Gęstość ciała z pr Archimedesa

Mechanika płynów. Sprężystość. Grawitacja. Inne zagadnienia mechaniki klasycznej.
taffer
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 130
Rejestracja: 6 kwie 2007, o 12:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: xxx
Podziękował: 86 razy

Gęstość ciała z pr Archimedesa

Post autor: taffer »

Ciężar ciała w powietrzu wynosi P = 0,8 N natomiast w cieczy o gęstości d=0,8*10^3 kg/m3 wynosi Q=0,4 N. Oblicz gęstość ciała.

wzór na gęstość to chyba masa ciała dzielona przez jego objętość? I wychodzi wtedy 1600kg/m3
A w odpowiedziach jest, że ciężar dzielony przez objętość i oczywiście wychodzi wtedy 10 razy więcej,

I nie wiem jak powinno być właśnie.
Tomek_Z
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 807
Rejestracja: 9 gru 2007, o 14:39
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 181 razy

Gęstość ciała z pr Archimedesa

Post autor: Tomek_Z »

Ciężar Q w cieczy jest ciężarem pozornym, \(\displaystyle{ Q = P - F_{wyporu}}\), ponieważ \(\displaystyle{ F_{wyporu} = \rho_{cieczy}gV_{zanuzenia}}\) mamy \(\displaystyle{ Q = p - dVg}\) skąd objętość jest równa \(\displaystyle{ V = \frac{P-Q}{dg}}\). Ponadto wiemy że \(\displaystyle{ P = mg}\)skąd \(\displaystyle{ m = \frac{P}{g}}\). Gęstośc ciała jest równa \(\displaystyle{ \rho = \frac{m}{V}}\). Wystarczy podstawić wyznaczone wcześniej wielkości.
taffer
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 130
Rejestracja: 6 kwie 2007, o 12:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: xxx
Podziękował: 86 razy

Gęstość ciała z pr Archimedesa

Post autor: taffer »

Wiem jak zadanie zrobić - pytam się tylko dlaczego w odpowiedzi do zadania mam, żeby gęstość ciała wyliczyć, że to jest ciężar dzielony przez objętość nie wiem, czy to jakiś błąd, czy może jest jakaś inna możliwość jeszcze
ODPOWIEDZ