ruch,opór

Ruch prostoliniowy, po okręgu, krzywoliniowy. rzuty. Praca, energia i moc. Zasady zachowania.
dave101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 9 gru 2007, o 16:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Czerwionka

ruch,opór

Post autor: dave101 »

Witam
Mam takie zadanko:
Z jaka predkoscia porusza sie ciało po czasie t jesli na to ciało działa jedynie siła oporu proporcjonalna do predkosci. w chwili początkowej prędkość równa sie V0.

jesli siła oporu jest proporcjonalna do predkosci tz ze w równosci występuje jakis wspóczynnik oporu czy proporcjonalnosci i nie mam zielonego pojecia jaki i jak równanie zapisac do tego zadanka :/ za wszelka pomoc, podpowiedzi z gory serdecznie dziekuje!
Darek5
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 59
Rejestracja: 4 cze 2007, o 09:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kaleń
Pomógł: 3 razy

ruch,opór

Post autor: Darek5 »

Mi sie cos takiego nasuwa.

Napewno wiadomo iz bedzie to ruch opóźniony gdyz dziala tylko hamujaca sila oporu. A proporcjonalnosc miedzy silą oporu a predkoscia ma sie tak, iż wraz z maleniem predkosci maleje sila oporu ( łatwo sie o tym przekonac). Wiec mozna powiedziec, ze sila oporu maleje liniowo. A jak wyprowadzic rownanie to za bardzo nie wiem bo sam mam problem z czyms podobnym. Takowa zależnosc chyba przedstawic mozna w postaci wzoru funkcji liniowej ( jak sam wczesniej powiedzialem sila oporu maleje liniowo) ale nie wiem jak sie ustosunkowac potem do wzoru itp. Moze ty masz jeszcze jakies pomysly?
dave101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 9 gru 2007, o 16:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Czerwionka

ruch,opór

Post autor: dave101 »

pierwsze co mi przyszło na mysl to to ze opor zrównoważy predkosc i ciało poprostu nie bedzie sie poruszac ale w takim przypadku współczynnik proporcjonalnosci musiałby byc równy 1. w co zbytnio nie wierze rozumowanie z ruchem opoznionym jest dobre tylko trzeba by to jakos powiązać z przyspieszeniem (czas jest uwazany za dany)
Darek5
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 59
Rejestracja: 4 cze 2007, o 09:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kaleń
Pomógł: 3 razy

ruch,opór

Post autor: Darek5 »

Opor to jest sila wiec nie moglby zrownowazyc predkosci. Moglby zrownowazyc sile nadajaca przyspieszenie cialu i wtedy bylby ruch jednostajny. Ale tu zadna sila oprocz oporu nie istnieje.
ODPOWIEDZ