Różnice rozwiązywania zadań z kombinatoryki

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
striker1989
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 9 wrz 2007, o 14:59
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: bliżej niźli dalej
Podziękował: 2 razy

Różnice rozwiązywania zadań z kombinatoryki

Post autor: striker1989 »

Mam ostatnio taki problem chorowałem nie było mnie w szkole i opuściłem kilka lekcji. I teraz mam pytanko dotyczące tego kiedy używamy permutacji , reguły mnożenia, wariacji bez powtórzeń i z powtórzeniami i kombinacji. Jeśli już wiem z jakiego tematu jest zadanko rozwiązuje je tylko nie wiem po czym to poznać. Bardzo proszę o dokładne wytłumaczenie.

Umieszczasz w dziale kombinatoryka a w temacie piszesz coś o prawdopodobieństwie, poprawilem bo widze brak konsekwencji z Twojej strony.
Drizzt
Ostatnio zmieniony 26 wrz 2007, o 18:57 przez striker1989, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Emiel Regis
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1495
Rejestracja: 26 wrz 2005, o 17:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 71 razy
Pomógł: 225 razy

Różnice rozwiązywania zadań z kombinatoryki

Post autor: Emiel Regis »

Uważam że takie podejscie nie jest odpowiednie, natomiast wiem z czego sie ono bierze, nauczyciele czesto chcą żeby ktoś sie uczył jakichś regułek kiedy wariacje a kiedy kombinacje. Widząc zadanie najlepiej "na logike" sie zastanowić i bedzie efekt. A jeśli nie bedzie to wtedy należy przerobić 100 zadań (np z naszą pomocą) i bedzie widać.

Przykładowo mamy pytanie na ile sposobów może wsiąść 5 osób do 3 wagonów.
No to bez żadnej terminologii widac że pierwsza osoba moze wsiasc do 3 wagonów, druga i kazda nastepna tak samo, czyli odp:
\(\displaystyle{ 3^5}\)
(teraz po fakcie jak ktoś jest uparty może stwierdzić że to są wariacje z powtórzeniami)
Awatar użytkownika
Undre
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1430
Rejestracja: 15 lis 2004, o 02:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja:
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 92 razy

Różnice rozwiązywania zadań z kombinatoryki

Post autor: Undre »

Z takich zasad pamietam ze moj matematyk w LO zawsze przy danym zadaniu kazal nam zastanowic sie po prostu, czy w danym zagadnieniu istotna jest kolejnosc oraz czy elementy sie powtarzaja - z tych dwoch faktow jego zdaniem mozna bylo zadecydowac kiedy co.
Na studiach z kolei koles stosowal taktyke Drizzta, zero wzorow tylko czysta logika. Nie kazdy z tego co zauwazylem radzi sobie z tym drugim, nie wiem jednak czy to pierwsze ratuje tylek
ODPOWIEDZ