Wyznacz wartość parametru m (II klasa liceum)

Od funkcji homograficznych do bardziej skomplikowanych ilorazów wielomianów. Własności. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI.
Buror
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 13 lis 2008, o 22:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Białystok
Podziękował: 1 raz

Wyznacz wartość parametru m (II klasa liceum)

Post autor: Buror »

Witam!

Polecenie:
,,Wyznacz te wartości parametru m, dla których jeden z pierwiastków równania \(\displaystyle{ x^{2}}\)-mx-24=0 jest iloczynem liczby 3 i jednego z pierwiastków równania \(\displaystyle{ x^{2}}\)-3x+m=0".

Równanie, z którego uwzględniając wszystkie założenia wychodzi prawidłowy wynik (m=2), wygląda tak:
\(\displaystyle{ 2m^{2}}\)+36m+2m\(\displaystyle{ \sqrt{m^{2}+96}}\)-54\(\displaystyle{ \sqrt{9-4m}}\)=0

Wyszło mi to z podstawienia miejsca zerowego pierwszego równania (pierwiastek z wyróżnika trójmianu kwadratowego odjąć b podzielić przez dwa a) do potrojonego miejsca zerowego drugiego równania (pierwiastek z wyróżnika trójmianu kwadratowego odjąć b podzielić przez dwa a).

Da się to rozwiązać używając sposobu, który powinien znać licealista?


Pozdrawiam,

Karol
bedbet
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2530
Rejestracja: 15 mar 2008, o 22:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 47 razy
Pomógł: 248 razy

Wyznacz wartość parametru m (II klasa liceum)

Post autor: bedbet »

Jeśli zna wzory Viete`a i ich zastosowania, to powinien to rozwiązać
Buror
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 13 lis 2008, o 22:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Białystok
Podziękował: 1 raz

Wyznacz wartość parametru m (II klasa liceum)

Post autor: Buror »

Zastanawiałem się dlaczego to zadanie umieszczono w dziale ,Funkcje wymierne", czy aby nie ma prostszego sposobu, którym mógłby to zrobić licealista?

Wzory Viete'a? Z tego co wiem służą obliczaniu iloczynu lub sumy? Chodzi Ci o coś w tym stylu?

\(\displaystyle{ \frac{-b}{a}}\) - \(\displaystyle{ x_{2}}\)


Dzięki!

[ Dodano: 16 Listopada 2008, 21:39 ]
Naprawdę nikt nie potrafi mi pomóc? ;-)
ODPOWIEDZ