Rzut ukośny i równia pochyła!

Ruch prostoliniowy, po okręgu, krzywoliniowy. rzuty. Praca, energia i moc. Zasady zachowania.
mati_1989
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 28 lis 2006, o 18:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Rzut ukośny i równia pochyła!

Post autor: mati_1989 »

Bardzo proszę o pomoc w rozwiązaniu dwóch zadań:
1.Piłki są wystrzeliwane kolejno z armatki z taką samą prędkości v0 , pod takim samym kątem do poziomu. w jakiej odległości od armatki musi stać tenisista, aby uderzać piłki gdy są one na wysokości h nad kortem. pilki wylatują z poziomu h=0
2. Saneczkarz zjeżdża z góry o wys. h po zboczu o stałym kącie nachylenia, a następnie jedzie po torze poziomym aż do momentu zatrzymania w wyniku działania sił tarcia. Na końcu zjazdu ze zbocza osiąga prędkość v1 ,a a na torze pozniomym przebywa drogę s. Oblicz kąt nachylenia zbocza oraz współcznnik tarcia, przyjmując że jest on stały na całej długości.
Nocarz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: 12 wrz 2008, o 18:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Połchowo

Rzut ukośny i równia pochyła!

Post autor: Nocarz »

1. Rozkładasz prędkość \(\displaystyle{ V_{0}}\) na składowe prędkości \(\displaystyle{ V_{xo}}\) i \(\displaystyle{ V_{yo}}\), wyliczasz wysokość maksymalną H lotu piłki z zasady zachowania energii po czym zapisujesz zasade zachowania energii dla piłeczki kiedy spadnie do wysokości h:
\(\displaystyle{ mgH=mgh+ \frac{mV_{y}^{2}}{2}}\)
Wyznaczasz sobie \(\displaystyle{ V_{y}}\) i zapisujesz układ równań ruchu (powiedzmy, że tenisista stoi w odległości \(\displaystyle{ z}\):
\(\displaystyle{ z=V_{xo}t}\)
\(\displaystyle{ V_{yo}=V_{0}-gt}\)
Rozwiązujesz i gotowe

2. Zapisujesz dwa razy zasade zachowania energii. Pierwsza to porównanie energii kinetycznej na końcu równi do energii zużytej na pokonanie sił tarcia na torze poziomym( z tego wyznaczasz współczynnik tarcia) i drugie to równość energii potencjalnej na wysokości h i sumy energii kinetycznej na końcu równi i energii zużytej na pokonanie tarcia na równi
mati_1989
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 28 lis 2006, o 18:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Rzut ukośny i równia pochyła!

Post autor: mati_1989 »

a mógłys powiedzic mi gdzie mam to vy w 1. zadaniu wstawic.
A co do drugiego to zapsz drugie rówanieni bo nie wychodzi mi wynik jak podstawie
ODPOWIEDZ