[LIX OM] I etap

Dla wtajemniczonych;) Największa impreza dla matematyków poniżej studiów, czyli Olimpiada Matematyczna oraz Olimpiada Matematyczna Gimnazjalistów.
TomciO
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 289
Rejestracja: 16 paź 2004, o 23:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 38 razy

[LIX OM] I etap

Post autor: TomciO »

Te zadania naprawde ida z prostych i standardowych pomyslow, nie ma powodow zeby komus nie wierzyc ze ma 9 zadan.

bullay: moze i je wymyslaja, ale np. zad 6-te podejrzewam ze moglo wymyslic juz wiele osob wczesniej. Zreszta, przeciez 2 lata temu bylo np. zadanie dotyczace liczenia ilosci liczb nieparzystych w \(\displaystyle{ n}\)-tym rzedzie trojkata Pascala, a to tez jest naprawde znane...
Brzytwa
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 879
Rejestracja: 1 wrz 2007, o 13:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 221 razy

[LIX OM] I etap

Post autor: Brzytwa »

bullay pisze:No dobra wierze Ci Brzytwa ze zrobiles te 9 zadan. A takie pytanie gdzie Ty robiles juz te 6 zadania? Myslalem, ze te zadania to co roku wymyslaja i ze nie mogly sie nigdzie wczesniej pojawic.
Właśnie na tym polega rzecz, że im się przestaje chcieć. Ostatnio dość często (zwłaszcza na II etapie) są zadania z olimpiad z innych krajów (zwłaszcza tych bardziej egzotycznych, typu ekwador, kostaryka).
TomciO
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 289
Rejestracja: 16 paź 2004, o 23:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 38 razy

[LIX OM] I etap

Post autor: TomciO »

Watpie zeby na drugim etapie lub finale (na pierwszym zreszta tez) mogli swiadomie dac zadanie, o ktorym wiedzieli ze gdzies juz bylo wczesniej. Natomiast zdarza im sie dawac zadania z shortlisty na IMO z danego roku, no i w tym nie ma nic zlego bo shortlista jest utajniona do mniej wiecej nastepnego IMO.
Awatar użytkownika
neworder
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 364
Rejestracja: 11 lis 2004, o 11:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: MISMaP UW
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 8 razy

[LIX OM] I etap

Post autor: neworder »

Z tym "przestaje im się chcieć" to przesada - dobre zadania wcale nie jest tak łatwo wymyśleć, a "recycling" zadań z egzotycznych olimpiad ma tę zaletę, że zadania są przynajmniej sprawdzone i na pewno nie są znane uczestnikom. Zdarzają się przegięcia typu nierówność zerżnięta z Kurliandtchika (3 lata temu), ale ogólnie nie uważam, żeby można było komitet posądząc o lenistwo.
Brzytwa
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 879
Rejestracja: 1 wrz 2007, o 13:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 221 razy

[LIX OM] I etap

Post autor: Brzytwa »

Nie twierdzę że wszystkie zadania, nawet nie większość. Natomiast pojedyncze niestety się zdarzają (chociażby 6 z tegorocznej om, chociaż nie mam pojęcia, gdzie je wcześniej widziałem).
TomciO
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 289
Rejestracja: 16 paź 2004, o 23:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 38 razy

[LIX OM] I etap

Post autor: TomciO »

"Zdarzają się przegięcia typu nierówność zerżnięta z Kurliandtchika (3 lata temu)"

Ale oni nie mieli pojecia, ze to tam jest! (choc faktycznie dziwne, ze jak daja nierownosc na drugi etap to nie pokaza jej takiemu ekspertowi jak Kourliandtchik lub po prostu sami nie sprawdza co jest w jego ksiazce). Duzo zadan na olimpiadzie to dosyc naturalne problemy i nie jest dziwne, ze sporo osob wymysla je niezaleznie.
agnieszkas2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 3 wrz 2007, o 12:57
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: poznań

[LIX OM] I etap

Post autor: agnieszkas2 »

witam wszystkich!
Dzisiaj zaczęlam rozwiązywac zadana i jak na razie wydaje mi ise że zrobiłam pierwsze. PIszę "wydaje mi się" bo mam watpliwości co do liczby rozwiązań. Czy
ktoś kto zrobił to zadanie móglby napisać ile ma rozwiązań(bez podawania wyników)? Mam nadzieję że opubloikowanie takiej wiadomości nie będzie równoważne z naruszeniem reguaminu. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
max
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3306
Rejestracja: 10 gru 2005, o 17:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lebendigentanz
Podziękował: 37 razy
Pomógł: 778 razy

[LIX OM] I etap

Post autor: max »

agnieszkas2 pisze:ktoś kto zrobił to zadanie móglby napisać ile ma rozwiązań(bez podawania wyników)? Mam nadzieję że opubloikowanie takiej wiadomości nie będzie równoważne z naruszeniem reguaminu. Pozdrawiam.
A według mnie - będzie. Żadnych podpowiedzi.
Awatar użytkownika
dabros
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1121
Rejestracja: 2 cze 2006, o 21:41
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 48 razy
Pomógł: 4 razy

[LIX OM] I etap

Post autor: dabros »

wreszcie zrobilem 3 zadanie (oraz poprzednie dwa) - rzeczywiscie wcale nie bylo takie trudne;
pora zasiasc do zadania nr 4;

a propos: czy mozna wysylac zadania z roznych serii w jednym liscie (oczywiscie wszystkie w terminie pierwszej serii) ?
i jeszcze jedno: czy ktos zna strone na ktorej znajduja sie zadania z tegorocznego zwardonia bo na stronie om juz ich nie ma
HawaT
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 49
Rejestracja: 23 paź 2006, o 18:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Płock

[LIX OM] I etap

Post autor: HawaT »

No to mam 1, 2 i 3. Trzecie bylo najfajniejsze z tych trzech wg mnie. Teraz trzeba zaczac czwarte. Faktycznie ta seria nie jest taka trudna
Awatar użytkownika
max
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3306
Rejestracja: 10 gru 2005, o 17:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lebendigentanz
Podziękował: 37 razy
Pomógł: 778 razy

[LIX OM] I etap

Post autor: max »

dabros pisze:czy ktos zna strone na ktorej znajduja sie zadania z tegorocznego zwardonia
Piotr Rutkowski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2234
Rejestracja: 26 paź 2006, o 18:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 22 razy
Pomógł: 390 razy

[LIX OM] I etap

Post autor: Piotr Rutkowski »

Heh, ja tam na razie przystopowałem. Uznałem, że miesiąc to kupa czasu, więc nie ma się co spieszyć.
palazi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 175
Rejestracja: 6 wrz 2006, o 21:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łapy/Białystok
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 37 razy

[LIX OM] I etap

Post autor: palazi »

Pózniej zaczną się klasówki, pytania itp więc osobiście radzę ci, póki masz czas lepiej się za to zabierz, bo pózniej to naprawde się nie wyrobisz
Lewy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 25
Rejestracja: 24 sty 2007, o 20:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Skierniewice
Pomógł: 1 raz

[LIX OM] I etap

Post autor: Lewy »

Ja mam 1,3,4,6,7,12. Geometrii nie chciało mi się jeszcze rysować.
Mógłby ktoś powiedzieć, czy rzeczywiście jest taki spadek poziomu w stosunku do tamtego roku(rok temu po trzech miesiącach wysłałem 6 zadań, chce wiedzieć, czy robię postępy).
Awatar użytkownika
neworder
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 364
Rejestracja: 11 lis 2004, o 11:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: MISMaP UW
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 8 razy

[LIX OM] I etap

Post autor: neworder »

Trudno powiedzieć, mi zadania wydają się prostsze niż np. 2 lata temu, ale może to dlatego, że więcej umiem i moja percepcja jest zafałszowana. Okręg był w ubiegłym roku zdecydowanie łatwiejszy niż kiedyś (wystarczy popatrzeć na progi do finału - LVI - 10 pkt., LVII - 12 pkt., LVIII - 19 pkt.), ale może tak powinno być, skoro poziom uczestników jest niższy.
ODPOWIEDZ