Zadania z dynamiki ( tłumaczenie)

Ruch prostoliniowy, po okręgu, krzywoliniowy. rzuty. Praca, energia i moc. Zasady zachowania.
nobodyimportant
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 14 lis 2008, o 17:20
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: jjj

Zadania z dynamiki ( tłumaczenie)

Post autor: nobodyimportant »

Witam mam kilka zadan z rozwiązaniami ale nie wiem dlaczego rozwiązanie jest takie a nie inne... dlatego chciałbym żeby ktoś mi to jasno objaśnił...

zad.1
Jaką przebędzie lyżwiarz drogę mający szybkość początkową v=10m/s do chwili zatrzymania, jeżeli współczynnik tarcia o łyżew wynosi f=0,05?

s=1/2v*t
a=T/m=(mgf)/m=gf
dlaczego przyśpieszenie jest równe T/m?
Czy jest to poprostu siła(a=F/m)?
a jest to przyśpieszenie które powoduje spowolnienie ciała?
i dlaczego w wzorze występuje m*g a nie N?
czy N=m*g?

zad.2
Oblicz współczynik tarcia łyżew o lód, jeżeli szybkośc łyżwiarza v1=10m/s na drodze s=20m została zredukowana do v2=5m/s
s=v1*t+1/2 delta v*t
a=T/m =(mgf)/m=gf ( czyli to co w pierwszym zadaniu?)
f=-deltaV/a =-delta/gf ( i tego zupełnie nie jestem w stanie pojąć.... jak współczynik tarcia może być równy V/a... skoro f=T/N???????????????????
Awatar użytkownika
Ptaq666
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 478
Rejestracja: 10 wrz 2006, o 13:14
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Piła / Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 154 razy

Zadania z dynamiki ( tłumaczenie)

Post autor: Ptaq666 »

To po kolei:

- siła tarcia jest równa sile z jaką ciało jest dociskane do podłoża pod kątem prostym pomnożonej przez współczynnik tarcia. W tym zadaniu siła nacisku to poprostu siła grawitacji działająca na łyżwiarza, czyli N = mg, Wtedy siła tarcia równa się : T = mgf

- przyspieszenie z definicji to właśnie iloraz siły działającej na ciało przez jego masę, stąd a = T/m. Przyspieszenie będzie ujemne, bo siła działająca na ciało ma zwrot przeciwny do wektora jego prędkości (czyli siła jest ujemna).

- Twój wzór na drogę nadaje się tylko do liczenia ruchu przyspieszonego, dla początkowej prędkości = 0. Do tego zadania zastosuj ogólny wzór na drogę : \(\displaystyle{ s = v_{0}t + \frac{at^{2}}{2}}\)

A w tym drugim chodzi poprostu o wyznaczenie przyspieszenie, dzięki czemu wyliczasz potem współczynnik. Nie ma tu nic do rozumienia, stosujesz znane ci wzory :

\(\displaystyle{ \begin{cases} s = v_{0}t + \frac{at^{2}}{2} \\ \Delta v = at \end{cases}}\)

Wyznaczasz sobie z drugiego równania t i podstawiasz do pierwszego. Potem przekształcasz je tak żeby wyznaczyć a i koniec.
matshadow
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 941
Rejestracja: 17 gru 2007, o 21:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kingdom Hearts
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 222 razy

Zadania z dynamiki ( tłumaczenie)

Post autor: matshadow »

1.
\(\displaystyle{ N=Q\cdot \cos\alpha}\)
alfa to kąt między siłą nacisku a siłą ciężkości. Jest on w tym przypadku równy 0, więc
\(\displaystyle{ N=Q\cdot 1=Q}\)
Poza tym, z def. przyspieszenia
\(\displaystyle{ a=\frac{F_{wypadkowa}}{m}}\)
U nas \(\displaystyle{ F_{wypadkowa}=T}\) więc
\(\displaystyle{ a=\frac{T}{m}}\)
Ponieważ jest to przyspieszenie nadawane przez siłę wypadkową, więc to ono powoduje spowolnienie ciała
Ptaq666 pisze: \(\displaystyle{ \begin{cases} s = v_{0}t + \frac{at^{2}}{2} \\ \Delta v = at \end{cases}}\)
Jesteś pewien że zastosowałeś wzór adekwatny do sytuacji w zadaniu? Bo ja nie do końca
Awatar użytkownika
Ptaq666
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 478
Rejestracja: 10 wrz 2006, o 13:14
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Piła / Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 154 razy

Zadania z dynamiki ( tłumaczenie)

Post autor: Ptaq666 »

matshadow pisze:
Ptaq666 pisze: \(\displaystyle{ \begin{cases} s = v_{0}t + \frac{at^{2}}{2} \\ \Delta v = at \end{cases}}\)
Jesteś pewien że zastosowałeś wzór adekwatny do sytuacji w zadaniu? Bo ja nie do końca
Więc czemu nie napiszesz "adekwatnego wzoru" ? Wg mnie to zadanie rozwiązuje się najszybciej wyznaczając przyspieszenie w funkcji drogi i przyrostu prędkości, po czym podstawiasz to do wzoru na siłę, która jest przecież funkcją masy, "g" i współczynnika tarcia.
matshadow
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 941
Rejestracja: 17 gru 2007, o 21:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kingdom Hearts
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 222 razy

Zadania z dynamiki ( tłumaczenie)

Post autor: matshadow »

jest to ruch opóźniony, więc\(\displaystyle{ \begin{cases} s = v_{0}t - \frac{at^{2}}{2} \\ \Delta v = a\Delta t \end{cases}}\)
Awatar użytkownika
Ptaq666
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 478
Rejestracja: 10 wrz 2006, o 13:14
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Piła / Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 154 razy

Zadania z dynamiki ( tłumaczenie)

Post autor: Ptaq666 »

No jasne, ale wtedy zakładasz, że a może być tylko i wyłącznie nieujemne. Wtedy też zamiast przyrostu prędkości musiałbyś wziąć wartość bezwzględną przyrostu. Po co, skoro można stosować OGÓLNY wzór na ruch jednostajnie zmienny. Wtedy dla a> 0 ruch jest przyspieszony, dla a
ODPOWIEDZ