zbieżność ciągu

Własności ciągów i zbieżność, obliczanie granic. Twierdzenia o zbieżności.
mateusz200414
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 280
Rejestracja: 30 mar 2007, o 20:49
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: kartuzy
Podziękował: 112 razy
Pomógł: 1 raz

zbieżność ciągu

Post autor: mateusz200414 »

witam!

pierwszy problem jest taki, że nie wiem o co tu chodzi. drugi jest taki, że nie wiem jak to zrobić. pomożecie?

1. Korzystając z twierdzenia o ciągu monotonicznym i ograniczonym pokaż, że ciąg \(\displaystyle{ a_n= \sum_{k=1}^{n} \frac{1}{n+k}}\) jest zbieżny.

pozdrawiam
miodzio1988

zbieżność ciągu

Post autor: miodzio1988 »

wie kolega co to znaczy ze ciag jest monotoniczny? albo chociaz ograniczony?
zadanie naprawde nie jest trudne(pokazac do czego ten ciag jest zbiezny jest o wiele trudniej). Sprobuje cos kolega sam wymyslic?
mateusz200414
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 280
Rejestracja: 30 mar 2007, o 20:49
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: kartuzy
Podziękował: 112 razy
Pomógł: 1 raz

zbieżność ciągu

Post autor: mateusz200414 »

napisałem przecież, że nie wiem o co chodzi ;) powiem co mnie tutaj straszy: po pierwsze 'twierdzenie o...', po drugie zapis sumy (nie umiem go oczytać).
żeby wykazać, że jest monotoniczny wystarczyłoby policzyć różnicę sąsiadujących wyrazów (jak je znaleźć?), co do ograniczenia to nie wiem
miodzio1988

zbieżność ciągu

Post autor: miodzio1988 »

twierdzenie chociaz kolega zna? symbolu sumy tez nie?? Nie dziwie sie ze zadanie jest dla kolegi awykonalne. Oddaje paleczke komus innemu bo ja nie mam sily rozmawiac z ludzmi na tematy o ktorych oni pojecia nie mają. Pozdrawiam.
mateusz200414
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 280
Rejestracja: 30 mar 2007, o 20:49
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: kartuzy
Podziękował: 112 razy
Pomógł: 1 raz

zbieżność ciągu

Post autor: mateusz200414 »

dlatego zwracam się tutaj z prośbą o pomoc, bo tego nie umiem...
sigma_algebra1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 384
Rejestracja: 3 maja 2007, o 22:44
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 92 razy

zbieżność ciągu

Post autor: sigma_algebra1 »

Oj, pozwole sobie przechwycic paleczke, Miodku :)

Otóż symbol sumy \(\displaystyle{ \sum_{k=1}^{n}}\)mowi dokładnie o tym że masz zsumować n ulamków postaci \(\displaystyle{ \frac{1}{n+k}}\), gdzie pod k masz podstawic kolej no liczby od 1 do n.

Dalej sąsiadujace wyrazy to sensownie \(\displaystyle{ a_n}\) i \(\displaystyle{ a_{n+1}}\), czyli w pierwszym przypadku masz sume n ułamkow gdzie k przebiega od 1 do n, a w drugim sumę n+1 ulamków, gdzie k przebiega od 1 do n+1. Zauważ że n+(k+1) = (n+1)+k więc ładnie Ci się te ułamki poodejmują.

To kwestia monotoniczności.

Dalej ograniczoość, no jak juz ustalisz kierunek monotonicznosci to ograniczenie z gory lub z dolu bedzies zmiec od razu, choc np widac tez ze \(\displaystyle{ a_n \ge 0}\), z drugiej strony
przy wzroście k dodawane ulamki w sumie sa coraz mniejsze bo k jest w mianowniku, więc mozna napisac oszacowanie
\(\displaystyle{ a_n= \sum_{k=1}^{n} \frac{1}{n+k} \le \frac{n}{n+1}}\), a poniewaz to dazy do 1 (co ja gadam to nawet jest mniejsze niz jeden :) ) no to ciag jest ograniczony z gory , no a tweirdzenie o mowi o tym ze jak wykazesz ze ciag jest monotoniczny i ograniczony to juz wiesz ze jest zbiezny.
mateusz200414
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 280
Rejestracja: 30 mar 2007, o 20:49
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: kartuzy
Podziękował: 112 razy
Pomógł: 1 raz

zbieżność ciągu

Post autor: mateusz200414 »

dziękuję ślicznie!
ODPOWIEDZ