Okrąg wpisany w trapez prostokątny

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
nwnuinr
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 375
Rejestracja: 12 mar 2008, o 11:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: z Polski
Podziękował: 245 razy
Pomógł: 2 razy

Okrąg wpisany w trapez prostokątny

Post autor: nwnuinr »

Cześć,

Chciałbym zwrócić Waszą uwagę na kąty w tym zadaniu, ponieważ nie jestem pewien czy na pewno tam są kąty proste, i czy promień okręgu jest równy wysokości trójkąta OCB.

Środek okręgu, wpisanego w trapez prostokątny, znajduje się w odległości 4 oraz 8 od końców dłuższego ramienia trapezu. Oblicz pole tego trapezu.

Rysunek:


Pozdrawiam.
frej

Okrąg wpisany w trapez prostokątny

Post autor: frej »


Z Pitagorasa obliczysz \(\displaystyle{ \left| BC \right|}\) Potem ze wzoru na pole trójkąta wyliczysz długość promienia okręgu \(\displaystyle{ \frac{4\cdot 8}{2}=\frac{r\cdot ft| BC \right| }{2}}\)
Teraz zostaje obliczyć pole. Zauważ, że na te pole składa się pole prostokąta i trzech trójkątów prostokątnych, więc do obliczenia długości wszystkich przyprostokątnych użyj twierdzenia Pitagorasa.

Promienie okręgu do boków trapezu muszą być prostopadłe, bo są to styczne. Nie wiem jednak dlaczego kąt między odcinkami o długościach \(\displaystyle{ 4}\) i \(\displaystyle{ 8}\) musi być prosty ( jak nie będzie, to nie wiem jak zrobić to zadanie) , ale jak wymyślę, to napiszę. Mam nadzieję, że teraz już wiesz, jak to obliczyć.
Ostatnio zmieniony 11 lip 2008, o 15:49 przez frej, łącznie zmieniany 2 razy.
nwnuinr
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 375
Rejestracja: 12 mar 2008, o 11:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: z Polski
Podziękował: 245 razy
Pomógł: 2 razy

Okrąg wpisany w trapez prostokątny

Post autor: nwnuinr »

W sumie jakby tam nie było kąta prostego to można by to obliczyć wzorem Herona. Też wychodzi pole 16.

\(\displaystyle{ P = \sqrt{(6+2 \sqrt{5})(6+2 \sqrt{5}-4)(6+2 \sqrt{5}-8)(6+2 \sqrt{5}-4 \sqrt{5}) }}\)[/latex]
Ostatnio zmieniony 11 lip 2008, o 12:59 przez nwnuinr, łącznie zmieniany 1 raz.
frej

Okrąg wpisany w trapez prostokątny

Post autor: frej »

Ok, już wiem. Środek okręgu znajduje się na prostej zawierającej odcinek o długości \(\displaystyle{ 8}\). Odległość od prostej z danego punktu ( w tym wypadku wierzchołka trapezu) jest odcinkiem prostopadłym do prostej, więc odcinek o długości \(\displaystyle{ 4}\) jest prostopadły do odcinka o długości \(\displaystyle{ 8}\).

[ Dodano: 11 Lipca 2008, 13:01 ]
W jaki sposób wzorem Herona, skoro nie znamy trzeciego boku, skoro to nie miałby być trójkąt prostokątny, to nie mógłbyś użyć tw. Pitagorasa, więc nie wiedziałbyś, że ten bok ma długość \(\displaystyle{ 4\sqrt{5}}\).
nwnuinr
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 375
Rejestracja: 12 mar 2008, o 11:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: z Polski
Podziękował: 245 razy
Pomógł: 2 razy

Okrąg wpisany w trapez prostokątny

Post autor: nwnuinr »

A no tak, mój błąd. Dzięki za pomoc.
Awatar użytkownika
limes123
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 666
Rejestracja: 21 sty 2008, o 22:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Ustroń
Podziękował: 26 razy
Pomógł: 93 razy

Okrąg wpisany w trapez prostokątny

Post autor: limes123 »

musi być prosty ( jak nie będzie, to nie wiem jak zrobić to zadanie)
ten kąt jest prosty, ponieważ jest wyznaczony przez dwusieczne kątów przy jednym ramieniu. Oznaczmy wierzchołki przy dłużyszm ramieniu przez A i B. Kąt A + kąt B jest półpełny, czyli ich połowy dają w sumie 90 stopni.
snm
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 468
Rejestracja: 10 mar 2007, o 12:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: inąd
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 54 razy

Okrąg wpisany w trapez prostokątny

Post autor: snm »

Zgadzam się - fakt, że znajduje się na prostej nie jest wystarczającym powodem prostopadłości frej
frej

Okrąg wpisany w trapez prostokątny

Post autor: frej »

snm, wyjaśnienie limesa do mnie przemawia, ale dlaczego moje rozwiązanie nie jest dobre?
Jeżeli odcinek długości \(\displaystyle{ 4}\) jest prostopadły do prostej, a odcinek długości \(\displaystyle{ 8}\) należy do prostej, czyli jest równoległy do niej, to dlaczego nie jest ten odcinek prostopadły do drugiego?
Czy tu nie działa przechodniość?
Awatar użytkownika
DEXiu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1174
Rejestracja: 17 lut 2005, o 17:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Jaworzno
Pomógł: 69 razy

Okrąg wpisany w trapez prostokątny

Post autor: DEXiu »

frej ==> Rozróżniaj pojęcia odległości punktu od punktu i punktu od prostej. Bo Twoim sposobem można udowodnić prostopadłość dowolnych dwóch prostych. Z faktu, że odległość punktów C i O wynosi 4, a punkt O leży na jakiejś prostej wcale nie wynika, że odcinek CO jest prostopadły do tej prostej.
frej

Okrąg wpisany w trapez prostokątny

Post autor: frej »

racja, mój błąd oczywiście.
ODPOWIEDZ