Problem z programem...

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
krisu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 6 wrz 2007, o 19:15
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 5 razy

Problem z programem...

Post autor: krisu »

Otóż piszę program użytkowy, który ma zadanie liczenia średniej.

Przykład:


Powyżej link do obrazka, którego niestety nie mogłem zaprezentować w całości i prosiłbym go poskładać, tj pousuwać spacje.
Tak lepiej? Calasilyar

W miejscu zaznaczonym na czerwono potrzebuję wykonać działanie, które obliczy mi ilość potrzebnych głosów np 3 (proszę nie sugerować się podaną skalą na obrazku, chodzi mi o samą zasadę liczenia), żeby średnia skoczyła o np (0,01) w górę.

Jednak z kolejnymi 3 średnia zarówno wzrasta ale i suma głosów także. Próbowałem zrobić to po przez współczynnik, który obliczyłem po przez różnicę w średniej o jedną 3 wyższą niż na obrazku, jednak nie zdało się to przy dużych różnicach w głosach.

Jednakże z matematyki, dopiero się uczę i zbytnio nie mam pomysłu na rozwiązanie tego problemu, dlatego zwracam się z prośbą do specjalistów, dla których chwilka poświęcona temu tematowi nie powinna sprawić większego problemu.

[ Dodano: 6 Września 2007, 21:21 ]
Zdecydowanie lepiej, jednak przydałaby się jeszcze drobna pomoc...
Ostatnio zmieniony 6 wrz 2007, o 20:07 przez krisu, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ariadna
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2702
Rejestracja: 22 maja 2005, o 22:26
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Olsztyn/Berlin
Podziękował: 47 razy
Pomógł: 642 razy

Problem z programem...

Post autor: ariadna »

Hmm..
Głosów mamy a.
Średnia: b
Chcemy załóżmy podwyższyć średnią o c, w sposób taki, że dodajemy same najwyższe noty-wartość d.
Szukamy ich ilości-x
Czyli:
\(\displaystyle{ \frac{a\cdot{b}+x\cdot{d}}{a+x}=b+c}\)
i z tego wyznaczamy x:
\(\displaystyle{ x=\frac{ac}{d-b-c}}\)

Przykład liczbowy:
skala od 1-5
głosów oddano 15 (a)
średnia 2,8 (b)
chcemy podwyższyć o 0,2(c) średnią
dodając same 5(d)
Ze wzoru otrzymujemy:
\(\displaystyle{ x=1,5}\)

Nie wiem czy o to Ci chodzi, ale miałam dobre chęci;D
krisu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 6 wrz 2007, o 19:15
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 5 razy

Problem z programem...

Post autor: krisu »

Niestety podany wzór nie zadziałał na innych przykładach, a tego co został przez Panią podany, nie mogę przetestować, gdyż nie znam liczb, którymi Pani operowała.

Jednak muszę przyznać, że to ja źle określiłem swój problem.

Jeśli mógłbym prosić o zerknięcie w ten link eko.zse.zary.pl/~krisu/testowy/index.php Gdzie znajduje się właściwy program. Myślę, że teraz będzie łatwiej mnie zrozumieć. Dodatkowo na podanej stronie są szczegółowe informacje.
ODPOWIEDZ