[LIX OM] - Etap II

Dla wtajemniczonych;) Największa impreza dla matematyków poniżej studiów, czyli Olimpiada Matematyczna oraz Olimpiada Matematyczna Gimnazjalistów.
*Kasia
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2826
Rejestracja: 30 gru 2006, o 20:38
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Lublin/warszawa
Podziękował: 62 razy
Pomógł: 482 razy

[LIX OM] - Etap II

Post autor: *Kasia »

pog pisze:jak sadzicie, ktore zadania byly prostsze, tegoroczne czy zesz?oroczne?
Moim zdaniem tegoroczne by?y sporo prostsze. Ale moim zdaniem to zadanie z pierwszego etapu by?y trudniejsze ni? rok temu, a jestem w tej kwestii raczej jedn? z niewielu osób.
Za to widz?, ?e sporo osób uwa?a zadania z tego roku za trudniejsze.
qjon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 63
Rejestracja: 1 lis 2006, o 20:23
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kielce
Pomógł: 2 razy

[LIX OM] - Etap II

Post autor: qjon »

pog pisze:jak sadzicie, ktore zadania byly prostsze, tegoroczne czy zeszłoroczne?
Obiektywnie patrząc zadania zeszłoroczne były prostsze. Jednak tak wyszło, że tegoroczna geometria była bardziej robialna dla "niegeometrycznych" w związku z czym tegoroczny próg, mimo ciut trudniejszych zadań, zapewne pozostanie na ubiegłorocznym poziomie. Nie sądzę, żeby znacząco sie podniósł(góra 20-21 pkt), ale 18 pkt nie wystarczy na finał...

A tak z innej beczki... Co myślicie na temat polityki organizatorów, która zmierza w stronę raczej prostszych zadań, a co za tym idzie dość wysokiego progu? Czy lepiej (w sensie korzystniej) wg Was było na olimpiadach LVI i LVII (dalej moja pamięć nie sięga;) ), gdzie próg był odpowiednio 10 i 12 pkt, a zadania trudniejsze?
MarcinT
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 175
Rejestracja: 23 kwie 2006, o 16:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Otyń/Zielona Góra
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 4 razy

[LIX OM] - Etap II

Post autor: MarcinT »

chyba lepiej zeby byly trudniejsze... pamietam ?e dwa lata temu kiedy prob byl 12 punktow zadania by?y ciekawsze. w tym roku to by?y takie standardy ...
Awatar użytkownika
tkrass
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1464
Rejestracja: 21 lut 2008, o 13:11
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Cambridge / Warszawa
Podziękował: 10 razy
Pomógł: 186 razy

[LIX OM] - Etap II

Post autor: tkrass »

czy mogę poprosić któregoś licealistę o zrobienie a przynajmniej podanie sposobu na zad. 6? z góry dzieki
mazur89
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: 26 lut 2008, o 14:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 2 razy

[LIX OM] - Etap II

Post autor: mazur89 »

wally pisze:Hmmm, z tego co wiem to Przemek Mazur z Krakowa ma 6 zadan (jestem ciekaw czy zrobil tak jak w zeszlym roku i wyszedl po 40 min z maxem )
Czego to się człowiek nie dowie...
Aby zaspokoić ciekawość: NIGDY nie zdarzyło mi się wyjść podczas pierwszej godziny. Czy ktoś może wie, ile osób w Polsce przyznaje się do sześciu zadań?
qjon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 63
Rejestracja: 1 lis 2006, o 20:23
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kielce
Pomógł: 2 razy

[LIX OM] - Etap II

Post autor: qjon »

mazur89, pewnie mało Cię to interesuje, ale czy mógłbyś napisać jaki próg obstawiasz?
HawaT
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 49
Rejestracja: 23 paź 2006, o 18:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Płock

[LIX OM] - Etap II

Post autor: HawaT »

Z tego co wiem w Warszawskim conajmniej jedna osoba ma 6. To jak z tym progiem, jak obstawiasz?
TheButcher
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 37
Rejestracja: 5 lis 2006, o 18:16
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

[LIX OM] - Etap II

Post autor: TheButcher »

Próg będzie 12 pkt. Ewentualnie 12-14.
To że ktoś mówi, że ma 4 zadania to, fakt, ma je, ale w większości źle. Z moich obserwacji wynika, że 70% osób które mówią, że mają 4 zadania to wesołkowie chcący się przypodobać mocniejszym kolegom oraz poprawić swój wizerunek. Gorzej będzie jak przyjdą wyniki Mam kolegów, którzy w zeszłym roku mówili ze mają 5 zadań. Okazało się, że mają 2-11 pkt. I takich przypadków jest niestety wiele. Jak słyszę, że w okr. warszawskim jest 40 osób z 4 zadaniami to zbiera mi się na "kaszel"...
Wg mnie wystarczą 2 pełne zadania. Wiele osób zwaliło zad. 1 i 4 chociaż nawet o tym nie wie.
Sami zobaczycie.


----

A, i gość powyżej - mazur89 to nie Przemek Mazur z Krakowa.
pog
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 57
Rejestracja: 26 lut 2007, o 16:52
Płeć: Mężczyzna

[LIX OM] - Etap II

Post autor: pog »

TheButcher pisze:Wiele osób zwaliło zad. 1 i 4 chociaż nawet o tym nie wie.
4 - rozumiem, to jest kombinatoryka, ściemy w tym dziale są typowe (rok temu też waliłem ściemę)

ale co można zwalić w 1.?
TheButcher
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 37
Rejestracja: 5 lis 2006, o 18:16
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

[LIX OM] - Etap II

Post autor: TheButcher »

Często po prostu można zbyt mało napisać i 2 pkt. zamiast 5 lub 6.
Właśnie dlatego, że jest to b. proste zadanie więc punktacja będzie bardzo ostra, nawet pozornie małe niedociągnięcie, niewyjaśnienie faktu, który był "oczywisty" może skutkować obniżeniem oceny nawet do 2 pkt. W takim zadaniu zwracają uwagę na wszystko
Awatar użytkownika
przemk20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1094
Rejestracja: 6 gru 2006, o 22:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Olesno
Podziękował: 45 razy
Pomógł: 236 razy

[LIX OM] - Etap II

Post autor: przemk20 »

a dlaczego sadzisz ze to nie on ???
Awatar użytkownika
qsiarz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 202
Rejestracja: 15 kwie 2006, o 15:32
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bytom
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 18 razy

[LIX OM] - Etap II

Post autor: qsiarz »

co do kombinatoryki spotkalem sie z kolesiami ktorzy mowili ze walneli slowotok, tak ze juz sami nie wiedzieli o co potem chodzi i trzymaja kciuki ze moze dostana punkty. a w 1 mozna np zapomniec podac przyklad takiego ciagu. albo przy funkcji moze poleciec do 2p jak ktos nie sprawdzi czy podana funkcja wpelnia warunki zadania. wszyscy tacy yo i elo, ale jak beda wyniki to sie wszystko zmieni ;]
qjon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 63
Rejestracja: 1 lis 2006, o 20:23
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kielce
Pomógł: 2 razy

[LIX OM] - Etap II

Post autor: qjon »

TheButcher pisze:Próg będzie 12 pkt. Ewentualnie 12-14.

więc będzie 10 osób ze Świętokrzyskiego w finale? nierealne (nie żebym był złośliwy, ale po prostu trochę znam realia...). przy dobrych wiatrach próg będzie na poziomie 3 zadań(tj 17-18pkt), jednak najprawdopodobniej będzie na poziomie zeszłorocznym, tj 19 pkt.
qsiarz pisze:albo przy funkcji moze poleciec do 2p jak ktos nie sprawdzi czy podana funkcja wpelnia warunki zadania.
raczej do 5 polecą w takim przypadku (zresztą najlepiej będzie wiedział andkom bo sprawdzał to zadanie:) )
Dumel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2000
Rejestracja: 19 lut 2008, o 17:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Stare Pole/Kraków
Podziękował: 60 razy
Pomógł: 202 razy

[LIX OM] - Etap II

Post autor: Dumel »

jak myślicie: czy utną mi jeden punkt w 3. zadaniu za coś takiego:
podstawiłem x=y=0 - OK
potem tylko x=0 - OK
i teraz gdy było f(f(y)=f(-y) sprawdziłem że f(x)=-x spełnia warunki zadania i to właśnie chyba było zbyt wczesne. potem podstawiłem chyba y=f(x), wyszło f(y) = -y + f( f(f(y)) - f(-y) ) czyli na podstawie wczesniejszych podstawien jeszcze raz wyszło f(x) = -x tym razem jednoznacznie, co stanowiło dowod ze to jedyna dobra funkcja

a co do progu: zerknijcie na zadania sprzed dwóch lat
1. - łatwiejsze niż tegoroczne 1.
3. - inna działka, ale troche trudniejsze niż tegoroczne 3.
4. - darmowe 6 pkt. łatwiejsze niż tegoroczne 4.
6. - trudne, ale łatwiejsze niż tegoroczne 6.
dwie geometrie - trudniejsze
czyli wynik meczu 3-3 i próg bedzie koło 12-14 pkt
MarcinT
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 175
Rejestracja: 23 kwie 2006, o 16:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Otyń/Zielona Góra
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 4 razy

[LIX OM] - Etap II

Post autor: MarcinT »

Mógłbyś troche dokłdniej opisać Dumel? Bo na razie to ja 0 ptk widze../


Wynik meczu 3-3 \(\displaystyle{ \Rightarrow}\) próg 19-20.
ODPOWIEDZ