punkt symetryczny względem prostej

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
dracula
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 29 sty 2009, o 20:37
Płeć: Kobieta

punkt symetryczny względem prostej

Post autor: dracula »

mam problem z zadaniem:
znaleźć punkt symetryczny do punktu (3,1,2) względem prostej (3+t,1-t,2t).

Bardzo proszę o pomoc.
Awatar użytkownika
klaustrofob
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1984
Rejestracja: 11 lis 2007, o 07:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: inowrocław
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 607 razy

punkt symetryczny względem prostej

Post autor: klaustrofob »

znajdę rzut prostopadły punktu A=(3,1,2) na prostą - można to zrobić wieloma sposobami, ponieważ nie pamiętam wzorów zrobię to niestandardowo(?). rzut to punkt, który minimalizuje wyrażenie \(\displaystyle{ \sqrt{(3+t-3)^2+(1-t-1)^2+(2t-2)^2}=\sqrt{t^2+t^2+(2t-2)^2}=\sqrt{6t^2-8t+4}}\), reprezentujące odległość punktu (3,1,2) od punktów leżących na tej prostej. wyrażenie to przyjmuje najmniejszą wartość tam, gdzie trójmian \(\displaystyle{ 6t^2-8t+4}\), czyli dla t=2/3. na prostej odpowiada mu punkt (11/3,1/3,4/3). punkt ten jest środkiem odcinka AB, gdzie B jest szukanym punktem. z warunku na "środkowość" można wyznaczyć B.
dracula
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 29 sty 2009, o 20:37
Płeć: Kobieta

punkt symetryczny względem prostej

Post autor: dracula »

robiłam to trochę innym sposobem i też wyszły mi wyniki t=2/3 i współrzędne punktu takie jak Tobie.
Tylko nie wiem co zrobić, żeby dostać wynik taki jak w odpowiedziach czyli (7, -3, 6). Możliwe, że w odpowiedziach jest błąd?
Awatar użytkownika
klaustrofob
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1984
Rejestracja: 11 lis 2007, o 07:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: inowrocław
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 607 razy

punkt symetryczny względem prostej

Post autor: klaustrofob »

oczywiście - w wielu zbiorach są błędy, nie tylko w odpowiedziach, ale i w treści zadań. dotyczy to zwłaszcza zbiorów wydawanych w ostatnich czasach, na chybcika, bez korekty.
ODPOWIEDZ