Rozkład Bernoulliego a rozkład dwumianowy.

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
Awatar użytkownika
Emiel Regis
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1495
Rejestracja: 26 wrz 2005, o 17:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 71 razy
Pomógł: 225 razy

Rozkład Bernoulliego a rozkład dwumianowy.

Post autor: Emiel Regis »

Wiele książek z tego co widzialem podaje dwie powyższe nazwy rozkładów jako synonimy.
Natomiast ang wikipedia juz je rozróżnia:


Wie ktoś jak to z tym jest?
W nomenklaturze polskiej odpowiednikiem nazwy Bernoulli_distribution jest zdaje się rozkład zero-jedynkowy (Bernoulli?), natomiast odpowiednikiem Binomial_distribution jest rozkład dwumianowy (Bernoulli?).
mostostalek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1384
Rejestracja: 26 lis 2006, o 21:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 33 razy
Pomógł: 268 razy

Rozkład Bernoulliego a rozkład dwumianowy.

Post autor: mostostalek »

ja się na tym nie znam kompletnie, lecz tutaj masz cytat z rozkładu dwumianowego w angielskiej wersji wikipedii:

In fact, when n = 1, the binomial distribution is a Bernoulli distribution.

z tego wynika że rozkład Bernoulliego jest szczególnym przypadkiem rozkładu dwumianowego.. ale jak mówię ja się na tym nie znam
Awatar użytkownika
Emiel Regis
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1495
Rejestracja: 26 wrz 2005, o 17:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 71 razy
Pomógł: 225 razy

Rozkład Bernoulliego a rozkład dwumianowy.

Post autor: Emiel Regis »

Tak, to jest prawda, angielska wikipedia jednoznacznie to stwierdza. Mnie własnie interesuje czy to jest taka fantazja Anglików. Bo polscy autorzy jakos to pomijają. No a przynajmniej Sztencel i mój wykładowca: ]

Punkt Ci dam za dobre chęci jak ktoś sie jeszcze wypowie żeby ludzie nie myśleli że temat zakonczony.
mostostalek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1384
Rejestracja: 26 lis 2006, o 21:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 33 razy
Pomógł: 268 razy

Rozkład Bernoulliego a rozkład dwumianowy.

Post autor: mostostalek »

mój wykładowca niestety nie był w stanie do tego dojść póki co

[ Dodano: 7 Września 2007, 20:27 ]
"Rozkład dwumianowy (zwany czasem błędnie rozkładem Bernoulliego)"

to jest cytat z wikipedii polskiej.. czyli hmm chyba to nie urojenia Anglików tylko, eeee niedopracowanie ze strony Twojego wykładowcy i Sztencla

[ Dodano: 7 Września 2007, 20:30 ]
"rozkład Bernoulliego, rozkład dwumianowy, mat. nieciągły rozkład prawdopodobieństwa..."

cytat z Encyklopedii PWN w necie.. tutaj nie ma rozróżnienia.. :/
tylko, że w PWN się nie znają heh bo wiadomo, że jak ktoś jest od wszystkiego to jest od niczego
Awatar użytkownika
Emiel Regis
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1495
Rejestracja: 26 wrz 2005, o 17:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 71 razy
Pomógł: 225 razy

Rozkład Bernoulliego a rozkład dwumianowy.

Post autor: Emiel Regis »

hehe, co do polskiej wikipedii to znając życie autor tłumaczył angielską wersję, więc mnie takie coś nie dziwi. Co do PWN to mysle ze humanisci nie pisza matematycznych haseł; )

Zresztą to tylko nazewnictwo. Wg mnie rozsądniejsza nazwa to rozkład dwumianowy, jako analogia do szczegolnego przypadku wielomianowego.
A Bernoulliego można skojarzyć z próbą Bernoulliego wiec skłonię sie chyba do ang wikipedii.
ODPOWIEDZ