PS: honotam może rzeczywiście pojadę na ten obóz...
snak13
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: 7 sie 2009, o 16:13
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 1 raz

MiNI vs MIM

Post autor: snak13 »

Nie wiem jak jest z praca po mim, ale ~90% ofert pracy wysylanych na skrzynke dotyczy kodujacych.
Awatar użytkownika
Erurikku
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 261
Rejestracja: 1 lip 2011, o 20:46
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 46 razy

MiNI vs MIM

Post autor: Erurikku »

Erurikku pisze:Dobra. Dziękuje wszystkim za wypowiedzi i pomoc w wyborze studiów. Musze przyznać, że wiele z waszych porad i opinii okazało się naprawdę pomocnych.
Obecnie jestem nastawiony na JSEM i ewentualnie jeśli mi się nie spodoba przeniosę się na samą matmę na MIM.
Teraz tylko czekam czy się dostanę, ale myślę że z 90+/100 na UW mam duże szanse.
Pozdrawiam
PS: honotam może rzeczywiście pojadę na ten obóz...
Dostałem się na wszystko. Koniec końców wybrałem jednak MiNi. Rada dla ludzi, którzy kiedyś będą się wahać pomiędzy tymi uczelniami: pojedźcie i tu i tu. Popytajcie, a potem sami wybierzcie. : )
ODPOWIEDZ