fotometr

Aram
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 292
Rejestracja: 19 lut 2005, o 13:57
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Sochaczew
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 9 razy

fotometr

Post autor: Aram »

Takie pytanie znalazlemw jednej ksiazce:

Swiatlo jest zbiorowiskiem malych "czastek", zwanych fotonami. Kazdy z nich ma pewien ped. Mozna to stwierdzic za pomoca przyrzadu (fotometru) . Jego metalowe lopatki pomalowane sa na czarno z jednej strony i na bialo - z drugiej. Sa one podwieszone na koncu igly i moga sie sztywno obracac. Calosc umieszczona jest w szklanej kuli prozniowej. Gdy fotony padaja na czarna powierzchnie, sa pochlaniane. Gdy padaja na powierzchnie biala, wtedy sie odbijaja. Ktore powierzchnie odczuwaja wiekszy nacisk (poped) i w ktora strone lopatki zaczna sie obracac? I teraz gdyby wewnatrz kuli znajdowalo sie powietrze - jak to jest w wiekszosci fotometrow to obrot bylby w przeciwna strone. Dlaczego ?

Jesli chodzi o pierwsze pytanie to mom zdaniem wiekszy poped bedzie dzialal na strone lopatek pomalowanych na bialo. Co do drugiego pytania to nie mam pojecia.

pzdr, aram
Yarko
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 11 sie 2005, o 23:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz

fotometr

Post autor: Yarko »

Nie jestem szpecem od fotometru, ale wydaje mi sie, ze skoro czarna powierzchnia pochlania fotony bardziej to przejmuje wieksza ilosc energii od nich niz biala powierzchnia. Jesli by tak bylo i nie dzialaloby zbyt mocno zadne inne zjawisko to wiekszy nacisk bylby na czarna powierzchnie. Proponuje zrobic doswiadczenie: dwie kulki zawieszone na nitce zderzaja sie. Jedna wisi pionowo a druga trzeba odchylic. Zmierzyc odchylenie kulki wiszacej pionowo. Drugi przypadek: kulke wiszaca pionowo zamienic na kulke o tej samej masie ale wykonanej z plasteliny. Zbadac jak ona sie wychyli po uderzeniu w niej kulki odchylonej. Jesli odchyli sie bardziej to moje wnioski sa sluszne.

Jesli chodzi o drugie pytanie to napewno pojawia sie opory powietrza wiec ruch powinien byc spowolniony. Chyba ze zachodzi inne jakies dziwne zjawisko typu odbijanie fotonow od powietrza, ale nie sadze. Nalezy to sprawdzic doswiadczalnie.


Milych doswiadczen,
Hej!
droopy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 335
Rejestracja: 21 sty 2005, o 13:51
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław / Suchedniów
Pomógł: 2 razy

fotometr

Post autor: droopy »

widziałem takie użądzenie, strona biała się cofała, czarna szła do przodu, ale nie wiem czy to było w próżni czy w powietrzu, ja nie widzę uzasadnienia aby dawało to jakąś różnicę
natomiast wytłumaczenie tego, na którą powierzchnię działa większa siła jest proste: od powierzchni białej fotony się odbijają, więc przekazują podwójną wartość swojego pędu, a na powierzchni czarnej zatrzymują się, więc przekazują cały swój pęd (czyli o połowe mniej niż na białej)
Awatar użytkownika
PawelJan
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 971
Rejestracja: 18 sie 2005, o 12:11
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Oleszyce/Kraków
Pomógł: 209 razy

fotometr

Post autor: PawelJan »

Po pierwsze, żaden fotometr, jak już to radiometr, a dokładnie to młynek Crooksa, który to zbudował go 2 1873 roku.

Po drugie, jak dotąd nie ma 100% wyjaśnienia ruchu młynka tegoż pana.

Po trzecie, bez powietrza (próżnia) efektu obracania się NIE MA.

Tłumaczenie droopiego jest już poprawniejsze od Yarka, jednak i tak oczywiście błędne.
Po pierwsze - ciśnienie światła owszem, istnieje, jest jednak o wiele za małe żeby poruszać wiatraczkiem, po drugie - powinno obracać młynek w drugą stronę niż to ma miejsce w rzeczywistości.
ODPOWIEDZ