Wartości funkcji dwóch zmiennych.

Analiza funkcjonalna, operatory liniowe. Analiza na rozmaitościach. Inne zagadnienia analizy wyższej
Awatar użytkownika
MarcinX
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 25
Rejestracja: 14 sty 2008, o 18:15
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bałystok
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 1 raz

Wartości funkcji dwóch zmiennych.

Post autor: MarcinX »

Czy jeśli mam znaleźć ekstrema funkcji dwóch zmiennych na obszarze, którym jest trójkąt o wieszchołkach (0,0) (0,4) (4,0) to czy muszę badać ekstrema po brzegu wzdłuż osi OY (czyli przyjąć jeden brzeg x=0)?
wjzz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 70
Rejestracja: 24 lut 2007, o 16:06
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 18 razy

Wartości funkcji dwóch zmiennych.

Post autor: wjzz »

Jeżeli szukasz ekstremów, to wystarczy policzyć różniczek zupełnych I i II stopnia i następnie wyznaczyć, które z punktów mieszczą się na tym obszarze. Gdybyś jednak miał jako zadanie wyznaczenie wartości największej i najmniejszej funkcji w tym obszarze, to wtedy trzeba też osobno zbadać co się dzieje na bokach, bo funkcja może nie mieć ekstremum na boku, ale może przyjmować tam wartość największą lub najmniejszą.
Awatar użytkownika
MarcinX
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 25
Rejestracja: 14 sty 2008, o 18:15
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bałystok
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 1 raz

Wartości funkcji dwóch zmiennych.

Post autor: MarcinX »

No właśnie mam wykazać wartości największą i najmniejszą... Na cwiczeniach było to robione ale nie zwróciłęm uwagi i nie wiem czy się zagapiłem, że nie mam sprawdzonego tego brzegu. W sumie jak przyjmę krawędź x=0 to nie mam jakby co podstawić za y w badanej funkcji. Czyli można powiedzieć, że krawędzi x=0 nie bada się?
wjzz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 70
Rejestracja: 24 lut 2007, o 16:06
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 18 razy

Wartości funkcji dwóch zmiennych.

Post autor: wjzz »

Nie napisałeś o jaką dokładnie funkcję Ci chodzi, ale z tego co rozumiem to nie w tym problem. Żeby rozważyć przypadek \(\displaystyle{ x = 0}\) to najprościej zdefiniować pomocniczą funkcję (np. g) jednej zmiennej y w ten sposób:
\(\displaystyle{ g(y) = f(0,y)}\)
Funkcję g badasz już "normalnie".
Awatar użytkownika
MarcinX
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 25
Rejestracja: 14 sty 2008, o 18:15
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bałystok
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 1 raz

Wartości funkcji dwóch zmiennych.

Post autor: MarcinX »

Aha.. W ten sposób... Hmm... No jeszcze pomyślę.. Mam jeszcze takie pytanie. Jak wyobrazić sobie wartoś funkcji dwóch zmiennych na jakimś obszarze? Czy to jest wysokość jakiejś funkji na osi Z czy jak? Tak przestrzennie?
soku11
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6607
Rejestracja: 16 sty 2007, o 19:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 119 razy
Pomógł: 1823 razy

Wartości funkcji dwóch zmiennych.

Post autor: soku11 »

Dokladnie tak jak mowisz. Wtedy powstaje taka plaszczyzna z polaczonych punktow. Mozesz sobie poszuka jakiegos programu, ktory rysuje wykresy 3D. A co do badania ekstrem na brzegach to trzeba zrobic rzeczywiscie tak jak radzi wjzz. Dla kazedego brzegu robisz oddzielnie. Dodatkowo dla tego ostatniego tworzysz funkcje:
\(\displaystyle{ x(t)=t\\
y(t)=4-t\\
f(t)=4-t}\)


POZDRO
Awatar użytkownika
MarcinX
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 25
Rejestracja: 14 sty 2008, o 18:15
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bałystok
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 1 raz

Wartości funkcji dwóch zmiennych.

Post autor: MarcinX »

Już rozumiem... Rozpatrzyłem to w ten sposób. Dzięki. Mam jeszcze pytanie. Czy jeśli mam badać wartości na obszarze koła... To czy muszę rozdzielać brzeg na półokręgi i rozpatrywać jakby dwa brzegi?
soku11
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6607
Rejestracja: 16 sty 2007, o 19:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 119 razy
Pomógł: 1823 razy

Wartości funkcji dwóch zmiennych.

Post autor: soku11 »

Oczywiscie ze nie Wtedy masz normalnie parametryzacje:
\(\displaystyle{ \begin{cases} x=r\cos t\\y=r\sin t\end{cases}\ \ \ t\in[0;2\pi]}\)

POZDRO
ODPOWIEDZ