Matura z matematyki 2011 - poziom rozszerzony

Przygotowanie do egzaminu dojrzałości. Zestawy zadań. Wyniki i przebieg rekrutacji na studia.
Awatar użytkownika
piti-n
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 534
Rejestracja: 24 gru 2010, o 22:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wroclaw
Podziękował: 41 razy
Pomógł: 45 razy

Matura z matematyki 2011 - poziom rozszerzony

Post autor: piti-n »

Własnie przerabiam Krysickiego. Bawię się Macierzami i przypominam sobie o pochodnej i całkach
Awatar użytkownika
batmanka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: 2 lip 2011, o 00:36
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Wadowice

Matura z matematyki 2011 - poziom rozszerzony

Post autor: batmanka »

Czy wynik maturalny ma jakieś odzwierciedlenie na studiach? (planuje studiować matematykę) Czy ktoś kto zdał na 10% i ten co zdał na 90% ma równe szanse?
mydew
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 102
Rejestracja: 20 maja 2008, o 21:57
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Ma te ma
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 1 raz

Matura z matematyki 2011 - poziom rozszerzony

Post autor: mydew »

Wielokrotnie było mówione/pisane: nie, nie i wiele razy nie! To, że ktoś fajnie napisał maturę nie znaczy, że jest taki dobry. Na przykład jak ja napisałem angielski rozszerzony na 82% to mogę iść na filologię angielską ? - nie wydaje mi się, bo mam zbyt duże braki jeżeli chodzi o jakieś niuanse językowe (bardziej hardkorowa gramatyka itd.), wystarczy mi że dobrze się komunikuję. A na przykład moja siostra, która napisała ciut lepiej oprócz umiejętności dobrej komunikacji w tym języku można powiedzieć że "zna go od podszewki".
Awatar użytkownika
wiskitki
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 503
Rejestracja: 29 kwie 2011, o 21:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 176 razy
Pomógł: 29 razy

Matura z matematyki 2011 - poziom rozszerzony

Post autor: wiskitki »

zdałem rozszerzoną tylko na 64%, a studiuję matmę i jakoś sobie radzę Wszystko jest dla ludzi, studia też.
RSM
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 197
Rejestracja: 1 lip 2011, o 21:41
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Internet
Podziękował: 9 razy
Pomógł: 13 razy

Matura z matematyki 2011 - poziom rozszerzony

Post autor: RSM »

... Itemid=106

W podobnym tonie wypowiada się Wiesław Włodarski, szef Stowarzyszenia Dyrektorów Szkół Średnich i dyrektor L LO w Warszawie. – Zdawalność matury na poziomie 75 – 80 proc. to dobry wynik, bo oznacza, że egzamin różnicuje zdających. A jakieś 20 proc. populacji na maturę nie zasługuje – uważa. Ewa Fijuth, wicedyrektor III LO w Lublinie, dodaje: – Skoro matura ma dać wstęp na studia, to musi wskazywać, kto się nadaje do ich rozpoczęcia, a kto jeszcze do tego nie dojrzał.
Myślę, że te wypowiedzi podsumowują całą dyskusję prowadzoną w mediach o tym, że tyle ludzi nie zdało matury. Ci dziennikarze są albo niedorozwinięci, albo tak im każą przełożeni mówić. Gdyby maturę zdał każdy to matura straciłaby swój pierwotny sens - różnicowanie, selekcję. Wg mnie matura i tak za słabo różnicuje. Nie każdy obywatel naszego państwa musi mieć maturę, to żaden wstyd jej nie posiadać, ważne. Ktoś kto zamiata chodnik może to robić najlepiej na świecie i chwała mu za to. Nie każdy musi mieć średnie czy wyższe wykształcenie, a takie przekonanie jest u naszego społeczeństwa. Osoba, która ledwo zdała maturę ma potem tytuł magistra, śmiech na sali.
bogo91
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 44
Rejestracja: 25 lis 2009, o 20:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kielce
Pomógł: 3 razy

Matura z matematyki 2011 - poziom rozszerzony

Post autor: bogo91 »

Czy ktos wie jaki byl rok temu prog stypendiow zamawianych na UAM?
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34302
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Matura z matematyki 2011 - poziom rozszerzony

Post autor: Jan Kraszewski »

Revius pisze:Witam. Mam pytanie odnośnie zadania 2. Co w moim rozwiązaniu jest źle? Otrzymałem 3/4pkt. Treść:
Uzasadnij, że jeżeli \(\displaystyle{ a \neq b, a \neq c, b \neq c}\) i \(\displaystyle{ a+b=2c}\), to \(\displaystyle{ \frac{a}{a-c}+ \frac{b}{b-c} =2}\)
Moje rozwiązanie:
Z założenia,\(\displaystyle{ a-c \neq 0}\) i \(\displaystyle{ b-c \neq 0}\)
Dla \(\displaystyle{ c=0}\)
\(\displaystyle{ L=\frac{a}{a-0}+ \frac{b}{b-0} =1+1=2=P}\)

Dla \(\displaystyle{ c \neq 0}\)
\(\displaystyle{ \frac{a}{a-c}+ \frac{b}{b-c} =2 \ \ | \cdot (a-c)(b-c)}\)

\(\displaystyle{ a(b-c)+b(a-c)=2(a-c)(b-c)}\)

\(\displaystyle{ ab-ac+ab-bc=2(ab-ac-bc+c^2)}\)

\(\displaystyle{ 2ab-ac-bc=2ab-2ac-2bc+2c^2}\)

\(\displaystyle{ ac+bc=2c^2}\)

\(\displaystyle{ a+b=2c}\)

Ostatnia nierówność jest prawdziwa z założenia.
Przekształcałem równość równoważnie, zatem wyjściowa równość jest prawdziwa. c.k.d.
Odwoływać się?
Możesz się odwołać. Podobnie wyglądające rozwiązania (w ostatnim przejściu bez komentarza dzielenie przez \(\displaystyle{ c}\), które mogłoby być zerem) były oceniane na 3/4. Egzaminator mógł nie zauważyć, że rozpatrzyłeś dwa przypadki.
piti-n pisze:jednak pozostaje przy PWr albo UWr.
Jak napisał maxbaer, z UWr nie powinno być żadnego problemu. On zapraszał na informatykę, ja na matematykę. Jak jesteś chętny do pracy, to powinieneś sobie poradzić.

JK
macieq44
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 91
Rejestracja: 22 paź 2009, o 21:23
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 1 raz

Matura z matematyki 2011 - poziom rozszerzony

Post autor: macieq44 »

bogo91 pisze:Czy ktos wie jaki byl rok temu prog stypendiow zamawianych na UAM?
dobre pytanie
Revius
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 385
Rejestracja: 27 maja 2007, o 19:59
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 20 razy
Pomógł: 65 razy

Matura z matematyki 2011 - poziom rozszerzony

Post autor: Revius »

Jan Kraszewski pisze:Możesz się odwołać. Podobnie wyglądające rozwiązania (w ostatnim przejściu bez komentarza dzielenie przez \(\displaystyle{ c}\), które mogłoby być zerem) były oceniane na 3/4. Egzaminator mógł nie zauważyć, że rozpatrzyłeś dwa przypadki.
Dziękuje za odpowiedź, mam jeszcze kilka pytań.
Jak wygląda odwołanie? Widziałem już formularz na OKE Kraków. Czy muszę jechać do Krakowa i sprawdzać swoją pracę? Nie może komisja sprawdzić moją pracę jeszcze raz? Mam 98%, chce 100%, warto? Czy to 'odwołanie' nie wywoła jakiś problemów z rekrutacją na studia?
emaerio
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 52
Rejestracja: 7 kwie 2011, o 22:17
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: warszawa
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 4 razy

Matura z matematyki 2011 - poziom rozszerzony

Post autor: emaerio »

Revius pisze: Mam 98%, chce 100%
no to imo niewarto zawracac sobie glowy.
jedyny argument za, to taki, ze ladniej to bedzie wygladac dla potomstwa ;p
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34302
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Matura z matematyki 2011 - poziom rozszerzony

Post autor: Jan Kraszewski »

Revius pisze:Jak wygląda odwołanie? Widziałem już formularz na OKE Kraków. Czy muszę jechać do Krakowa i sprawdzać swoją pracę? Nie może komisja sprawdzić moją pracę jeszcze raz?
Z tego co wiem (ale nie jestem specjalnie biegły w procedurach), to powinieneś pojechać do Krakowa, wystąpić o wgląd do pracy, obejrzeć kserówki, które dostaniesz, a następnie złożyć odwołanie. Choć osoba, która taką procedurę stosowała w zeszłym roku, miała swoja OKE pod bokiem, więc nie miała problemu z dojazdem.

Musiałbyś się dowiedzieć, czy można odwołać się "zdalnie", ale mocno wątpię - OKE robi raczej wszystko, by do składania odwołań zniechęcać, a konieczność obecności osobistej to dobry zniechęcacz.

JK
adner
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 635
Rejestracja: 7 lut 2008, o 19:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Białystok / Warszawa
Podziękował: 27 razy
Pomógł: 63 razy

Matura z matematyki 2011 - poziom rozszerzony

Post autor: adner »

Żeby się odwołać trzeba przecież najpierw pracę obejrzeć i sprawdzić faktycznie czy się nie popełniło błędu. Jeżeli mieliby uznawać takie "wirtualne" odwołania to chyba musieliby zatrudnić tych ekspertów na pełny etat na cały rok
michal17
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 68
Rejestracja: 12 sie 2009, o 22:21
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 3 razy

Matura z matematyki 2011 - poziom rozszerzony

Post autor: michal17 »

Może i masz rację, jednak uważam, że takich punktów gdzie można zobaczyć swoją pracę powinno być kilka. Sam zastanawiałem się nad odwołaniem jednak nie bardzo mam ochotę jechać z Lublina do Krakowa tylko po to aby poprawić wynik - który i tak nic nie wniesie w moim przypadku - oraz dowiedzieć się dlaczego mam 0 punków za zadanie, które wg mnie zrobiłem dobrze
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34302
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Matura z matematyki 2011 - poziom rozszerzony

Post autor: Jan Kraszewski »

michal17 pisze:Może i masz rację, jednak uważam, że takich punktów gdzie można zobaczyć swoją pracę powinno być kilka.
Powtarzam - w interesie Komisji jest, by odwołań było mało. Ponadto rozwożenie zadań w kilka punktów to dodatkowe koszty, do tego potrzebna jest dodatkowa ochrona, by nic się nie stało itd. Z technicznego punktu widzenia proces można by zcyfryzować, ale tu dochodzi kwestia identyfikacji (pracy nie można pokazać nikomu poza autorem)... Dlatego jeszcze długo jedynym wyjściem będzie wizyta w OKE.

JK
RSM
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 197
Rejestracja: 1 lip 2011, o 21:41
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Internet
Podziękował: 9 razy
Pomógł: 13 razy

Matura z matematyki 2011 - poziom rozszerzony

Post autor: RSM »

... 6&Itemid=1
ODPOWIEDZ