Funkcje odwrotne

Wszelkiego rodzaju zadania nie dotyczące funkcji w działach powyżej lub wiążace więcej niż jeden typ funkcji. Ogólne własności. Równania funkcyjne.
Zagiewa
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: 14 gru 2008, o 23:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Stalowa Wola

Funkcje odwrotne

Post autor: Zagiewa »

Mam takie male zapytanie... W tresci zadania mam: znajdz wzor funkcji odwrotne do tej funkcji. Przyklad prosty:

y= 3x

wiec jak sobie policze...

f(x)=3x
y=3x
-3x= -y / : (-3)
x= \(\displaystyle{ \frac{1}{3}}\) y

wiec odpowiedzia bedzie: funkcja odrwotna do y=3x jest funkcja x=\(\displaystyle{ \frac{1}{3}}\)y prawda czy nie? bo w ksiazce odpowiedz mam ze y= \(\displaystyle{ \frac{1}{3}}\)x

pojawia mi sie znak zapytania tzn: odwrotnoscia funkcji y=3x ma byc y= \(\displaystyle{ \frac{1}{3}}\)x?

dla mnie cos w stylu:

y=1
y=2

jest bez sensu ale moge sie mylic.
Kamilekzmc
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 298
Rejestracja: 6 paź 2008, o 21:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zamość
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 73 razy

Funkcje odwrotne

Post autor: Kamilekzmc »

nie wiem czy zuważyłeś ale \(\displaystyle{ y=3x \Leftrightarrow x= \frac{1}{3}y}\) tylko jest to inaczej zapisane...
przkłądme funkcji odwrotnej jest funkcja wykładnicza i logarytmiczna, ale to chyba jeszcze nie ta szkoła.

chodzi o to żeby funkcja była tak jakby symetralna względem jakiejś osi symetrii... nie jestem pewein ale to osią jest y=x.

nie wiem jak Ci to wytłumaczyć ale w książce się nie mylą, to jest dobra odpowiedz...
miodzio1988

Funkcje odwrotne

Post autor: miodzio1988 »

wytlumaczenie jest takie ze ten y i x to sa tylko oznaczenia. moglibysmy rownie dobrze zapisac ze odpowiedzią jest : \(\displaystyle{ t= \frac{1}{3}w}\) i tez bedzie dobrze;]
Zagiewa
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: 14 gru 2008, o 23:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Stalowa Wola

Funkcje odwrotne

Post autor: Zagiewa »

Co do tych oznaczen to juz czaje - dzieki

Nie chce zakladac nowego tematu wiec napisze tutaj. Dalej chodzi o funkcje odwrotne ale nie moge sobie poradzic z tym pzrykladem

y = \(\displaystyle{ \frac{-x +2}{3}}\)

Nie chce mi wyjsc wynik a konkretnie mowiac to po prostu nie wiem jak to rozwiazac. A robie to tak:

y = \(\displaystyle{ \frac{-x +2}{3}}\) /: 3
\(\displaystyle{ \frac{y}{3}}\) = -x + 2
x = - \(\displaystyle{ \frac{y}{3}}\) + 2

i co dalej? gdy podziele to przez 3 to znowu mi wyjdzie \(\displaystyle{ \frac{x}{3}}\) = ... co pozniej bede musial dzielic przez x i tak sie bede zapetlal :/
miodzio1988

Funkcje odwrotne

Post autor: miodzio1988 »

tam nalezy pomnozyc przez 3
funkcja odwrotna to:
z=-3x+2
Zagiewa
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: 14 gru 2008, o 23:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Stalowa Wola

Funkcje odwrotne

Post autor: Zagiewa »

No tak racja, sorki:P ale mam jeszcze cos takiego:

y = \(\displaystyle{ x^{2}}\) + 4 gdzie \(\displaystyle{ x\le0}\)

no i jak to obliczyc? bo robie to tak:

- \(\displaystyle{ x^{2}}\) = -y +4 / * ( -1)
x = \(\displaystyle{ \sqrt{y + 4}}\)

Dobrze to jest? No i jeszcze jedno, w ksiazce oprocz odpowiedzi ktora jest inna niz moja to jeszcze jest napisane ze \(\displaystyle{ x\ge4}\) o co chodzi? i skad to wiadomo?
ODPOWIEDZ