Rzucamy dwiema kostkami do gry

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
xesvs
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: 17 lis 2008, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: JG
Podziękował: 5 razy

Rzucamy dwiema kostkami do gry

Post autor: xesvs »

Rzucamy dwiema kostkami do gry. Oblicz prawdopodobieństwo, że na obu kostkach wyrzucimy tę samą liczbę oczek lub, że suma wyrzuconych oczek jest równa 8.
Awatar użytkownika
Wicio
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1318
Rejestracja: 13 maja 2008, o 21:22
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 561 razy

Rzucamy dwiema kostkami do gry

Post autor: Wicio »

\(\displaystyle{ \Omega= {6 \choose 1} {6 \choose 1} =36}\)

Liczymy ile jest możliwości
-jednakowe oczka - 6możliwości
-suma 8 - wypisujemy możliwości : 2+6,3+5,4+4,3+5,2+6 z tym,że 4+4 uwzględniliśmy w powyższym, więc tu odrzucamy - 4 możliwości mamy

\(\displaystyle{ P(A)= \frac{10}{36} = \frac{5}{18}}\)
Awatar użytkownika
exculibrus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 77
Rejestracja: 31 sty 2008, o 14:37
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lubin
Podziękował: 28 razy
Pomógł: 6 razy

Rzucamy dwiema kostkami do gry

Post autor: exculibrus »

Rzucasz dwiema kostkami, kwestia teraz tylko czy przyjmiemy że je rozróżniamy czy nie. Jeśli w zadaniu nie było podane że kostki należy rozróżniać to ja bym osobiście ich nie rozróżniał bo to z logicznego punktu widzenia według mnie nie ma sensu, aczkolwiek mój nauczyciel z matematyki i autorzy mojego zbioru zadań robią na odwrót . Przyjmij jak uważasz. Prawdopodobieństwo wyrzucenia jakiejś liczby obu kostkami to liczba możliwych sposobów (kombinacji lub wariacji) wyrzuceń podzielona przez liczbę sposobów na wyrzucenie danej liczby. I tak aby wypadło \(\displaystyle{ 7}\) mamy możliwości typu: \(\displaystyle{ (5,2);(3,4)...}\) ale jeśli rozróżniamy kostki to: \(\displaystyle{ (2,5);(5,2);(3,4);(4,3)...}\). Podobnie wyliczasz prawdopodobieństwo wyrzucenia na obu kostkach tej samej liczby: liczba możliwych wyników rzutu podzielona przez liczba możliwych sposobów wyrzucenia tych samych cyfr na kostkach.
xesvs
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: 17 lis 2008, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: JG
Podziękował: 5 razy

Rzucamy dwiema kostkami do gry

Post autor: xesvs »

exculibrus, Przepraszam ale nie za bardzo rozumiem:) czyli do twojej definicji jakie ma być równanie?
ODPOWIEDZ