wyznaczyć e/k ze wzoru...

Wszelkiego rodzaju zadania nie dotyczące funkcji w działach powyżej lub wiążace więcej niż jeden typ funkcji. Ogólne własności. Równania funkcyjne.
sivo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: 13 lis 2006, o 13:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 6 razy

wyznaczyć e/k ze wzoru...

Post autor: sivo »

Witam, musze zrobić sprawozdanie do tego: www_if_pwr_wroc_pl/LPF/instrukcje/cwn040.pdf ćwiczenia.... tylko nie mam zielonego pojęcia jak wyznaczyć tą wartość e/k (3 pkt opracowania wyników).... czyli należy wyznaczyć
\(\displaystyle{ \frac{e}{k}}\) (powinno wyjść chyba 1,859*10^-15)
z równania:
\(\displaystyle{ I_{K}=I_{0}e^{\frac{eU}{kT}}}\)
gdzie Ik, U i T są dane... brakuje mi tylko do szczęścia I0...

Wiem, że to może zbyt fizyczne ćwiczenie, ale byłbym wdzięczny za jakąś pomoc.
Awatar użytkownika
Sir George
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1145
Rejestracja: 27 kwie 2006, o 10:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: z Konopii
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 203 razy

wyznaczyć e/k ze wzoru...

Post autor: Sir George »

\(\displaystyle{ \frac{e}{k}\ =\ \frac{T}{U}\ln\frac{I_k}{I_0}}\)

Resztę masz opisaną w treści polecenia...




tzn. z doświadczenia wyznaczasz zależność \(\displaystyle{ \frac1T}\) od \(\displaystyle{ \ln{I_k}}\) i korzystasz z zależności liniowej wynikającej ze wzoru:
\(\displaystyle{ \frac1T\ =\ \frac{1}{U}\frac{k}{e}\big(\ln{I_k}-\ln{I_0}\big)}\)
sivo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: 13 lis 2006, o 13:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 6 razy

wyznaczyć e/k ze wzoru...

Post autor: sivo »

dzięki
ale dalej mi wiem jak to pchnąć dalej :/
z programiku do regresji wyszło mi że jedna z prostych ma postać 0,0014*X+5,9 czyli \(\displaystyle{ ln I_K=0,0014*U+5,9}\)
temperatura w kelwinach to będzie T=297[K]... U sobie można podstawić dowolne - teoretycznie...
Ale tak czy siak nie mam \(\displaystyle{ I_0}\) :/ i nie wiem co za nie podstawić
Awatar użytkownika
Sir George
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1145
Rejestracja: 27 kwie 2006, o 10:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: z Konopii
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 203 razy

wyznaczyć e/k ze wzoru...

Post autor: Sir George »

sivo pisze:Ale tak czy siak nie mam \(\displaystyle{ I_0}\) :/ i nie wiem co za nie podstawić
Wszak nie potrzebujesz znajomości \(\displaystyle{ I_0}\) do wyznaczenia \(\displaystyle{ \frac{e}{k}}\). Masz przecież:
\(\displaystyle{ \qquad\qquad\qquad \ln{I_k}\ =\ \frac1T\frac{e}{k}\cdot U\,+\,\ln{I_0}}\)
skąd współczynnik kierunkowy (który z Twoich danych, jak piszesz, wyniósł 0,0014) to dokładnie: \(\displaystyle{ \frac1T\frac{e}{k}\,=\,0,0014}\)

I cóż trzeba więcej
ODPOWIEDZ