Głupie błędy

Dyskusje o matematykach, matematyce... W szkole, na uczelni, w karierze... Czego potrzeba - talentu, umiejętności, szczęścia? Zapraszamy do dyskusji :)
Nogaa
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 16 paź 2007, o 16:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: P-ń

Głupie błędy

Post autor: Nogaa »

witam, to jest mój pierwszy post

Jestem w drugiej klasie gimnazjum i od roku mam jeden dręczący mnie problem - głupie błędy. Wywalam sie na śmiesznie prostych zadaniach (np. mój dzisiejszy bangier 12+22=36). Często zupełnie nie odwzorowują mojego potencjału jeśli chodzi o zdolności matematyczne (słynne już: wiem,rozumiem,stosuję)
No i jeszcze drugi problem - często mylę wyrazy w zadaniach tekstowych i jestem święcie p-rzekonany, że to co myślę,ze dobrze przeczytałem jest dobrze. często mylę pojęcia, obliczam (chociaż dobrze) nie to co trzeba. Tym sposobem dostałem dzisiaj 2+ ze sprawdzianu, który powinien mi pójść bezbłędnie

czy macie jakieś rady/sposoby by zwalczyć, albo chociaż przyciszyć takie problemy? czekam na wasze opinie i rady, z góry dzieki
*Kasia
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2826
Rejestracja: 30 gru 2006, o 20:38
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Lublin/warszawa
Podziękował: 62 razy
Pomógł: 482 razy

Głupie błędy

Post autor: *Kasia »

Znam te problemy. Niestety, moim zdaniem, ciężko się z nich wyleczyć. Na pewno trzeba starać się czytać powoli polecenia.
Zawsze radzono mi, abym czytała każde polecenie po 10 razy. U mnie się nie sprawdza, ale może u Ciebie zadziała.
Poza tym sprawdzać rozwiązania w poszukiwaniu takich ciekawych działań.
Awatar użytkownika
Sylwek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2716
Rejestracja: 21 maja 2007, o 14:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 160 razy
Pomógł: 657 razy

Głupie błędy

Post autor: Sylwek »

Najprostszym sposobem jest sprawdzenie bezpośrednie (jeżeli typ zadania na to pozwala). Osobiście jednak uważam, że im więcej zadań robisz, tym mniej błędów popełniasz, ostatnio coraz częściej robię jakieś długie przykłady, w którym większość popełniłaby z 3-4 błędy, a wynik wychodzi identyczny jak w odpowiedziach . Bardzo ważną rzeczą jest również koncentracja nad zadaniem. Nie staram się myśleć: to jakiś banał, na OM są 50x trudniejsze, tylko staram się zrobić najlepiej jak umiem i się skoncentrować nad tym zadaniem
Awatar użytkownika
Szemek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4819
Rejestracja: 10 paź 2006, o 23:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 43 razy
Pomógł: 1407 razy

Głupie błędy

Post autor: Szemek »

Zgadzam się z Tobą Sylwek. Dla mnie najważniejsza jest systematyczność w rozwiązywaniu zadań. Nie musi to być bardzo dużo zadań, ale im więcej tym lepiej. Warto podczas rozwiązywania znaleźć poprawny sposób w którym robi się mniej błędów. Treści zadań trzeba szczegółowo analizować, na to nie ma lepszej recepty. Na każdym zadaniu trzeba się dobrze koncentrować, bo najwięcej błędów jest w zadaniach najłatwiejszych - kiedyś tak powiedziała moja nauczycielka od matematyki.
Xfly
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 174
Rejestracja: 13 mar 2006, o 20:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Nowogard
Podziękował: 33 razy
Pomógł: 10 razy

Głupie błędy

Post autor: Xfly »

Zgadza się rozwiązywanie systematyczne zadań pozwala na utrzymanie dobrej "kondycji matematycznej" - tak jak w sporcie nie ćwiczysz nie masz efektów (oczywiście chodzi mi o uczciwe ćwiczenia). Co do błędów, to nie radze robić zbyt dużo zadań podobnych w jednym krótkim czasie, bo po pierwsze robimy je schematycznie, co ogranicza myślenie, po drugie nasza koncentracja i zainteresowanie zadaniem maleje.
ODPOWIEDZ