Spadająca piłka
-
Niezapominajka99
- Użytkownik

- Posty: 24
- Rejestracja: 10 mar 2009, o 21:28
- Płeć: Kobieta
Spadająca piłka
Piłka o masie 1 kg spada z wysokości 25 m. Na jakiej wysokości znajduje się piłka po 1 s ruchu? Ile wynosi wówczas jej energia potencjalna, a ile energia kinetyczna?
-
tomalla
- Użytkownik

- Posty: 165
- Rejestracja: 10 mar 2009, o 15:28
- Płeć: Mężczyzna
- Lokalizacja: Olsztyn
- Podziękował: 2 razy
- Pomógł: 29 razy
Spadająca piłka
Rozumiem, że mamy do czynienia ze spadkiem swobodnym.
Na samym początku energia mechaniczna piłki była równa energii potencjalnej, czyli:
\(\displaystyle{ E_1=mgh=1\cdot10\cdot25=250[J]}\)
Przyspieszenie piłki jest równe \(\displaystyle{ 10\frac{m}{s^2}}\) ( przyspieszenie ziemskie ), czyli po jednej sekundzie ruchu piłka będzie poruszała się z prędkością \(\displaystyle{ 10\frac{m}{s}}\). Ze wzoru na energię kinetyczną ciała mamy:
\(\displaystyle{ E_k=\frac{mV^2}{2}=\frac{1\cdot 100}{2}=50[J]}\)
Z zasady zachowania energii kinetycznej obliczamy energię potencjalną piłki:
\(\displaystyle{ E_p=250-50=200[J]}\)
... czyli była wtedy na wysokości 20 metrów
Na samym początku energia mechaniczna piłki była równa energii potencjalnej, czyli:
\(\displaystyle{ E_1=mgh=1\cdot10\cdot25=250[J]}\)
Przyspieszenie piłki jest równe \(\displaystyle{ 10\frac{m}{s^2}}\) ( przyspieszenie ziemskie ), czyli po jednej sekundzie ruchu piłka będzie poruszała się z prędkością \(\displaystyle{ 10\frac{m}{s}}\). Ze wzoru na energię kinetyczną ciała mamy:
\(\displaystyle{ E_k=\frac{mV^2}{2}=\frac{1\cdot 100}{2}=50[J]}\)
Z zasady zachowania energii kinetycznej obliczamy energię potencjalną piłki:
\(\displaystyle{ E_p=250-50=200[J]}\)
... czyli była wtedy na wysokości 20 metrów