Mnożenie oraz odejmowanie macierzy

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
maxwe_l
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 6 wrz 2007, o 15:16
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: kraków

Mnożenie oraz odejmowanie macierzy

Post autor: maxwe_l »

R=\(\displaystyle{ \left[\begin{array}{cccccc}1&2&3&4&5&6\\4&5&6&7&8&9\\7&8&9&10&11&12\\1&4&3&2&1&5\\3&3&4&12&4&1\\7&4&2&3&5&8\end{array}\right]}\)\(\displaystyle{ \cdot}\)\(\displaystyle{ \left[\begin{array}{c}1&2&3\\4&5&6\end{array}\right]}\)\(\displaystyle{ -}\)\(\displaystyle{ \left[\begin{array}{c}12&2&4\\5&8&7\end{array}\right]}\)\(\displaystyle{ =}\)

Mam problem z rozwiązaniem takiego zadania.Mnożenie da się wykonać bez problemu ,ale z odejmowaniem to niewiem jak zrobić.Prosze o szybką odpowiedź bo utknąłem w tym miejscu a muszę jeszcze przebrnąć z dalszymi punktami mego zadania.
PS. Ma wyjść zgodnie z moją ściągą do tego macierz o 1 kolumnie i 6 wierszach.
Ostatnio zmieniony 10 wrz 2007, o 16:56 przez maxwe_l, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Emiel Regis
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1495
Rejestracja: 26 wrz 2005, o 17:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 71 razy
Pomógł: 225 razy

Mnożenie oraz odejmowanie macierzy

Post autor: Emiel Regis »

Coś mam wątpliwości do Twojego mnożenia. Bo jak je potrafisz to odjąć to już nic nie jest...
Ale skoro pytasz o odejmowanie to robi sie to tak:
\(\displaystyle{ c_{i \times j} = a_{i \times j} - b_{i \times j}}\)
Czyli po prostu odejmujesz analogiczne elementy od siebie.

btw. wymiary wynikowej macierzy jakie podajesz są oczywiste z tego względu że inaczej byś nie mógł końcowego odejmowania wykonac.
maxwe_l
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 6 wrz 2007, o 15:16
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: kraków

Mnożenie oraz odejmowanie macierzy

Post autor: maxwe_l »

Powyższe działanie to tylko przykład wymyślony przeze tzn. wstawiłem przypadkowe liczby jakie mi do głowy przyszły w rzeczywistości w mojej ściądze są inne ,a w wyniku prawie wszystkie liczby wychodzą zero oprócz dwóch cyfr.Też się dziwię jak to trzeba rozwiązać , ale wg. wzoru R=K x Q - Z
ma wyjść wynik, jak już mówiłem macierz o 1 kolumnie i 6 wierszach . Jeśli chcecie to wrzucę fotke z mojej ściągi.
Awatar użytkownika
Emiel Regis
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1495
Rejestracja: 26 wrz 2005, o 17:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 71 razy
Pomógł: 225 razy

Mnożenie oraz odejmowanie macierzy

Post autor: Emiel Regis »

Jak to też, znaczy że ja sie tu czemuś dziwie? Rozwiązuje sie całkowicie standardowo. Zwykłe mnożenie macierzy, zwykłe odejmowanie macierzy.
Może pomnóż najpierw te macierze to zobaczysz sam co wyjdzie.
maxwe_l
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 6 wrz 2007, o 15:16
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: kraków

Mnożenie oraz odejmowanie macierzy

Post autor: maxwe_l »

Ok już wszystko gra mam tylko jeszcze 1 pytanie ,jak w mathcadzie ustawić, by przy dużych wynikach nie wskazywało mi np. \(\displaystyle{ 1.77\cdot10^{4}}\)
ODPOWIEDZ