[LIX OM] I etap

Dla wtajemniczonych;) Największa impreza dla matematyków poniżej studiów, czyli Olimpiada Matematyczna oraz Olimpiada Matematyczna Gimnazjalistów.
HawaT
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 49
Rejestracja: 23 paź 2006, o 18:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Płock

[LIX OM] I etap

Post autor: HawaT »

Ja bym tak na to nie patrzyl. Moj kolega ktory w tym roku byl w finale i daleko tam zaszedl mowil ze rok temu byly trudniejsze zadania niz 2 lata temu a komenatrze ludzi na forum mowily inaczej. Wydaje mi sie ze ludzie ktorzy pisza na forum pracuja nad soba i robia postepy a dodatkowo wiekszosc z nas jak zrobi zadanie bo dosc dlugim czasie myslenia nad nim to chce przyszpanowac i mowi ze to wogole banal:). Pozatym uslyszalem kiedys, ze jezeli problem juz jest rozwiazany to wydaje sie prosty i oczywisty, cos w tym jest.
Piotr Rutkowski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2234
Rejestracja: 26 paź 2006, o 18:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 22 razy
Pomógł: 390 razy

[LIX OM] I etap

Post autor: Piotr Rutkowski »

No bo to jest prawda. Ja sam myślałem, że będę się strasznie męczyć przy czwartym, ale jak już je mam wydaje się bardzo przyjemne i proste

EDIT: Co do progu do finału rok temu to był taki wysoki, bo dali trzy zadania na standardowym poziomie olimpiady, jedno super-trudne, a dwa tak banalne, że nie chce mi się wierzyć, że w ogóle mogli wpaść na taki pomysł (1 i 4). Ten kto zaproponował te zadania na drugi etap musiał chyba za dużo wypić
palazi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 175
Rejestracja: 6 wrz 2006, o 21:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łapy/Białystok
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 37 razy

[LIX OM] I etap

Post autor: palazi »

Mimo wszystko mam kolege który rok temu w II etapie zrobił właśnie zad. 1;3;6 i nad 4tym myslał 2 godziny i nic (i się nie dostał...). A mimo to jest niesamowity jeżeli chodzi o t. liczb - ale tak naprawdę naprawdę dobry. Na dodatek jeszcze rok wcześniej zdobył w II etapie 11 ptk (czyli znów 1 ptk do finału) - to jest dopiero pech.
Piotr Rutkowski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2234
Rejestracja: 26 paź 2006, o 18:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 22 razy
Pomógł: 390 razy

[LIX OM] I etap

Post autor: Piotr Rutkowski »

Trzeba mu naprawdę współczuć, bo zrobienie zadania 6 (przynajmniej firmówki) wymagało naprawdę nieprzeciętnych umiejętności. Zadanie 4 natomiast nie wymagało praktycznie żadnej wiedzy, więc po prostu ogromny pech. Zrobię taki malutki offtop, czy 6 z drugiego etapu z zeszłego roku szło z jensena?
HawaT
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 49
Rejestracja: 23 paź 2006, o 18:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Płock

[LIX OM] I etap

Post autor: HawaT »

Ktos na forum pokazal dowod z Jensena, poszukaj w postach o 2gim etapie
Piotr Rutkowski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2234
Rejestracja: 26 paź 2006, o 18:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 22 razy
Pomógł: 390 razy

[LIX OM] I etap

Post autor: Piotr Rutkowski »

Od kilku dni jakoś ucichło w tym topicu. Jak Wam idą zadania? Ja z pierwszej serii mam na razie wszystkie poza geometrią.
Gregorias
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 61
Rejestracja: 22 sie 2007, o 20:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle
Podziękował: 1 raz

[LIX OM] I etap

Post autor: Gregorias »

:misiek, chodzi ci o drugie? Właściwie go nie rozumiem. suma AX + AY to jest suma wektorów czy jak mam rozumieć ten zapis? Jeśli patrzę na to jako suma długości odcinków to zadanie wcale nie ma takiego rozwiązania jakie ma wyjść. Niech mi tylko ktoś wytłumaczy co ten zapis oznacza, bo szału dostanę szczególnie, że pozostałe zadania z pierwszej serii rozwiązałem.
bullay
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 236
Rejestracja: 24 lis 2006, o 22:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: -----
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 26 razy

[LIX OM] I etap

Post autor: bullay »

AX+AY to suma dlugosci odcinkow.
Awatar użytkownika
DEXiu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1174
Rejestracja: 17 lut 2005, o 17:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Jaworzno
Pomógł: 69 razy

[LIX OM] I etap

Post autor: DEXiu »

Gregorias ==> Tak jak pisze bullay. Przyzwyczajaj się że na OM nie używają symboli \(\displaystyle{ |AB|}\) jako długość odcinka ani \(\displaystyle{ |\angle{ABC}|}\) jako miara kąta (zamiast tego jest uproszczony zapis: \(\displaystyle{ AB}\) oraz \(\displaystyle{ \angle{ABC}}\) który ma oznaczać to samo )
nerwus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 8 wrz 2007, o 00:15
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: xy

[LIX OM] I etap

Post autor: nerwus »

Na razie brałem się za 1 i 3 i yhm, oba proste. Za to też nie łapie treści drugiego... i widzę, że nie ja jeden mam ten problem. Pozdrawiam.
TomciO
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 289
Rejestracja: 16 paź 2004, o 23:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 38 razy

[LIX OM] I etap

Post autor: TomciO »

Czego tu nie rozumiecie?
Beggar
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 30 cze 2007, o 21:10
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: z małego miasteczka

[LIX OM] I etap

Post autor: Beggar »

A ja chciałabym wystartowąc po raz pierwszy w OMie i nie wiem, jak się zarejestrowac w OMie? Do kiedy jest termin wysyłania zadań?
Awatar użytkownika
PFloyd
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 620
Rejestracja: 9 paź 2006, o 20:20
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kęty
Podziękował: 16 razy
Pomógł: 122 razy

[LIX OM] I etap

Post autor: PFloyd »

wszystko pisze na arkuszach...
Beggar
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 30 cze 2007, o 21:10
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: z małego miasteczka

[LIX OM] I etap

Post autor: Beggar »

Ale zapisuje sie na OM autoamtycznie wysylajac zadania:>
Gregorias
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 61
Rejestracja: 22 sie 2007, o 20:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle
Podziękował: 1 raz

[LIX OM] I etap

Post autor: Gregorias »

Co do zadania 2. Prawie je mam(jeszcze tylko muszę wszystko ładnie uporządkować i coś wyjaśnić). W każdym bądź razie chciałem powiedzieć, że jest rozwiązywalne.
ODPOWIEDZ