Jak ułożyć poprawny szereg z tych danych?

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
hellopaul
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: 11 sty 2011, o 20:00
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wro
Podziękował: 6 razy

Jak ułożyć poprawny szereg z tych danych?

Post autor: hellopaul »

Czy ktoś może mi powiedzieć jak ułożyć tabelke (\(\displaystyle{ Xi | Ni}\)) jeżeli mamy takie zadanie:
Przeprowadzono badania w 100 firmach zajmujących się transportem drogowym. Zaobserwowano następującą ilość posiadanych samochodów, oblicz bla bla (podstawowe zadanie, obliczanie średniej, wariancji itd):

1 (samochód) - 15 firm
do 2 - 25 firm
do 3 - 50 firm
do 4 - 75 firm
do 5 - 100 firm
I czy ktoś ma pomysł jak ułożyć z tego poprawnie szereg? Przedziałowy czy punktowy? Pamiętam że moja wykładowczyni wspominała o tym zadaniu kiedyś na ćwiczeniach i mowiła że coś trzeba przerobić.

Jakkolwiek bym nie podchodził do tego zadania to zawsze wychodzi mi nieprawda (w sensie że wg danych określona ilośc firm nie może posiadać określonej ilości samochodów). A wiem że to zadanie jest banalnie łatwe tylko to jest jedyny haczyk :/
Crizz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4094
Rejestracja: 10 lut 2008, o 15:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 805 razy

Jak ułożyć poprawny szereg z tych danych?

Post autor: Crizz »

Masz przecież podane skumulowane ilości firm. Jeśli np. 100 firm ma do 5 aut, a 75 firm ma do czterech aut, to logiczne jest, że 5 aut posiada dokładnie 25 firm. Szereg jak najbardziej punktowy.
hellopaul
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: 11 sty 2011, o 20:00
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wro
Podziękował: 6 razy

Jak ułożyć poprawny szereg z tych danych?

Post autor: hellopaul »

Crizz pisze:Masz przecież podane skumulowane ilości firm. Jeśli np. 100 firm ma do 5 aut, a 75 firm ma do czterech aut, to logiczne jest, że 5 aut posiada dokładnie 25 firm. Szereg jak najbardziej punktowy.

Czyli szereg wyglądałby tak:

\(\displaystyle{ 1 | 15}\)
\(\displaystyle{ 2 | 10}\)
\(\displaystyle{ 3 | 25}\)
\(\displaystyle{ 4 | 25}\)
\(\displaystyle{ 5 | 25}\)

I to było dla mnie jak najbardziej intuicyjne, na tym też oparłem całe swoje zadanie. Tylko widzisz, jak po kolokwium zapytałem wykładowczyni jak to ma w końcu być to odpowiedziała, że nie tak - stąd moje pytania Bo teraz za cholere nie wiem czy nie zrozumiała o co mi chodziło czy faktycznie to miało być inaczej...
Crizz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4094
Rejestracja: 10 lut 2008, o 15:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 805 razy

Jak ułożyć poprawny szereg z tych danych?

Post autor: Crizz »

Naprawdę nie wiem, co mogła mieć na myśli Twoja wykładowczyni, ja innej możliwości tutaj nie widzę.
ODPOWIEDZ