[Kinematyka] Rzut ukośny, prędkość początkowa

Ruch prostoliniowy, po okręgu, krzywoliniowy. rzuty. Praca, energia i moc. Zasady zachowania.
Coma
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 8 paź 2007, o 18:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zambrów
Podziękował: 1 raz

[Kinematyka] Rzut ukośny, prędkość początkowa

Post autor: Coma »

Witam!
Mam wielki problem z poniższym zadaniem, nie mam pojęcia jak do niego podejść.

"Z jaką prędkością V0 trzeba wyrzucić rakietę pod kątem α - 45° względem poziomu aby rozbłysła ona w najwyższym punkcie swego toru jeżeli czas palenia się zapalnika rakiety wynosi 6s"

Jedyne co wiem to to że " sin 45° = cos 45° = √2/2 " jednak nie mam pojęcia jak z tego skorzystać dysponuję również tym wzorem H = V0�sin�α/2g jednak nie wiem jak został on wyprowadzony, po prostu go gdzieś znalazłem.

Proszę o jak najbardziej łopatologiczne wyjaśnienie i ewentualne rozwiązania zadania. Z góry dziękuję
Kris-0
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 399
Rejestracja: 24 gru 2006, o 11:16
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 28 razy
Pomógł: 82 razy

[Kinematyka] Rzut ukośny, prędkość początkowa

Post autor: Kris-0 »

\(\displaystyle{ t_{w}=\frav{v_{0y}}{g} \\ \frac{v_{0y}}{v_0}=\sin\alpha v_{0y}=v_0 \sin\alpha}\)
podstawiamy do wzoru na czas wznoszenia.
\(\displaystyle{ t_w =\frac{v_0 \sin\alpha}{g} v_0 =\frac{gt_w}{\sin\alpha}}\)

co do wzoru na wysokos maksymalną to:
\(\displaystyle{ h=v_{y}t -\frac{gt^2}{2} \\ v_k (=0)=v_p -gt t=\frac{v_p}{g}=\frac{v_y}{g}}\) v_k równe zeru bo na wykokości maksymalnej V ciala jest rowne zeru.
Podstawiajac do równania na h:
\(\displaystyle{ h=v_y \frac{v_y}{g}-\frac{gv_{y}^2}{2g^2} \\ h=\frac{2v_y ^2}{2g}-\frac{v_y ^2}{2g} \\ h_{max.}=\frac{v_y ^2}{2g}}\)
a ponieważ \(\displaystyle{ v_y =v_0 \sin\alpha}\) to \(\displaystyle{ h_{max.}=\frac{(v_0 \sin\alpha)^2}{2g}}\)
Coma
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 8 paź 2007, o 18:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zambrów
Podziękował: 1 raz

[Kinematyka] Rzut ukośny, prędkość początkowa

Post autor: Coma »

Wielkie dzięki już rozwiązałem
ODPOWIEDZ