czas rozładowania kondensatora

Pole elektryczne i elektrostatyczne. Oddziaływania magnetyczne i siła elektrodynamiczna. Prąd stały i prąd zmienny.
Atraktor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 670
Rejestracja: 2 paź 2007, o 16:57
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Grodzisko/Wrocław
Podziękował: 98 razy
Pomógł: 37 razy

czas rozładowania kondensatora

Post autor: Atraktor »

witam
potrzebuje wzor na czas rozladowania kodensatora przez cewke.Moze ktos mi taki wyprowadzic?A jak nie to chociaz podac i uzasadnic?do kondensatora jest podlaczony prad staly.
MS_EM
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 60
Rejestracja: 14 sie 2007, o 17:02
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wielkopolska
Pomógł: 1 raz

czas rozładowania kondensatora

Post autor: MS_EM »

Brzydko zadałeś pytanie i ja nic nie rozumiem. Narysuj o co Ci chodzi albo spadaj na drzewo.
Jest kondensator naładowany i szeregowo z cewką i sie rozładowuje? Cewka ma rezystancje czy jest idealna? Skoro jest podłączony prąd stały to jakim cudem kondensator się rozładowuje? Powinien sie raczej naładować :].
Coś bredzisz.
Atraktor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 670
Rejestracja: 2 paź 2007, o 16:57
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Grodzisko/Wrocław
Podziękował: 98 razy
Pomógł: 37 razy

czas rozładowania kondensatora

Post autor: Atraktor »

ok to napisze dokladie:
buduje dzialko magnetyczne.
dokladne dzialanie:


a dokladnie potrzebuje czas po ktorym solenoid rozladuje kondensator o danej pojemnosci naladowany do danego napiecia.jak wiadomo cewka ma opor,mozna rowniez policzyc ilosc zwoi oraz cala reszte danych ktora mozna zobaczyc(odczytac)golym okiem.

Teraz rozumiesz troche dokladniej?

Naprawde bardzo pottrzebuje ten wzor!
MS_EM
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 60
Rejestracja: 14 sie 2007, o 17:02
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wielkopolska
Pomógł: 1 raz

czas rozładowania kondensatora

Post autor: MS_EM »

Hej!

Jest późno, wiec na razie nic nie powiem. Też kiedyś chciałem zrobić działo-pistolet tego typu. Ale skończyło się na poczytaniu. Podobno jednostki specjalne używają takich pistoletów bo mają sporo zalet.

Musze poczytać o co tam chodzi. Obliczenie czasu w którym prąd przestanie płynąć, a więc zaniknie pole jest do zrobienia, umiem to.
Atraktor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 670
Rejestracja: 2 paź 2007, o 16:57
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Grodzisko/Wrocław
Podziękował: 98 razy
Pomógł: 37 razy

czas rozładowania kondensatora

Post autor: Atraktor »

no to bardzo mnie to cieszy:D.bo tego poszukuje juz od dawna:D.a wiec czekam a jak najszysza odpowiedz i o pomoc chciaz od strony teoretyczej w budowie tego dzialka:D
MS_EM
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 60
Rejestracja: 14 sie 2007, o 17:02
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wielkopolska
Pomógł: 1 raz

czas rozładowania kondensatora

Post autor: MS_EM »

Jednak nie idzie mi to rozwiązanie analityczne jeśli chodzi o wzór. Jestem głupi.

Kiedyś zrobiłem jednak program, który numerycznie wyznacza i rysuje napięcia i prądy w szeregowym obwodzie RLC. Nie wiem, czy wiesz, ale te wielkości zmieniają sie w sposób sinusoidalny, przy czym cały czas zanikają coraz bardziej.
Nie jest tak, że masz prąd startowy duży, który spada do zera. On jest na początku zero, rośnie, maleje, zmienia kierunek, rośnie ale już nie tak bardzo, znów zmienia kierunek i tak aż do wygaśnięcia.
Oczywiście wszystko zależy od parametrów RLC obwodu, można zrobić tak, że zmiany te będą wolne i będziemy po jednym zboczu "sinusa" maleć.
Ale nie jest tak łatwo zrobić w praktyce dobre działo. To nie takie proste, jeśli chcesz sobie analitycznie wyliczyć optymalne parametry.
fragthall
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 20 paź 2007, o 23:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Droszków

czas rozładowania kondensatora

Post autor: fragthall »

Może i nie jestem ekspertem,ale jak pisal autor mamy tu do czynienie z pradem stałym wiec nie ma mowy o zadnych sinosoidach, chdzi to bardziej o rozładowywanie sie kondensatora przez cewke a dokladniej rezystancje uzwojen.
MS_EM
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 60
Rejestracja: 14 sie 2007, o 17:02
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wielkopolska
Pomógł: 1 raz

czas rozładowania kondensatora

Post autor: MS_EM »

rozladowanie_C_w_szereg_obw_RLC_1.PNG


Jak już mówiłem, można dobrać takie R, L C żebyśmy przed długi czas np. 0,5 s poruszali się po opadającym fragmencie sinusoidy - czyli chyba to o co nam chodzi.
Awatar użytkownika
lepton
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 148
Rejestracja: 30 paź 2004, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: k/Poznania
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 14 razy

czas rozładowania kondensatora

Post autor: lepton »

rozwiąż równanie różniczkowe rzędu durgiego
\(\displaystyle{ \frac{q}{C}+\frac{dq}{dt}R+\frac{d^2q}{dt^2}L=0}\)
z tego co widze mozesz je rozwiązać np. podstawiając za \(\displaystyle{ \frac{dq}{dt}=u(y)}\) oraz \(\displaystyle{ \frac{d^2q}{dt^2}=\frac{du(y)}{dt}=\frac{du(y)}{dq}\frac{dq}{dt}=\frac{du(y)}{dq}u(y)}\), potem rozdziel zmienne przez podstawienie \(\displaystyle{ u=rq}\) i sprawa załatwiona, stałe całkowania uzyskasz z warunków początkowych wiedząc, że w chwili t=0 ładunek na kondesatorze będzie równy \(\displaystyle{ q=CU}\)
na końcu uzyskasz czas
Atraktor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 670
Rejestracja: 2 paź 2007, o 16:57
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Grodzisko/Wrocław
Podziękował: 98 razy
Pomógł: 37 razy

czas rozładowania kondensatora

Post autor: Atraktor »

hehe wszystko ladnie i pieknie, tylko ja nie znam matematyki wyzszej poniewaz jestem na poziomie 3 klasy liceum.Moze troche wiem co to pochodne ale to tylko troche.A co dalej za tym idzie to nie iwem nic na temat pochodnej w fizyce poza zupelnymi podstawami... :/
Michal_Blady
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 22 paź 2007, o 18:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Leszno

czas rozładowania kondensatora

Post autor: Michal_Blady »

Witam,

Razem z Atraktorem chcę zbudować działko magnetyczne.
Powiem więcej o specyfikacji technicznej:
Działko będzie się składało z dwóch cewek zasilanych z baterii kondensatorów.
Cewka pierwsza będzie zasilana z baterii ok. 5000uF/400V.
Cewka druga będzie zasilana z baterii ok. 19500uF/500V.
Przy każdej cewce będzie umieszczona odpowiednio silna dioda która po rozładowaniu kondensatora zasilającego będzie niwelować wszelkie napięcia samoindukcyjne pojawiające się w cewce.
Interesuje mnie więc jedynie czas rozładowania tych baterii kondensatorów przez układ RL.
ODPOWIEDZ