prosze o pomoc :
Srednie miesieczne wynagrodzenie w firmie w ktorej jest 20 ludzi wynosi 3200 zl. Zatrudniono nowego pracownika. Ile zarabia nowo zatrudwniony pracownik , jesli srednie miesieczne wynagrodzenie w firmie jest:
a) o 2 % wyzsze niz poprzednio
b)o 1 % niszze niz poprzednio
2. Klub zszeszajacy 12 hodowcow gołebi podal ze kazdy czlonek klunu ma srednio 50 golebi. Dane te okazaly sie nieaktualne , gdy jeden z czlonkow klubu sprzedal polowe swoich golebi - ma ich teraz 36. Ile srednio golebi przypada obecnie na 1 czlonka klubu?
Prosze o pomoc krok po kroku jak liczylscie
Srednia A
-
Nyder
- Użytkownik

- Posty: 55
- Rejestracja: 20 paź 2008, o 16:18
- Płeć: Mężczyzna
- Lokalizacja: Z gimnazjum
- Podziękował: 5 razy
- Pomógł: 11 razy
Srednia A
wislak23
1.
a)
\(\displaystyle{ x = 2% * 3200 + 3200
x = 3264}\)
b)
Poprzednio, jeśli chodzi o średnie to wykonujemy tak:
\(\displaystyle{ y = 3200 - 1% * 3200
y = 3168}\)
1.
a)
\(\displaystyle{ x = 2% * 3200 + 3200
x = 3264}\)
b)
Poprzednio, jeśli chodzi o średnie to wykonujemy tak:
\(\displaystyle{ y = 3200 - 1% * 3200
y = 3168}\)
-
Kali
- Użytkownik

- Posty: 40
- Rejestracja: 3 lis 2007, o 12:51
- Płeć: Mężczyzna
- Lokalizacja: Bydgoszcz
- Podziękował: 3 razy
- Pomógł: 2 razy
Srednia A
Średnia płaca to suma wszystkich płac podzielona na ilość pracowników.
\(\displaystyle{ \frac{suma_.plac}{il. pracownikow}=srednia}\)
czyli: \(\displaystyle{ suma=srednia*ilosc}\)
Jeśli pracuje 20 pracowników średnia płaca wynosi 3200 czyli suma płac wynosi
\(\displaystyle{ 3200*20=64000}\)
a) jeśli średnia płaca zwiększy się o 2%:
\(\displaystyle{ 3200*1,02=3264}\)
Liczba pracowników wynosi 20+1 czyli suma płac wynosi:
\(\displaystyle{ 21*3264=68544}\)
Pozostałym pracownikom nie zmieniła sie płaca więc suma ich przychodów jest niezmieniona więc:
\(\displaystyle{ 68544-64000=4544}\) Czyli tyle ile zarabia nowy pracownik.
Drugi przykład analogicznie:
b) -1%
\(\displaystyle{ 3200*0,99=3168}\)
\(\displaystyle{ 21*3168=66528}\)
\(\displaystyle{ 66528-64000=2528}\) Czyli zarobki nowego
[ Dodano: 15 Listopada 2008, 08:03 ]
Wszystkie gołębie na poczatku:
\(\displaystyle{ 12*50=600}\)
Wszystkie odjąć połowę tego kolesia:
\(\displaystyle{ 600-36=564}\)
Nowe wszystkie podzielone przez ilość hodowców:
\(\displaystyle{ 564/12=47}\)
\(\displaystyle{ \frac{suma_.plac}{il. pracownikow}=srednia}\)
czyli: \(\displaystyle{ suma=srednia*ilosc}\)
Jeśli pracuje 20 pracowników średnia płaca wynosi 3200 czyli suma płac wynosi
\(\displaystyle{ 3200*20=64000}\)
a) jeśli średnia płaca zwiększy się o 2%:
\(\displaystyle{ 3200*1,02=3264}\)
Liczba pracowników wynosi 20+1 czyli suma płac wynosi:
\(\displaystyle{ 21*3264=68544}\)
Pozostałym pracownikom nie zmieniła sie płaca więc suma ich przychodów jest niezmieniona więc:
\(\displaystyle{ 68544-64000=4544}\) Czyli tyle ile zarabia nowy pracownik.
Drugi przykład analogicznie:
b) -1%
\(\displaystyle{ 3200*0,99=3168}\)
\(\displaystyle{ 21*3168=66528}\)
\(\displaystyle{ 66528-64000=2528}\) Czyli zarobki nowego
[ Dodano: 15 Listopada 2008, 08:03 ]
Wszystkie gołębie na poczatku:
\(\displaystyle{ 12*50=600}\)
Wszystkie odjąć połowę tego kolesia:
\(\displaystyle{ 600-36=564}\)
Nowe wszystkie podzielone przez ilość hodowców:
\(\displaystyle{ 564/12=47}\)
