Wariacja, kombinacja - poszukiwany pewien wzór

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
evolter
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 4 lip 2011, o 12:17
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 3planeta od Słońca

Wariacja, kombinacja - poszukiwany pewien wzór

Post autor: evolter »

Witam, na początek z góry przepraszam, że nie przepatrzyłem forum za odpowiedzią na moje pytanie, jednak pilnie potrzebuję informacji (wzoru ), a w tym momencie nie mam czasu szukać. Muszę policzyć ile jest możliwych ciągów do ułożenia (nie jest to zwykła wariacja/kombinacja, lub po prostu nie wiem jak je dopasować do mojego przypadku ^^). Ciąg składa się z 8 znaków, na każdym miejscu może być znak z określonego zbioru, każdy zbiór ma inną liczbę znaków i jest ona następująca: 7,8,8,8,7,8,4,5.

Przykład:
ciąg składający się z 3 znaków, liczba zbiorów jest następująca: 1,3,2
{{1},{2,3,4},{5,6}}
125, 126, 135, 136, 145, 146

Jak widać, nie jest to nic trudnego i zapewne łatwo dojść do wzoru samemu, jednak nie mam żywcem teraz czasu i możliwości przysiąść w spokoju nad jakąś kartką

PS Jeżeli ma to jakąś fachową nazwę to również proszę o jej podanie - przyda się na przyszłość
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9833
Rejestracja: 18 gru 2007, o 03:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 90 razy
Pomógł: 2632 razy

Wariacja, kombinacja - poszukiwany pewien wzór

Post autor: »

Jeśli dobrze zrozumiałem Twój problem, to odpowiedź to po prostu:
\(\displaystyle{ 7 \cdot 8 \cdot 8 \cdot 8 \cdot 7 \cdot 8 \cdot 4 \cdot 5}\)

Q.
evolter
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 4 lip 2011, o 12:17
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 3planeta od Słońca

Wariacja, kombinacja - poszukiwany pewien wzór

Post autor: evolter »

Ha, wiedziałem iż to coś prostego ale wstyd mi, że aż tak ^_^ za bardzo się skupiłem nad programem i rozmyślaniem nad jakimś dziwnym wzorem do tego... Dzięki za pomoc.
ODPOWIEDZ