Wybór odpowiedniego liceum

Dla poszukujących jak najlepszego liceum.
hahabronek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 24 gru 2007, o 14:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Tomaszów MAz.

Wybór odpowiedniego liceum

Post autor: hahabronek »

Cześć wszystkim Jestem nowym użytkownikiem. Możliwe, że ten temat pojawił się kilka razy, ale chciałbym dowiedzieć się jak najwięcej jakie liceum wybrać, które wywyższa się dość dużym poziomem i renomom. Interesuje się matematyką i chcę, by tak pozostało, aż do studiów. Interesują mnie wasze propozycje i ilość punktów jakie trzeba posiadać by do takiego się dostać. Słyszałem już o liceum w Gdyni ale wiem, że trzeba mieć tam minimum 200 pkt., czyli zostać finalistą.
Dziękuje z góry za odpowiedzi.

Staraj się lepiej dobierać nazwy tematów.
luka52
Ostatnio zmieniony 18 gru 2008, o 20:04 przez hahabronek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
marcinn12
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 882
Rejestracja: 23 sty 2007, o 15:06
Płeć: Kobieta
Podziękował: 61 razy
Pomógł: 193 razy

Wybór odpowiedniego liceum

Post autor: marcinn12 »

200 punktów czy to nie przypadkiem maksymalna liczba pt? To chyba jakaś szkoła specjalna?

A tak po za tym to ty masz 54 lat i powinieneś już dawno być w Liceum, baa po studiach

W jakiej części Polski chciałbyś się uczyć?

btw piszę się renomą.
Goxenul
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 27 maja 2008, o 13:57
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków

Wybór odpowiedniego liceum

Post autor: Goxenul »

Najwyższą renomą cieszą się chyba V w Krakowie, III w Gdyni, no i Staszic (nie wiem, który numer ) w Warszawie.
Dumel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2000
Rejestracja: 19 lut 2008, o 17:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Stare Pole/Kraków
Podziękował: 60 razy
Pomógł: 202 razy

Wybór odpowiedniego liceum

Post autor: Dumel »

progi do III w Gdyni chyba nie są takie powalające. jedna osoba z mojego gimnazjum tam poszła na mat-geo, miala chyba 183 pkt i byla 3. na liście. tam raczej chodzą normalni ludzie a nie jakies cyborgi bo ona akurat z matmy byla slaba
Awatar użytkownika
emator2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 127
Rejestracja: 4 lis 2008, o 19:27
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 51° 08'N 22° 50'E
Podziękował: 10 razy

Wybór odpowiedniego liceum

Post autor: emator2 »

Mam zbliżone pytanie, więc podczepię się do tematu:)

Jak duży jest "rozrzut" pomiędzy geografią rozszerzoną i podstawową? Dokładniej chodzi mi o to, ile czasu będę musiał poświęcić na ewentualne "dokształcanie" aby dostać się na ekonomię na SGH chodząc do mat-fiza. Mam na myśli głównie 1 i 3 LO w Lublinie.
mickey_mouse
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 22 lut 2009, o 10:48
Płeć: Kobieta

Wybór odpowiedniego liceum

Post autor: mickey_mouse »

Wybiera się ktoś stąd do XIII LO w Szczecinie?
Awatar użytkownika
Fl3t05
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 126
Rejestracja: 5 lut 2009, o 15:54
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 9 razy

Wybór odpowiedniego liceum

Post autor: Fl3t05 »

Jeśli ktoś chce, to ranking szkół ponadgimnazjalnych jest tutaj: ... Itemid=406

Jeżeli chcesz znać natomiast moje zdanie, to ja jestem za tym żebyś wybrał liceum, które jest najbliżej. Po prostu - wszelkie udziwnianie, jeżdżenie po całej Polsce, szkoły dla laureatów - po co to wszystko?
Ja poszedłem do najbliższego liceum i jestem zadowolony.
Awatar użytkownika
tim
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 533
Rejestracja: 9 maja 2009, o 18:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdynia
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 77 razy

Wybór odpowiedniego liceum

Post autor: tim »

Ja odświeżę temat. Przy okazji, że powstał nowy ranking.



A co do wyboru liceum. Sam mam ten problem.

Może ktoś mi doradzi:

Czy lepiej:
A. Liceum zwykłe, w tym samym mieście (Pruszcz Gdański), mało nauki, niski poziom, będzie mi łatwo.
B. Lepsze liceum, w Gdyni (III LO), wysoki poziom, tona nauki, dojazd, mało czasu.

Co jest lepsze w tym wypadku?
Awatar użytkownika
kluczyk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 441
Rejestracja: 20 paź 2006, o 22:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Małopolska
Podziękował: 77 razy
Pomógł: 12 razy

Wybór odpowiedniego liceum

Post autor: kluczyk »

To 1. Będziesz się sam uczył czego potrzebujesz.
fivi91
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 181
Rejestracja: 5 gru 2009, o 13:35
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 36 razy
Pomógł: 7 razy

Wybór odpowiedniego liceum

Post autor: fivi91 »

Byłam w podobnej sytuacji i powiem ci tak:
1) W pierwszym liceum będziesz miał zapewne mało nauki z przedmiotów nieprofilowanych - to plus, o ile nie chcesz poszerzyć jednak troche bardziej swojej ogólnej wiedzy. Jednak z drugiej strony, jakkolwiek to zabrzmi, prawdopodobnie będziesz miał też mało nauki z przedmiotów profilowanych. Jeśli masz na tyle zapału, że będziesz sam wyszukiwał sobie dodatkowe zadania i się dokształcał, to Ci pod tym względem ta szkoła nie zaszkodzi. Jeśli natomiast chcesz liczyć na lekcje w szkole i prace zadawane przez nauczyciela - możesz sie troche przejechać. Z doświadczenia wiem, że jednak ci lepsi nauczyciele uczą mimo wszystko w tych lepszych szkołach (choć oczywiście zawsze znajdzie sie jakiś wyjątek) i bardziej się tam przykładają. Dodatkowo nauczyciel będzie obierał poziom nauki do całej klasy, więc jak będzie szło słabo większości, wiadomo że tempo posuwania i trudności materiału będzie malało. W pewnym momencie może ci to zacząć przeszkadzać. Tak samo jak to, że nie będziesz miał z kim porozmawiać na swoim poziomie wiedzy/umiejętności.

Jeśli już teraz sam dla siebie rozwiązujesz jakieś zadania, wyprzedzasz troche materiał czy dokształcasz się do olimpiad - czyli jeśli jesteś dobry w tym co robisz i raczej nie ma ci co stanąć na przeszkodzie (czyt. jesteś w miare samowystarczalny ) to jednak spokojnie możesz wybrać pobliskie liceum.

2) Liceum drugie. Tu jednak znajdziesz więcej ludzi o podobnych zainteresowaniach i umiejętnościach, masz szersze pole do wszechstronnego i ukierunkowanego rozwoju. Bo jednak tutaj kółka i różnorakie olimpiady to rzeczy na porządku dziennym. Na pewno dużo sie nauczysz - zarówno tych potrzebnych, jak i mniej niepotrzebnych rzeczy... I myśle, że wśród ludzi też będzie ci tu bardzo dobrze.

I tak suma sumarum do obu liceów: jeśli do szkoły drugiej masz godzinę lub mniej drogi - na twoim miejscu zdecydowanie wybrałabym teraz to lepsze. Bo jednak, nie obrażając tu nikogo, prawdopodobnie spotkasz tam ciekawszych dla siebie ludzi i zdecydowanie bardziej się rozwiniesz, choć oczywiście będzie cie to też kosztowało więcej wysiłku. A to "gorsze" liceum wybierz tylko i wyłącznie wtedy, jeśli faktycznie jesteś zapalony do profilowanych przedmiotów, a nie że po prostu je lubisz czy wiążesz z nimi przyszłość.

Pozdrawiam, i wybacz za to wypracowanie
Awatar użytkownika
tim
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 533
Rejestracja: 9 maja 2009, o 18:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdynia
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 77 razy

Wybór odpowiedniego liceum

Post autor: tim »

Nie mam czego wybaczać, wręcz dziękuję.

Przy III LO w Gdyni jest internat, a rodzice chcą się wyprowadzić, więc byłoby to im na rękę.

A przytłoczenie nauką? O to właśnie się boję.

Najwyżej wypiszę się po semestrze.

A atmosfera zależy od ludzi...
Awatar użytkownika
Althorion
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4541
Rejestracja: 5 kwie 2009, o 18:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 9 razy
Pomógł: 662 razy

Wybór odpowiedniego liceum

Post autor: Althorion »

Nie, żebym chodził do elitarnej szkoły (raptem 38. miejsce w zamieszczonym wyżej rankingu), ale z tego co zaobserwowałem i wiem od znajomych, przytłoczenie nauką jest dokładnie takie, na jakie sobie pozwolisz. Jeżeli chcesz mieć koniecznie średnią nie niższą niż 5,0 (pewnie się da ) - to potrafi być niewesoło. Jeśli jednak nie będziesz przykładał zbytniej wagi do przedmiotów pobocznych, nie powinieneś mieć najmniejszych problemów ze skupieniem się na rzeczach ważnych. A i może się okazać, że na życie osobiste czasu wystarczy.
act
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 286
Rejestracja: 31 gru 2009, o 16:54
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 26 razy
Pomógł: 12 razy

Wybór odpowiedniego liceum

Post autor: act »

Wybierz liceum, do którego masz najbliżej. jak będziesz miał chęci, to w każdym liceum możesz przygotować się do matury z matmy na tyle, żeby zdać ją na 100%. No chyba, że chcesz w jakichś olimpiadach startować, w tym to się nie bardzo orientuję.

No i oczywiście najlepiej uczyć się do swoich przedmiotów kierunkowych. Możesz mieć średnią 5.0, tylko po co?
Awatar użytkownika
tim
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 533
Rejestracja: 9 maja 2009, o 18:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdynia
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 77 razy

Wybór odpowiedniego liceum

Post autor: tim »

I tu się rodzi kolejny problem.

Nie mając tego 5,0 nie dostanę stypendium (około 500zl miesięcznie po zsumowaniu), a z tym już gorzej. Dlatego spróbuję uczyć się kierunkowych, ale tych mniej ważnych nie zawalać.

Co do olimpiad, to jasne, że chcę, bo to jest najlepsze sprawdzenie co umiem, a co nie, bo maturę to teraz można spokojnie zrobić.
Awatar użytkownika
Althorion
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4541
Rejestracja: 5 kwie 2009, o 18:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 9 razy
Pomógł: 662 razy

Wybór odpowiedniego liceum

Post autor: Althorion »

Obawiam się, że możesz mieć poważne problemy z osiągnięciem jednocześnie dobrych wyników we dwóch, trzech olimpiadach i utrzymaniem wysokiej średniej. W każdym razie, ludzie których znam dzielą się z grubsza na olimpijczyków i stypendystów.
ODPOWIEDZ