Układ równań liniowych

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
liszaj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 6 paź 2007, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bednary
Podziękował: 1 raz

Układ równań liniowych

Post autor: liszaj »

Nurtuje mnie pewna kwestia. Przypuśćmy, że mamy układ czterech równań liniowych z czterema niewiadomymi - dokładnie taki, jak ten poniżej:

\(\displaystyle{ \begin{cases} 4x+3y+2u-v=5\\4y-3x+2v+u=5\\2x+y-2u+3v=-1\\ 2y-x-2v-3u=-1\end{cases}}\)

Wiem, że zapewne można łatwo rozwiązać ten układ metodą wyznaczników macierzy, jednakże jestem ciekaw, czy istnieje jakiś sposób (niewykraczający poza wiedzę i umiejętności przeciętnego licealisty) na rozwikłanie tych równań (sam na takowy nie potrafiłem wpaść). Z góry dziękuję za wszelkie uwagi i okazaną pomoc.
exupery
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 518
Rejestracja: 21 lut 2007, o 17:51
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kluczewsko
Podziękował: 20 razy
Pomógł: 67 razy

Układ równań liniowych

Post autor: exupery »

Metodą podstawiania popróbuj
liszaj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 6 paź 2007, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bednary
Podziękował: 1 raz

Układ równań liniowych

Post autor: liszaj »

Rzeczywiście podstawianie od razu się nasuwa, jednakże byłoby to niezmiernie pracochłonne. Mnie natomiast intryguje, czy istnieje jakiś błyskotliwy i prosty sposób rozwikłania tego problemu.
Sam doszedłem do takich wniosków:
\(\displaystyle{ \left\{\begin{array}{l} 4x+3y+2u-v=5\\4y-3x+2v+u=5\\2x+y-2u+3v=-1\\2y-x-2v-3u=-1 \end{array}}\)

Można więc przyrównać:
\(\displaystyle{ 4x+3y+2u-v=4y-3x+2v+u}\)
Zatem:
\(\displaystyle{ 7x-y+u-3v=0}\)

I jednocześnie:
\(\displaystyle{ 2x+y-2u+3v=2y-x-2v-3u}\)
Zatem:
\(\displaystyle{ 3x-y+u+5v=0}\)

Zatem otrzymujemy układ równań:
\(\displaystyle{ \left\{\begin{array}{l} 7x-y+u-3v=0\\3x-y+u+5v=0 \end{array}\iff\left\{\begin{array}{l} 7x-y+u-3v=0\\-3x+y-u-5v=0 \end{array}}\)

Przyrównując stronami mamy:
\(\displaystyle{ 4x-8v=0 \iff 4x=8v \iff x=4v}\)

Oczywiście to nam absolutnie niczego nie załatwia, a jedynie upraszcza relację między \(\displaystyle{ x}\) i \(\displaystyle{ v}\). Możemy oczywiście skorzystać z wyprowadzonego wniosku i wprowadzić je do pierwotnego układu nierówności, ale co dalej?
ODPOWIEDZ