[LIX OM] I etap

Dla wtajemniczonych;) Największa impreza dla matematyków poniżej studiów, czyli Olimpiada Matematyczna oraz Olimpiada Matematyczna Gimnazjalistów.
MarcinT
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 175
Rejestracja: 23 kwie 2006, o 16:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Otyń/Zielona Góra
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 4 razy

[LIX OM] I etap

Post autor: MarcinT »

To dziwne.. ja to 10 zrobiłem na połowie fakultetu z matmy. Za to 12 mam nasciemniane trochę i już nie chce mi sie tego poprawiać...

Rozwiązanie 10 też jest dosyć nasuwające się powiedziałbym i nie wiem czemu macie problemy z nim.
Awatar użytkownika
Sylwek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2716
Rejestracja: 21 maja 2007, o 14:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 160 razy
Pomógł: 657 razy

[LIX OM] I etap

Post autor: Sylwek »

Ja mam wszystkie oprócz 10 . 11 rozwiązałem rzutem na taśmę na drugiej matematyce w szkole . Nie napiszę, że było łatwe, bo jak się zna rozwiązanie, to już wszystko wydaje się łatwe. Po prostu nie mam do takich zadań talentu, ale mimo wszystko jestem bardzo zadowolony, że wyszło ładnie, geometrycznie . Jutro chciałbym zobaczyć rozwiązanie zadania 10 , pewnie nie było koszmarnie trudne - ale sam zapis mnie odstraszył i co tu nie kłamać - po prostu go niewiele ruszyłem xD
zaudi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 385
Rejestracja: 30 sty 2007, o 17:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Pomógł: 26 razy

[LIX OM] I etap

Post autor: zaudi »

Kiedy mozna sie spodziewac wyników tak na poczatku stycznia???
King James
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 150
Rejestracja: 19 kwie 2007, o 22:52
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Biłgoraj/Kraków
Pomógł: 39 razy

[LIX OM] I etap

Post autor: King James »

Dołączę się, zrobiłem 9 zadań, z trzeciej serii tylko 9 i 11, w 11 liczył się pierwszy pomysł i się tego trzymałem, strasznie mi wyszło, ale mam nadzieję, że poprawnie, w 10 doszedłem do pewnych poszlak, lecz nie dokończyłem, 9 normalnie. Gdy przy przepisywaniu zrobiłem małe błędy, nie ważące o wyniku, lub gdy pominąłem oczywiste fakty np. że p=p+q+r, mogę mieć poobcinane punkty, w jakim stopniu? Życzę wszystkim powodzenia. Pozdrawiam.
MarcinT
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 175
Rejestracja: 23 kwie 2006, o 16:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Otyń/Zielona Góra
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 4 razy

[LIX OM] I etap

Post autor: MarcinT »

no wlasnie to ciekawe pytanie. ja oczywiscie pisałem te oczywiste przypadki typu p=p+q+r ale jezeli przez takie pierdoły obcinają do dwóch punktów to troche nie fajnie. choć niewykluczone że tak jest właśnie.
Awatar użytkownika
Sylwek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2716
Rejestracja: 21 maja 2007, o 14:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 160 razy
Pomógł: 657 razy

[LIX OM] I etap

Post autor: Sylwek »

Do dwóch nie obetną, co najgorzej za nie uwzględnienie tego możesz dostać 5 pkt, chyba, że masz jeszcze jakieś inne błędy. Ogólnie to jestem zadowolony, bo przygotowania do olimpiady zacząłem 2 tygodnie przed końcem wakacji, a zrobiłem prawie wszystkie zadania , teraz trzeba przycisnąć przed drugim etapem, bo widzę, że ciężko będzie się wyrobić w 5h z trzema zadankami :]
pog
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 57
Rejestracja: 26 lut 2007, o 16:52
Płeć: Mężczyzna

[LIX OM] I etap

Post autor: pog »

Landru pisze:Jak myślicie? Ile w tym roku będzie trzeba mieć punktów żeby dostać się na drugi etap?
regułą (a wyjątki potwierdzają regułę ) jest to, że aby przejść pierwszy etap olimpiady trzeba mieć koło 50% punktów.
Flesiu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 39
Rejestracja: 16 lis 2007, o 22:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Dębica

[LIX OM] I etap

Post autor: Flesiu »

Ja mam 10/12, nie zrobiłem 3 i 10, reszte raczej mam dobrze, w 3 mało mi brakowało ale w koncu nic nie wysłałem z 10 moze byc podobnie, ale w lubelskkim powinno wystarczyc na drugi etap. Tylko co teraz? Jak sie przygotowywac zeby to jakis efekt dało...
Awatar użytkownika
Aramil
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 152
Rejestracja: 8 wrz 2005, o 18:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: nowhere
Podziękował: 18 razy
Pomógł: 12 razy

[LIX OM] I etap

Post autor: Aramil »

Dokładnie. jak planujecie sie przygotowywać do 2 etapu? chodzi mi bardziej o system nauki jaki zamierzacie stosowac. na ktora dzial bedziecie kladli najwiekszy nacisk? itp
Awatar użytkownika
Sylwek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2716
Rejestracja: 21 maja 2007, o 14:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 160 razy
Pomógł: 657 razy

[LIX OM] I etap

Post autor: Sylwek »

Jak się zaczną święta, to zamierzam wrócić do szkoły po feriach xD , a wtedy będę robił zadania z jakiejś książki przygotowującej do OM
*Kasia
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2826
Rejestracja: 30 gru 2006, o 20:38
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Lublin/warszawa
Podziękował: 62 razy
Pomógł: 482 razy

[LIX OM] I etap

Post autor: *Kasia »

Aramil pisze:Dokładnie. jak planujecie sie przygotowywać do 2 etapu? chodzi mi bardziej o system nauki jaki zamierzacie stosowac. na ktora dzial bedziecie kladli najwiekszy nacisk? itp
Ja zamierzam się skupić na działach, z jakich mam jakieś szanse - teoria liczb, nierówności, może jakaś kombinatoryka... Właściwie to już zaczęłam czytać coś z nierówności (niestety, chwilowo nie posiadam Kourliandtchika...).
MarcinT
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 175
Rejestracja: 23 kwie 2006, o 16:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Otyń/Zielona Góra
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 4 razy

[LIX OM] I etap

Post autor: MarcinT »

najlepiej chyba jednak sprawozdania trzaskać.
Piotr Rutkowski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2234
Rejestracja: 26 paź 2006, o 18:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 22 razy
Pomógł: 390 razy

[LIX OM] I etap

Post autor: Piotr Rutkowski »

Ja na razie spasuję (do 5 stycznia) z matmą, pierwsza jest ekonomia. Potem zostają 2 miechy, coś się zrobi (na brak materiałów nie narzekam ).
HawaT
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 49
Rejestracja: 23 paź 2006, o 18:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Płock

[LIX OM] I etap

Post autor: HawaT »

Ja zrobilem niby 11 zadan ale jak patrze to pewnie dostane cos kolo 30-45 punktow. Co do przygotowania to bede robil wszystkiego po trochu z ksiazek do om, a najwiekszy nacisk dam na geometrie bo z niej mi za bardzo nie idzie a sa zawsze 2 zadania. Mam na nia pewien plan ale moze nie wyjsc.
Awatar użytkownika
Sylwek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2716
Rejestracja: 21 maja 2007, o 14:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 160 razy
Pomógł: 657 razy

[LIX OM] I etap

Post autor: Sylwek »

A więc:
* zadanie 9 - bso \(\displaystyle{ x q y q z}\), zatem \(\displaystyle{ x+y q 2}\) i teraz dowodzik, że dla ustalonego z, suma \(\displaystyle{ x^3+y^3}\) przyjmuje minimum, gdy \(\displaystyle{ x=y}\), następnie sprowadza się wszystko do nierówności wielomianowej, kilka wniosków i \(\displaystyle{ a=-5}\)
* zadanie 11 - ładny rysunek, tok rozumowania i wychodzi, że punkty \(\displaystyle{ P_{1}, P_{2}, ..., P_{7}}\) leżą na jednym okręgu. Następnie dowiodłem, że kąty \(\displaystyle{ P_{3}P_{6}P_{7}}\) i \(\displaystyle{ P_{3}P_{6}P_{1}}\) są równe, co praktycznie kończyło zadanie
* zadanie 12 - udowodniłem, że gdy mamy zbiór \(\displaystyle{ \lbrace m, m+1, ..., m^5 \rbrace}\) to warunki zadania są spełnione, a gdy mamy zbiór \(\displaystyle{ \lbrace m, m+1, ..., m^5-1 \rbrace}\) to nie są spełnione (dla rozbicia \(\displaystyle{ A=\lbrace m,m+1,...,m^2-1,m^4,m^4+1,...,m^5-1 \rbrace}\) i \(\displaystyle{ B=\lbrace m^2,m^2+1,...,m^4-1 \rbrace}\) ), toteż \(\displaystyle{ n=m^5}\)

Czekam na rozwiązanie zadania 10.
ODPOWIEDZ