Najmniejsza wspólna wielokrotność-dowód.

Ze względu na specyfikę metody - osobny dział.
hUmanitO
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 20
Rejestracja: 13 wrz 2004, o 16:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 1 raz

Najmniejsza wspólna wielokrotność-dowód.

Post autor: hUmanitO »

Rozwiazalem to zadanie, chyba.... No i wlasnie nie jestem pewien czy to jest dobrze i wystarczajaco duzo. Oto zadanie:

Udowodnij, ze najmniejsza wspolna wielokrotnosc \(\displaystyle{ n}\) liczb naturalnych \(\displaystyle{ a_1<a_2<a_3<...<a_n}\) jest nie mniejsza od \(\displaystyle{ n \cdot a_1}\).

Rozwiazanie:

Jesli \(\displaystyle{ a_1< a_n}\)

to
\(\displaystyle{ a_1 + d = a_n, d\in\NN\\
a_1 + n - 1\le a_n\\
a_1 + n - 1\le a_1 + d\\
n - 1\le d}\)

(no a to jest oczywiscie prawda i nie wiem czy to tez mam jakos udowodnic, czy co z tym zrobic ?)
Dodam na koncu tylko ze wyzej podstawilem pod \(\displaystyle{ NWW = a_n}\) nie wiem czy to dobre rozwiazanie, ale pomyslalem ze jezeli najmniejsze mozliwe NWW czyli argument an zawsze bedzie spelnial warunek zadania to tyle wystarczy.

c.n.d.
powiedzcie czy dobrze jak nie to napiszcie jak powinno byc dzieki
Ostatnio zmieniony 29 lip 2016, o 00:07 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
_el_doopa
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 453
Rejestracja: 22 sie 2004, o 23:09
Płeć: Mężczyzna
Pomógł: 16 razy

Najmniejsza wspólna wielokrotność-dowód.

Post autor: _el_doopa »

co ty w ogóle udowadniasz?

po pijaku to pisałeś, czy co?

masz tu dowód indukcyjny:

1) \(\displaystyle{ n=2}\)
\(\displaystyle{ NWW(a_1,a_2)=\frac{a_1 \cdot a_2}{NWD(a_1,a_2)}\ge \frac{a_1 \cdot a_2}{\frac{a_2}{2}}=2 \cdot a_1}\)
bo
\(\displaystyle{ NWD(a_1,a_2)\ge \frac{a_2}{2}}\)

2) załóżmy że działa dla \(\displaystyle{ n}\)
\(\displaystyle{ nww(a_1,....,a_{n+1})=nww(a_1,nww(a_2,....a_{n+1}) )=x}\)

z założenia indukcyjnego \(\displaystyle{ nww(a_2,....a_{n+1})\ge n \cdot a_2>n \cdot a_1}\)
\(\displaystyle{ x}\) musi być podzielne przez \(\displaystyle{ nww(a_2,....a_{n+1})}\) stad \(\displaystyle{ x>n \cdot a_1}\)
\(\displaystyle{ x}\) musi byc podzielne przez \(\displaystyle{ a_1}\) stad i z powyzszego \(\displaystyle{ x\ge (n+1) \cdot a_1}\)

koniec dowodu.
Ostatnio zmieniony 29 lip 2016, o 00:35 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
hUmanitO
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 20
Rejestracja: 13 wrz 2004, o 16:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 1 raz

Najmniejsza wspólna wielokrotność-dowód.

Post autor: hUmanitO »

czlowieku ja pierwsy raz slysze o czyms takim jak dowod indukcyjny. Jestem dopiero w I klasnie liceum i zaczynam sie dopiero matmy uczyc, qppilem sobie zbior zadan olimpijskich i niektore mi sie udaje robic ale z tym mialem problem i wymyslilem takie rozwiazanie, spodziewalem sie ze moze byc zle, ale no coz... Nie wiedzialem ze jest az tak zle
co ty wogóle udowadniasz?

po pijaku to pisałeś, czy co?
ide sie zastrzelic...
Awatar użytkownika
Tomasz Rużycki
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2970
Rejestracja: 8 paź 2004, o 17:16
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Suchedniów/Kraków
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 293 razy

Najmniejsza wspólna wielokrotność-dowód.

Post autor: Tomasz Rużycki »

Pisz tematy w odpowiednich działach....

Pozdrawiam,
--
Tomasz Rużycki
Yavien
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 800
Rejestracja: 21 cze 2004, o 22:20
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: W-U

Najmniejsza wspólna wielokrotność-dowód.

Post autor: Yavien »

hUmanitO, nie strzelaj. Cieszę się, że chcesz coś robić. Tylko, że tym razem akurat niezbyt wyszło, wykazałeś, istotnie, że \(\displaystyle{ n - 1\le d}\), ale jak z tego ma wyjść, że \(\displaystyle{ NWW(a_1,...,a_n) \geq n \cdot a_1}\)?
Indukcja matematyczna jest bardzo prostą, a przydatną maszynką, którą można używać do bardzo wyrafinowanych czasem twierdzeń. Poczytaj o niej, będzie Ci się przydawać nie tylko do zadań olimpijskich. To zadanie mozna zrobić indukcyjnie (mniej więcej, jak ci _el_doopa napisał), ale chyba można też inaczej. Tak mi się coś majaczy, choć na szybko nie znajduję o tej porze

_el_doopa, regulamin, punkt pierwszy, podpunkt piąty: kazdy ma prawo do niewiedzy... poczytaj i zapamiętaj, proszę. Poza tym popraw swojego "dowoda", bo jest, łagodnie mówiąc, niezbyt ścisły. Jeśli już się mamy przyczepiać

Tomasz A tak z ciekawości, gdzie był ten post? jeśli w olimpijskich, to chyba ok? Jeśli gdzie indziej, to dobrze, że czuwasz
Ostatnio zmieniony 29 lip 2016, o 00:37 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
Awatar użytkownika
Tomasz Rużycki
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2970
Rejestracja: 8 paź 2004, o 17:16
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Suchedniów/Kraków
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 293 razy

Najmniejsza wspólna wielokrotność-dowód.

Post autor: Tomasz Rużycki »

Yavien: Był w "Równaniach i nierównościach"

Pozdrawiam,
--
Tomasz Rużycki
hUmanitO
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 20
Rejestracja: 13 wrz 2004, o 16:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 1 raz

Najmniejsza wspólna wielokrotność-dowód.

Post autor: hUmanitO »

bylem pewien ze wstawilem do podzielnosci, sory ze moderator musial sie nameczyc przeze mnie poczytam sobie o indukcji troche juz zaczymam...
Awatar użytkownika
Poszukujaca
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2775
Rejestracja: 21 maja 2012, o 23:32
Płeć: Kobieta
Podziękował: 1019 razy
Pomógł: 166 razy

Najmniejsza wspólna wielokrotność-dowód.

Post autor: Poszukujaca »

Według mnie w dowodzie podanym przez _el_doopa, jest błąd, gdyż \(\displaystyle{ NWD (a_{1},a_{2}) \le \frac{a_{2}}{2}}\).
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34462
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 5220 razy

Najmniejsza wspólna wielokrotność-dowód.

Post autor: Jan Kraszewski »

Poszukujaca pisze:Według mnie w dowodzie podanym przez _el_doopa, jest błąd, gdyż \(\displaystyle{ NWD (a_{1},a_{2}) \le \frac{a_{2}}{2}}\).
Ten warunek został zapisany błędnie, ale wykorzystany poprawnie - w tej wersji, którą Ty podałaś.

JK
ODPOWIEDZ