Zadanko - kulka
-
Natalia__K
- Użytkownik

- Posty: 68
- Rejestracja: 19 sty 2008, o 10:19
- Płeć: Kobieta
- Lokalizacja: Gdynia
- Podziękował: 10 razy
Zadanko - kulka
Na sznurze o długości l=0,5m wisi ciężarek. Oblicz, jaką prędkość skierowaną poziomo należy nadać temu ciężarkowi, aby zatoczył pełny okąg w płaszczyźnie pionowej. Zaniedbaj wszelkie opory ruchu.
-
Chromosom
- Moderator

- Posty: 10356
- Rejestracja: 12 kwie 2008, o 21:08
- Płeć: Mężczyzna
- Podziękował: 127 razy
- Pomógł: 1272 razy
Zadanko - kulka
Wydaje mi się, że Twoje rozumowanie jest błędne. Energia kinetyczna kulki znajdującej się na dole nie może być równa energii potencjalnej kulki znajdującej się w najwyższym punkcie. Energia ta musi być większa, gdyż kulka porusza się po okręgu. W najwyższym punkcie prędkość musi być na tyle duża, by siła ciężkości kulki była zrównoważona przez siłę odśrodkową. Jeśli więc siła będzie zbyt mała, nitka w pewnym punkcie przestanie poruszać się po okręgu, tylko "załamie się". Poprawnie rozwiązane zadanie:
\(\displaystyle{ E=mg2l+ \frac{mv^{2}}{2}}\)
\(\displaystyle{ \frac{mv_{p}^{2}}{2} =2mgl+ \frac{mv^{2}}{2}}\)
Z zasady zachowania energii oraz z zasad ruchu po okręgu wynika:
\(\displaystyle{ \frac{mv_{p}^{2}}{2}=2mgl+\frac{mgl}{2}}\)
\(\displaystyle{ m\left(\frac{v_{p}^{2}}{2}\right)=m\left(2lg+\frac{lg}{2}\right)}\)
\(\displaystyle{ v_{p}^{2}=4lg+lg}\)
\(\displaystyle{ v_{p}= \sqrt{5gl}}\)
Podstawiamy dane do wzoru:
\(\displaystyle{ v_{p}= \sqrt{5 \cdot 0,5 \cdot 10}}\)
\(\displaystyle{ v_{p}= \sqrt{25}}\)
\(\displaystyle{ v_{p} = 5\frac{m}{s}}\)
Uzyskane wyniki mogą się nieco różnić, w zależności od przyjętego przybliżenia wartości g.
Zgodnie z sugestią, poprawiam tę część postu. Masz rację, informacja nie była kompletna.
\(\displaystyle{ E=mg2l+ \frac{mv^{2}}{2}}\)
\(\displaystyle{ \frac{mv_{p}^{2}}{2} =2mgl+ \frac{mv^{2}}{2}}\)
Z zasady zachowania energii oraz z zasad ruchu po okręgu wynika:
\(\displaystyle{ \frac{mv_{p}^{2}}{2}=2mgl+\frac{mgl}{2}}\)
\(\displaystyle{ m\left(\frac{v_{p}^{2}}{2}\right)=m\left(2lg+\frac{lg}{2}\right)}\)
\(\displaystyle{ v_{p}^{2}=4lg+lg}\)
\(\displaystyle{ v_{p}= \sqrt{5gl}}\)
Podstawiamy dane do wzoru:
\(\displaystyle{ v_{p}= \sqrt{5 \cdot 0,5 \cdot 10}}\)
\(\displaystyle{ v_{p}= \sqrt{25}}\)
\(\displaystyle{ v_{p} = 5\frac{m}{s}}\)
Uzyskane wyniki mogą się nieco różnić, w zależności od przyjętego przybliżenia wartości g.
Zgodnie z sugestią, poprawiam tę część postu. Masz rację, informacja nie była kompletna.
Ostatnio zmieniony 5 maja 2008, o 19:58 przez Chromosom, łącznie zmieniany 1 raz.

