Woda ma gęstość równą 1 g/cm sześcienny, lód ma gęstość równą 0,9 g/cm sześcienny. Na rzece płynie kra o grubości 0,5 metra. Ile centymetrów kry wystaje ponad powierzchnią wody?
Czy ktoś mógłby mi powiedzieć jak to zrobić? Tylko błagam, konkrety, bo ja fizyki nie rozumiem i nie zrozumiem..
kra ponad powierzchnia wody
- gosia_gosia
- Użytkownik

- Posty: 41
- Rejestracja: 9 lut 2008, o 00:28
- Płeć: Kobieta
- Lokalizacja: Olesno
- Pomógł: 15 razy
kra ponad powierzchnia wody
\(\displaystyle{ F_{g} = F_{w} \quad F_{w} = \rho_{w} g V_{z} \quad F_{g} = \rho_{l} g V_{cal} \quad V=Sh}\)
gdzie:
\(\displaystyle{ F_{g}}\)- siła grawitacji, \(\displaystyle{ F_{w}}\)- siła wyporu, \(\displaystyle{ \rho_{w}}\)- gęstość wody, \(\displaystyle{ \rho_{l}}\)- gęstość lodu, \(\displaystyle{ V_{z}}\)- objętość ciała zanurzonego, \(\displaystyle{ V_{cal}}\)- objętość całego ciała
\(\displaystyle{ \rho_{w} g V_{z}=\rho_{l} g V_{cal}}\)
\(\displaystyle{ \rho_{w} S h_{z}=\rho_{l} S h}\)
\(\displaystyle{ h_{z}= \frac{\rho_{l} h}{\rho_{w}}}\)
\(\displaystyle{ h_{z}= \frac{0,9 50}{1}=45 \ [cm]}\)
pytanie było ile cm wystaje, więc
\(\displaystyle{ h_{w} =h- h_{z} = 50cm-45cm=5cm}\)
gdzie:
\(\displaystyle{ F_{g}}\)- siła grawitacji, \(\displaystyle{ F_{w}}\)- siła wyporu, \(\displaystyle{ \rho_{w}}\)- gęstość wody, \(\displaystyle{ \rho_{l}}\)- gęstość lodu, \(\displaystyle{ V_{z}}\)- objętość ciała zanurzonego, \(\displaystyle{ V_{cal}}\)- objętość całego ciała
\(\displaystyle{ \rho_{w} g V_{z}=\rho_{l} g V_{cal}}\)
\(\displaystyle{ \rho_{w} S h_{z}=\rho_{l} S h}\)
\(\displaystyle{ h_{z}= \frac{\rho_{l} h}{\rho_{w}}}\)
\(\displaystyle{ h_{z}= \frac{0,9 50}{1}=45 \ [cm]}\)
pytanie było ile cm wystaje, więc
\(\displaystyle{ h_{w} =h- h_{z} = 50cm-45cm=5cm}\)
