(4 zadania) Rozwiąż układy równań

Zagadnienia dot. funkcji liniowych. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI 1. stopnia. Układy równań i nierówności liniowych.
basia
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 123
Rejestracja: 16 lip 2004, o 14:14
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Oświęcim
Podziękował: 2 razy

(4 zadania) Rozwiąż układy równań

Post autor: basia »

Proszę o pomoc przy poniższych układach:
1) 4x+ky=9 ; 2ky+18y=-27
2) 3x-4y=12 ; 9x+ay=b
3) x+2y+(a+3)z=8 ; 2x+3y+(a+4)z=12 ; 3x+(6a+5)y+7z=20
4) x+y+z=6 ; ax+4y+z=5 ; 6x+(a+2)y+2z=13
w dwóch ostatnich a jest liczbą daną
Awatar użytkownika
g
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1552
Rejestracja: 21 sie 2004, o 16:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 59 razy

(4 zadania) Rozwiąż układy równań

Post autor: g »

pogooglaj sobie na temat wyznacznikowej metody rozwiazywania ukladow rownan liniowych i liczenia wyznacznikow 3x3
Awatar użytkownika
Arek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1729
Rejestracja: 9 sie 2004, o 19:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Koszalin
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 12 razy

(4 zadania) Rozwiąż układy równań

Post autor: Arek »

1)

(a) 4x+ky=9 ;
(b) 2ky+18y=-27

Mnożymy (a) razy dwa i odejmujemy (b), otrzymujemy:

8x-18y=36, czyli: 4x=18+9y, podstaw to do (a) i masz y. Z x nie będzie problemów...

2)

(a) 3x-4y=12
(b) 9x+ay=b

Pomnóz (a) przez 3 i odejmij (b):

-(12+a)y=36-b, zatem: b=36+(12+a)y, podstaw to do (b) i masz a, z b nie będzie problemów...

Podobnie spróbuj 3 i 4 - postaraj się zapisać jedną ze zmiennych jako kombinację dwóch pozostałych... i eliminuj zmienne... Ale jeśli sobie nie poradzisz, to napisz, a nie potraktujemy Cię jak nasz nowy Krakowiak...

Pozdrowienia
Awatar użytkownika
g
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1552
Rejestracja: 21 sie 2004, o 16:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 59 razy

(4 zadania) Rozwiąż układy równań

Post autor: g »

wiesz, nie robienie za kogos calych zadan ma pewien sens. bo jak sie dostanie gotowe rozwiazanie i zerznie z ekranu do zeszytu to w 90% przypadkow sie gowno nauczy. jak komus pomagam to daje wskazowki i wymagam minimum aktywnosci intelektualnej - bo to nie ja mam zrobic zadanie, bo w wiekszosci przypadkow dla mnie to pryszcz, ale ta osoba ktora zaklada temat. w moim odzuciu pomoc ma nie polegac na zrobieniu calego zadania (bo za to nawet nie przeczytam dziekuje w multum przypadkow) ale naprowadzeniu na algorytm pokazujacy rozwiazanie zadania danego typu tylko o nieznacznie zmienionych warunkach. to czegos uczy. dobrze wiem ze mnie za to nie lubia ci, co prosza o pomoc, no ale jak sie komus nie chce myslec (nie twierdze ze akurat w tym temacie) to nie pomagam. a z drugiej strony robie o 200% wiecej bledow w rachunkach wiec tez sie za nie nie biore :)
Awatar użytkownika
Arek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1729
Rejestracja: 9 sie 2004, o 19:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Koszalin
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 12 razy

(4 zadania) Rozwiąż układy równań

Post autor: Arek »

Ale elaborat... No, ale czasem można pomoć...
marshal
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1179
Rejestracja: 21 cze 2004, o 00:51
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: krk
Pomógł: 9 razy

(4 zadania) Rozwiąż układy równań

Post autor: marshal »

q .. masz bardzo dobre podejscie do sprawy... ale obawiam sie, ze wiekszosc ludzi, ktorzy tu zagladaja nie szuka korepetycji, ale blyskawicznego rozwiazania, ktore im jest natychmiastowo potrzebne, ale nie jest to regula.
Pamietam jeszcze przed wakacjami czesto zagladala tu bodajze sarenka , ktora przygotowywala sie do egzaminow i prosila o pomoc w rozwiazaniu zadania jesli chciala sie upewnic czy dobrze rozumuje, albo sprawdzic czy nie robi mechanicznego bledu....

Podsumowujac... trudna misje sobie wybrales i troche niewdzieczna, ale podziwiam i respect
Awatar użytkownika
g
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1552
Rejestracja: 21 sie 2004, o 16:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 59 razy

(4 zadania) Rozwiąż układy równań

Post autor: g »

jaka tam niewdzieczna - mam w dupie to czy mnie docenia czy nie. oni maja myslec nie ja :) jak juz mowilem - jesli rozwiazanie jakiegos zadania wchodzi mi do glowy od razu po przeczytaniu tresci to daje jakies zdawkowe wskazowki :) mam takze w dupie to, czy ktos potrzebuje zadnia na za rok czy za 10 minut - zawsze postapie w ten sam sposob. a reakcje na to mam rowniez w dupie :)
marshal
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1179
Rejestracja: 21 cze 2004, o 00:51
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: krk
Pomógł: 9 razy

(4 zadania) Rozwiąż układy równań

Post autor: marshal »

pojemna masz te dupe... nie powiem...
Megus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 413
Rejestracja: 7 lip 2004, o 18:20
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Paris

(4 zadania) Rozwiąż układy równań

Post autor: Megus »

No i to jest porzadne podejscie do sprawy - ludzie sie przynajmniej dowiedza, ze nie wszystko dostana za darmo i od razu . Naturalnie to duzo korzystniejsze niz wrzucanie gotowych rozwiazan.
Awatar użytkownika
Arek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1729
Rejestracja: 9 sie 2004, o 19:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Koszalin
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 12 razy

(4 zadania) Rozwiąż układy równań

Post autor: Arek »

Ten temat jest teraz na "chaosie", więc polecam taj zajrzeć. Jest tam też moja dokładniejsza opinia...

A Ty Basiu się nie martw, jak masz problem to śmiało... Leniwce jedne... Edukacja to nie jedyny cel naszego forum...
basia
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 123
Rejestracja: 16 lip 2004, o 14:14
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Oświęcim
Podziękował: 2 razy

(4 zadania) Rozwiąż układy równań

Post autor: basia »

q ma niby racje. Dając wskazówki zmuszacie mnie do myślenia. Ale ja akurat zamieszczam zadania o których nie mam pojęcia a przez całe wakacje mam zrobić ich wszystkich ponad 1000. A jak mi ktoś poda wskazówkę to potem myślę nad tym jednym zadaniem zamiast się brać za następne. Strata czasu
Ale bardzo dziękuję i za wskazówki i za rozwiązania

Nad 3 i 4 pomyślę, może mi się uda
ODPOWIEDZ