kinematyka - studentka telekomunikacji w kropce :P

Ruch prostoliniowy, po okręgu, krzywoliniowy. rzuty. Praca, energia i moc. Zasady zachowania.
kasia1988
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 24 paź 2007, o 20:32
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: poznan
Podziękował: 1 raz

kinematyka - studentka telekomunikacji w kropce :P

Post autor: kasia1988 »

czesc jestem ania i przez przypadek studiuje telekomunikacje mamy tam taki przedmiot jak fizyka, na ktorym moze i troche rozumiem, ale jak przychodzi do rozwiazania zadania to cala moja wiedza sie rozsypuje za 3 tygodnie mam kolokwium i chcialabym zdac chociaz na 3 okok za duzo pisze, zadania sa ze skryptu jezierskiego, bardzo prosze o pomoc i o podsuniecie mi toku rozumowania pliss zadania z ktorymi nie moge sobie poradzic:

1 cialo spadajace swobodnie ma w punkcie A predkosc va=40cm/s, a w punkcie B predkosc vb=250cm/s. oblicz odleglosc AB. dane jest przyspieszenie ziemskie g.

2 dom ma byc pokryty dachem. jakie nachylenie nalezy mu nadac, aby krople deszczu splywaly po dachu w jak najkrotszym czasie?

tych zadan jest o wiele wiele wiecej (jak narazie cos kolo 20, ktorych samodzielnie nie moglabym rozwiazac), ale nie chce byc tak wscibska i nierozsadna zeby od razu wrzucac wszystko na raz czy sprawi jakis problem, jesli bede prosic o wyjasnienie 2, 3 zadan dziennie??? pomocy
smiechowiec
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 374
Rejestracja: 21 cze 2007, o 11:28
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łostowice
Pomógł: 146 razy

kinematyka - studentka telekomunikacji w kropce :P

Post autor: smiechowiec »

Zad 1.
\(\displaystyle{ v = gt t = \frac{v}{g} \\
t_a = \frac{v_a}{g} \ \ \ \ t_b = \frac{v_b}{g} \\
h_a = \frac{g t_a^2}{2} \ \ \ \ h_b = \frac{g t_b^2}{2} \\
h_b - h_a = \frac{g t_b^2}{2} - \frac{g t_a^2}{2} = \frac{g (\frac{v_b}{g})^2}{2} - \frac{g (\frac{v_a}{g})^2}{2} = \frac{ v_b^2}{2g} - \frac{v_a^2}{2g}\\
= \frac{ 2.5^2 - 0.4^2}{20} = \frac{ 6.25 - 0.16}{20} = \frac{ 6.09}{20}}\)


[ Dodano: 24 Października 2007, 23:06 ]
Zad 1.
\(\displaystyle{ v = gt t = \frac{v}{g} \\
t_a = \frac{v_a}{g} \ \ \ \ t_b = \frac{v_b}{g} \\
h_a = \frac{g t_a^2}{2} \ \ \ \ h_b = \frac{g t_b^2}{2} \\
h_b - h_a = \frac{g t_b^2}{2} - \frac{g t_a^2}{2} = \frac{g (\frac{v_b}{g})^2}{2} - \frac{g (\frac{v_a}{g})^2}{2} = \frac{ v_b^2}{2g} - \frac{v_a^2}{2g}\\
= \frac{ 2.5^2 - 0.4^2}{20} = \frac{ 6.25 - 0.16}{20} = \frac{ 6.09}{20}}\)

Zad 2 Pomijając tarcie
\(\displaystyle{ sin = \frac{ma}{mg} a = g sin \\
cos = \frac{l}{s} s = \frac{l}{cos } \\
s = \frac{a t^2}{2} \\
\frac{l}{cos } = \frac{g sin t^2}{2} \\
t^2 = \frac{2l}{g sin cos } = \frac{4l}{g sin 2 }}\)


Jak wiadomo \(\displaystyle{ sin 2 }\) jest największy dla 90 stopni czyli optymalny kat dachu bez uwzględnienia współczynnika tarcia to 45 stopni.
kasia1988
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 24 paź 2007, o 20:32
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: poznan
Podziękował: 1 raz

kinematyka - studentka telekomunikacji w kropce :P

Post autor: kasia1988 »

dziekuje bardzo za pomoc, dopiero teraz mialam czas przeanalizowac odpowiedz :* niestety kolejne pytania nie daja mi spokoju - jednak sa to juz numerki 21 i dalej, takze troche zrozumialam juz mianowicie:

d21: znalezc tor, po jakim w plaszczyznie xoy leci samolotem ponaddzwiekowym ze stala predkoscia v pilot, ktory chce, aby jego koledzy stojacy na lotnisku uslyszeli w tym samym czasie huk silnika z calego toru

d22: cialo porusza sie ruchem plaskim, przy czym predkosc polowa σ=1/2ar, natomiast predkosc radialna vr=b, gdzie a i b - stale dodatnie. znalezc rownania ruchu oraz rownanie toru we wspolrzednych biegunowych. przyjac warunki poczatkowe Φ(t)=0, r(0)=r0

mam nadzieje ze ktos mi pomoze
21mat
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 319
Rejestracja: 23 mar 2011, o 09:58
Płeć: Mężczyzna

kinematyka - studentka telekomunikacji w kropce :P

Post autor: 21mat »

Można prosić o rysunek do zadania 2 z opisem literek?
ODPOWIEDZ