kolejność działań pierwsze dodawanie czy odejmowanie.

Problemy matematyczne "ubrane" w życiowe problemy.
kurka79
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 20 lis 2008, o 15:23
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: szczecinek

kolejność działań pierwsze dodawanie czy odejmowanie.

Post autor: kurka79 »

mamy zadanie tekstowe dla pierwszej klasy:Dorota narysowała 9 kotów . 4 jej się nie udały - skreśliła je .dorysowała 2 koty. Jle ładnych kotów jest na rysunku Doroty? zapisz działania.


moja córka rozwiazała to zadanie tak: 9-4=5+2=7 mam pytanie czy taki zapis jest nieprawidłowy
jak tak to dlaczego? pani przekreśliła córce zadanie i napisała tak:
9-4+2=7
Moim zdaniem ten zapis jest nieprawidłowy poniewarz zgodnie z zasadami pierwsze jest dodawanie a puzniej odejmowanie jeśli sie myle to prosze wyjaśnić dlaczego.
Moim zdaniem taki zapis powinien być tak zapisany:
(9-4)+2=7 i wedy taki zapis byłby prawidłowy ale moge sie mylić nie jestem matematykiem prosze o pomoc w wyjaśnieniem tej sprawy.
Kubica
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 15 lis 2008, o 11:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Świdwin

kolejność działań pierwsze dodawanie czy odejmowanie.

Post autor: Kubica »

kiedy jest tylko odejmowanie i dodawanie to lecimy po kolei od lewej strony
forumowski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 20
Rejestracja: 22 lis 2008, o 12:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: bialystok
Podziękował: 4 razy

kolejność działań pierwsze dodawanie czy odejmowanie.

Post autor: forumowski »

9-4=5 5+2=7
tak chyba jest poprawnie
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23498
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3265 razy

kolejność działań pierwsze dodawanie czy odejmowanie.

Post autor: piasek101 »

kurka79 pisze: moja córka rozwiazała to zadanie tak: 9-4=5+2=7 mam pytanie czy taki zapis jest nieprawidłowy
jak tak to dlaczego? pani przekreśliła córce zadanie i napisała tak:
9-4+2=7
Moim zdaniem ten zapis jest nieprawidłowy poniewarz zgodnie z zasadami pierwsze jest dodawanie a puzniej odejmowanie jeśli sie myle to prosze wyjaśnić dlaczego.
Moim zdaniem taki zapis powinien być tak zapisany:
(9-4)+2=7 i wedy taki zapis byłby prawidłowy ale moge sie mylić nie jestem matematykiem proszę o pomoc w wyjaśnieniem tej sprawy.
Odejmowanie i dodawanie są działaniami ,,z jednej pary" (nie ma wśród nich pierwszego ani drugiego).

Zatem jak już wspomniano wyżej - trzeba je wykonywać po kolei (od lewej do prawej).
Zapis z nawiasem nie jest błędny - ale bez nawiasu robimy w identycznej kolejności jak z nawiasem.

Skąd biorą się błędy (czyli traktowanie , że dodawanie jest pierwsze) - z tekstu wziętego z kolejności wykonywania działań ,,dodawanie i odejmowanie" (może być w liczbie mnogiej) - jednak kolejność tych wyrazów nie wyznacza kolejności pracy (Tomek i Jarek = Jarek i Tomek).

Co do zapisu ,,9-4=5+2=7" - nie jest on poprawny bo oznacza 5=7=7 (tu lepiej widać błąd, dzieci często tak piszą, dla nich znak równości nie jest tak bardzo istotny).
ODPOWIEDZ