27 marca 2009, czyli 37 dni do matury!

Przygotowanie do egzaminu dojrzałości. Zestawy zadań. Wyniki i przebieg rekrutacji na studia.
6hokage
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 268
Rejestracja: 24 mar 2009, o 13:06
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 35 razy

27 marca 2009, czyli 37 dni do matury!

Post autor: 6hokage »

6hokage pisze: JA pisałem maturę 2 lata temu, wtedy mój polonista gdy nas przygotowywał do matury mówił nam, że musimy się wstrzelić dokładnie co do joty w klucz, co najwyżej z bardzo małymi odchyleniami. Kiedy dawaliśmy mu wypracowanie, które oceniał według klucza zrobionego przez komisję Maturalną(były to materiały stworzone właśnie w celu przygotowania do matury), to prawie każdy miał co najwyżej 3.
U nas skala ocen z polskiego kończyła się na 3. Najwięcej było dwój. I co z tego to motywowało że trzeba pracować. Dwa lata temu do nie dawno, nie możliwe że było tak źle, rozmawiałem z egzaminatorem i jak mówił co oni czasem uznają w tych pracach to mi szczeka opadła
Ale gdy nie oceniał według klucza to oceny były dobre, więc to nie kwestia nauczyciela.
Piszesz, że oceny w szkole zależą od sympati nauczyciela, współczuję Ci takiej szkoły, wierz sobie lub nie u mnie tak nie było.
Na samej maturze pojawił się chyba fragment Hamleta, a że to lektura dosyć długa i męcząca to sporo osób wybierało drugi temat, który na szczęście był przystępny, bo jakiś wyrwany z kontekstu fragment trudno było omówić, jeżeli nie pamiętało się czego on wogóle mógł dokładnie dotyczyć. .
Nie no nie wytrzymam.... Hamlet jest lekturą bardzo krotką, w końcu to dramat... Do tego banalną w interpretacji. Po za tym to jedno z bardziej znanych dzieł z lektur szkolnych. Jeżeli Hamleta uważasz "za coś męczącego" to Tobie każda matura z polskiego będzie przeszkadzać.
Chodziło mi o to, że jest długi jak na utwór poetycki. A tak wogóle to sprawdziłem, że chodziło o Makbeta, a nie o Hamleta. Na podstawie tekstu trzeba było między innymi scharakteryzować postać, a ten fragment niewiele o nim mówił więc mimo, że interpretacja nie była trudna, to ciężko było nawet lać wodę. Druga część tematu to okreslenie na czym polega tragizm postaci i porównanie go do tragizmu postaci z dowolnej tragedi antycznej. Maturę zdałem chyba tylko dzięki tej drugiej części tematu.
Zresztą od dawna wiadomo, że jednym osobom poezja podchodzi a innym nie, więc uogólnienie typu "tobie każda matura z polskiego będzie przeszkadzać" jest nieuzasadnione. Ja np. bardzo lubię gombrowicza, który dla większośći jest ciężki, a na Panu Tadeuszu usnąłem, książki kijem nie tykam. Wystarczy mi, że musiałem się męczyć z innymi utworami wieszcza i jego konkurentów.
A skoro czytałeś klucze maturalne to powinieneś wiedzieć, że ich twórcy czasem dokonują nadinterpretacji, piszą stwierdzenia, które wynikają z siebie, co zmusza do powtarzania tego samego po kilka razy na różne sposoby. Przedewszystkim klucz nie pozwala rozwinąć skrzydeł, napisz sobie wypracowanie które będzie zawierać wszystkie sformułowania z klucza i je przeczytaj. Zobaczysz, że będzie ono brzmiało kretyńsko, niestety trzeba było tak robić u mnie w klasie, jeśli chciało się mieć dobrą ocenę z wypracowania (klucze ktoś znalazł w internecie). Nie chce mi się już na ten temat dyskutować, jak nie odpowiem na jakieś kolejne zarzuty to nie dlatego, że nie będę miał argumentów tylko po prostu mi się już nie chce. Nie będę w kółko tłumaczył, że klucz jest głupim sposobem oceniania umiejętności samodzielnego pisania. A tematy z polskiego też nie są za ciekawe, rzadko są pytania o interpretację lub nasze zdanie, najcześciej jakieś charakterystyki, porównania, inne pierdoły których nikt przy zdrowych zmysłach nie robi przy czytaniu jakiegoś utworu. Pozdrawiam i żegnam, w tym temacie zakonczyłem swoją twórczość. Ciągłe utarczki i wasze plugawe słowa źle wpływają na moje samopoczucie.
abc666

27 marca 2009, czyli 37 dni do matury!

Post autor: abc666 »

Frey, musisz zauważyć że większość osób tu się wypowiadających ma polski w "d...nosie" i chodzi tylko o to żeby dostać te 30%
Charles90
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 561
Rejestracja: 6 lis 2007, o 08:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań/Kraków
Podziękował: 25 razy
Pomógł: 64 razy

27 marca 2009, czyli 37 dni do matury!

Post autor: Charles90 »

dokładnie, jeżeli dostanę 30% będę zadowolony, że zdałem. Natomiast jeżeli trafi się ~50% będę szczęśliwy. (potraktuję to jako "fuks interpretacyjny").

PS. Frey btw. "po za" piszę się razem ofc. bez złośliwości. ^^
luka52
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8601
Rejestracja: 1 maja 2006, o 20:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 47 razy
Pomógł: 1816 razy

27 marca 2009, czyli 37 dni do matury!

Post autor: luka52 »

Charles90 pisze:dokładnie, jeżeli dostanę 30% będę zadowolony, że zdałem
Przejrzyj sobie statystyki maturalne z zeszłego roku.
Niezdało ok. 10% osób, z czego 17% niezdało przez pisemną maturę z polskiego, dolicz do tego jeszcze niezdawalność wśród mężczyzn/kobiet, w liceach, dużych miastach (czy gdzie się tam uczysz i mieszkasz), a sznase na to, że akurat Ty niezdasz są po prostu śmiesznie niskie
Awatar użytkownika
marcinn12
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 882
Rejestracja: 23 sty 2007, o 15:06
Płeć: Kobieta
Podziękował: 61 razy
Pomógł: 193 razy

27 marca 2009, czyli 37 dni do matury!

Post autor: marcinn12 »

A jak myslicie bedzie Lalka na głownej ? bo to jedyna lektura którą przeczytałem i może akurat się uda A jak nie to wiersza się zaanalizuje i baju baju
Awatar użytkownika
Frey
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3299
Rejestracja: 11 paź 2008, o 18:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował: 48 razy
Pomógł: 243 razy

27 marca 2009, czyli 37 dni do matury!

Post autor: Frey »

abc666 pisze:Frey, musisz zauważyć że większość osób tu się wypowiadających ma polski w "d...nosie" i chodzi tylko o to żeby dostać te 30%
fakt
marcinn12 pisze:A jak myslicie bedzie Lalka na głownej ? bo to jedyna lektura którą przeczytałem i może akurat się uda A jak nie to wiersza się zaanalizuje i baju baju
Była ostatnio teraz raczej nie będzie. Choć to niezła lektura i dobra do lania wody.
luka52 pisze: Przejrzyj sobie statystyki maturalne z zeszłego roku.
Niezdało ok. 10% osób, z czego 17% niezdało przez pisemną maturę z polskiego, dolicz do tego jeszcze niezdawalność wśród mężczyzn/kobiet, w liceach, dużych miastach (czy gdzie się tam uczysz i mieszkasz), a sznase na to, że akurat Ty niezdasz są po prostu śmiesznie niskie
Luka wiesz że statystyka kłamie
Choć tutaj pewnie się sprawdzi

6hokage Jak dla mnie nawet klucz pozwala rozwijać skrzydeł. I nie mogę się zgodzić że praca napisana "na podstawie klucza" (korzystająca z sugerowanych zdań) jest kiepska. Wcale że nie jest. Raz polonistka zrobiła eksperyment, dała temat do której był dostępny klucz w internecie, oczywiście wszyscy z niego korzystali. Zdziwiłbyś się jakie niektórzy rzeczy potworzyli

Charles90 Dzięki za poprawienie błędu. Cóż zdarza się, staram się unikać ale czasem się przeoczy coś. Zwłaszcza takie zlepki.
Awatar użytkownika
qba1337
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 304
Rejestracja: 20 lis 2008, o 17:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: xXx
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 40 razy

27 marca 2009, czyli 37 dni do matury!

Post autor: qba1337 »

Do matury z matematyki zostało dokładnie )

44 dni 6 godzin 52 minuty i 25 sekund xd
Awatar użytkownika
Frey
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3299
Rejestracja: 11 paź 2008, o 18:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował: 48 razy
Pomógł: 243 razy

27 marca 2009, czyli 37 dni do matury!

Post autor: Frey »

qba1337 pisze:Do matury z matematyki zostało dokładnie )

44 dni 6 godzin 52 minuty i 25 sekund xd
I to jest najczęściej popełniany przez uczniów błąd! Zapominają o okresowości matury!

Pozostało \(\displaystyle{ 44}\) dni \(\displaystyle{ + k \cdot 365}\) dni, \(\displaystyle{ k \in Z}\)

To jest poprawna odpowiedź
Rogal
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5405
Rejestracja: 11 sty 2005, o 22:21
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: a z Limanowej
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 422 razy

27 marca 2009, czyli 37 dni do matury!

Post autor: Rogal »

Raczej k jest naturalne :P
Awatar użytkownika
mcbob
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 479
Rejestracja: 15 gru 2008, o 19:02
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poland
Pomógł: 69 razy

27 marca 2009, czyli 37 dni do matury!

Post autor: mcbob »

Albo "m"aturalne
Awatar użytkownika
Frey
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3299
Rejestracja: 11 paź 2008, o 18:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował: 48 razy
Pomógł: 243 razy

27 marca 2009, czyli 37 dni do matury!

Post autor: Frey »

Rogal pisze:Raczej k jest naturalne
rok temu też była matura, zatem to jakby -1 Choć lepiej określić dziedzinę trochę precyzyjniej bo -2000 nie ma
Charles90
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 561
Rejestracja: 6 lis 2007, o 08:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań/Kraków
Podziękował: 25 razy
Pomógł: 64 razy

27 marca 2009, czyli 37 dni do matury!

Post autor: Charles90 »

Frey pisze:
qba1337 pisze:Do matury z matematyki zostało dokładnie )

44 dni 6 godzin 52 minuty i 25 sekund xd
I to jest najczęściej popełniany przez uczniów błąd! Zapominają o okresowości matury!

Pozostało \(\displaystyle{ 44}\) dni \(\displaystyle{ + k \cdot 365}\) dni, \(\displaystyle{ k \in Z}\)

To jest poprawna odpowiedź

Frey to jest już skrzywienie matematyczne !-- 30 marca 2009, 14:01 --może nadużyję delikatnie prywaty (:D) - ale moglibyście pomóc mi sformuować kilka wniosków.
Mam temat na ustną specyfika języka internetu.
Wniosek: omówienie pozytywnego i negatywnego wpływu języka internautów na język codzienny.
Potrzebuję rozbić to na pozytywne i negatywne wpływy. Dałem konspekt do sprawdzenia i powiedziała mi polonistka, że jest to zbyt ogólnikowe. :/
Kilka-wyrazowe hasła mi wystarczą.
Awatar użytkownika
Marmon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 475
Rejestracja: 30 sty 2008, o 16:41
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: wołomin
Podziękował: 31 razy
Pomógł: 75 razy

27 marca 2009, czyli 37 dni do matury!

Post autor: Marmon »

hmm negatywny: zerwanie z ortografią
pozytywny: neologizmy

wcześnie się za temat wziałeś
jak każdy coś od siebie doda to może coś z tego będzie
Awatar użytkownika
Frey
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3299
Rejestracja: 11 paź 2008, o 18:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował: 48 razy
Pomógł: 243 razy

27 marca 2009, czyli 37 dni do matury!

Post autor: Frey »

Charles90 żadne skrzywienie, po prostu tak jakoś wyszło, żeby uściślać to co się pisze.

Co do pomocy w prezentacji z polskiego, to załóż inny temat.
abc666

27 marca 2009, czyli 37 dni do matury!

Post autor: abc666 »

Jeszcze trzeba dodać lata przestępne, co 4 ale nie co 100 i co 400 :-p
ODPOWIEDZ