[Nierówności] Nierówność z WKM

Zadania z kółek matematycznych lub obozów przygotowujących do OM. Problemy z minionych olimpiad i konkursów matematycznych.
Regulamin forum
Wszystkie tematy znajdujące się w tym dziale powinny być tagowane tj. posiadać przedrostek postaci [Nierówności], [Planimetria], itp.. Temat może posiadać wiele różnych tagów. Nazwa tematu nie może składać się z samych tagów.
szablewskil
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 261
Rejestracja: 18 maja 2007, o 21:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kruszyny
Podziękował: 14 razy
Pomógł: 21 razy

[Nierówności] Nierówność z WKM

Post autor: szablewskil »

Trzy liczby dodatnie a,b,c spełniają warunek \(\displaystyle{ \frac{1}{a}+ \frac{1}{b}+ \frac{1}{c}=1}\). Udowodnij że: \(\displaystyle{ \sqrt{a+bc} + \sqrt{b+ac} + \sqrt{c+ab} qslant \sqrt{abc} + \sqrt{a} + \sqrt{b} + \sqrt{c}}\) Oczekuję na ciekawe rozwiązania. Jak będą inne jak moje to wstawie swoje . Tylko nie przepisujcie firmówki
Awatar użytkownika
qsiarz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 202
Rejestracja: 15 kwie 2006, o 15:32
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bytom
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 18 razy

[Nierówności] Nierówność z WKM

Post autor: qsiarz »

\(\displaystyle{ \frac{1}{a}+ \frac{1}{b}+ \frac{1}{c}=1}\). Udowodnij że: \(\displaystyle{ \sqrt{a+bc} + \sqrt{b+ac} + \sqrt{c+ab} qslant \sqrt{abc} + \sqrt{a} + \sqrt{b} + \sqrt{c}}\)

zauwazamy ze \(\displaystyle{ abc=( \frac{1}{a}+ \frac{1}{b}+ \frac{1}{c})abc = ab+bc+ca}\)

nierownosc przyjmuje postac
\(\displaystyle{ \sqrt{a+bc} + \sqrt{b+ac} + \sqrt{c+ab} qslant \sqrt{ab+bc+ca} + \sqrt{a} + \sqrt{b} + \sqrt{c}}\)
podnosimy do kwadratu i skraca sie wszystko procz podwojonych iloczynow i zostaje (SUMY SA CYKLICZNE)
\(\displaystyle{ \sum 2\sqrt{(a+bc)(b+ca)} qslant 2[\sqrt{(a+b+c)(ab+bc+ca)} + \sqrt{ab} + \sqrt{bc} + \sqrt{ca}]}\)
zmieniamy \(\displaystyle{ ab+bc+ca}\) na \(\displaystyle{ abc}\) (mozna bo sa rowne)
\(\displaystyle{ \sum \sqrt{(a+bc)(b+ca)} qslant \sqrt{(a+b+c)(abc)} + \sqrt{ab} + \sqrt{bc} + \sqrt{ca}}\)

teraz z cauchyego schwarca
\(\displaystyle{ \sqrt{(a+bc)(b+ca)} qslant \sqrt{ab} + c\sqrt{ab}}\)
sumujac cyklicznie, jeszcze zauwazamy ze
\(\displaystyle{ a\sqrt{bc} + b\sqrt{ca} + c\sqrt{ab} qslant \sqrt{(a+b+c)(abc)}}\)
i juz jest teza

nie wiem czy to firmowka, bo nie mam tej ksiazki
pog
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 57
Rejestracja: 26 lut 2007, o 16:52
Płeć: Mężczyzna

[Nierówności] Nierówność z WKM

Post autor: pog »

ładnie.
szablewskil
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 261
Rejestracja: 18 maja 2007, o 21:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kruszyny
Podziękował: 14 razy
Pomógł: 21 razy

[Nierówności] Nierówność z WKM

Post autor: szablewskil »

rozwiązałem niemal identycznie
ODPOWIEDZ