Macbook na studia

Dave
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 656
Rejestracja: 14 lip 2004, o 14:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: polska
Podziękował: 16 razy

Macbook na studia

Post autor: Dave »

Czy Macbook to dobry wybor jeli chodzi o komputer uzywany na studiach informatycznych? Czy tamtejsze srodowisko programistyczne sie wiele rozni?
Xfly
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 174
Rejestracja: 13 mar 2006, o 20:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Nowogard
Podziękował: 33 razy
Pomógł: 10 razy

Macbook na studia

Post autor: Xfly »

Hmm nie wiem czy jest sens płacić tyle kasy za to że masz Maka. Możesz na nim zainstalować raczej dowolnego Linuxa i pewnie Widowsa (przynajmniej słyszałem już dawno że trwają prace nad tym). Ja polecam zakup notebooka średniej klasy np HP, Simensa, Asusa itp.
nolsc
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 25 kwie 2006, o 11:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Olkusz
Podziękował: 2 razy

Macbook na studia

Post autor: nolsc »

Studiuje informatyke i moge Ci powiedziec, ze to jaki system wybierzesz jest bez roznicy. Oczywiscie beez przesady, nikt nie bedzie pracowal w dzisiejszych czasach w DOSie . Jezyki programowania wysokiego poziomu sa przeciez niezalezne od systemu czy sprzetu. W koncu gcc jest dostepny na praktycznie kazdy system i platforme, wiec nie ma co sie obawiac .
Co do srodowiska programistycznego, to na studiach raczej nie potrzebujesz skomplikowanych IDE w stylu Visual Studio. Wystarczy vim + gcc, ktore oczywiscie sa dostepne na Maca.
Dave
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 656
Rejestracja: 14 lip 2004, o 14:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: polska
Podziękował: 16 razy

Macbook na studia

Post autor: Dave »

Myslalem o macu ze wzgledu na jego interfac oraz stabilnosc. bawilem sie troche nimi jako ze moi znajomi posiadaja. Co do ceny sa one zblizone do standardowch laptopow, np fujitsu.
Awatar użytkownika
Ivenesco
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 54
Rejestracja: 18 lut 2007, o 11:30
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 6 razy

Macbook na studia

Post autor: Ivenesco »

Zależy, do czego ma służyć ten laptop. Jeśli nie zamierzasz pisać większych programów, tylko to, co będzie na studiach, to jest to całkiem dobry wybór. Natomiast, jeśli chcesz się bawić w programowanie, to polecałbym coś na windowsie, na początek (i nie tylko) środowiska programistyczne (np. Visual Studio dla platformy .NET) na win. są najlepsze
Xfly
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 174
Rejestracja: 13 mar 2006, o 20:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Nowogard
Podziękował: 33 razy
Pomógł: 10 razy

Macbook na studia

Post autor: Xfly »

Hmm, no nie wiem czy najlepszy jest Windows i środowisko Visual Studio. Od większości profesjonalnych programistów wymaga się znajomości systemów z rodziny UNIX i narzędzi do programowania dostępnych na tej platformie. Zresztą programowanie nie polega na rysowaniu okienek, to sposób myślenia i rozwiązywania problemów.
Awatar użytkownika
Ivenesco
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 54
Rejestracja: 18 lut 2007, o 11:30
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 6 razy

Macbook na studia

Post autor: Ivenesco »

Visual Studio to nie tylko "rysowanie okienek". Jeśli Ci to nie odpowiada, to masz Visual C++, który jest naprawdę dobry, tylko nie można myśleć jak małe dziecko i mówić "To jest be... to jest microshit..." Niektórzy mają taki poziom jeszcze na studiach...
Wizualne podejście do projektowania programów ułatwia programowanie ("sposób myślenia i rozwiązywania problemów"), nie zajmując nas projektowaniem interface'u aplikacji, co często jest bardzo pracochłonnym zajęciem, które przeszkadza właśnie w skupieniu się na samym problemie, który ma rozwiązać program.
Co do rysowania, to owszem, do algorytmów wszystko, co potrzeba to dowolny kompilator c++, więc system nie robi różnicy. Środowiska windowsowe przydają się do pisania większych programów.
Sam piszę w VB.net i c++ (nie tylko visual), ale zamierzam nauczyć się asp.net, php i javy, żeby nie być tak ograniczonym jak jestem niestety teraz... Windows według mnie daje większe możliwości na początek, a jak już będziesz wiedział czego dokładnie chcesz, jakie są środowiska i w czym chcesz pisać, to możesz wtedy wybrać system i narzędzia.
Chyba, że nie interesuje Cię nauka i zabawa różnymi językami programowania i technologiami, to wtedy każdy system jest dobry.
A co do znajomości UNIXA, to chyba niezależnie od uczelni i tak będzie omawiany dosyć dokładnie. Tak jak sam linux, którego da się posadzić na Mac'u, więc w razie czego nie będzie z tym problemu.
Xfly
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 174
Rejestracja: 13 mar 2006, o 20:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Nowogard
Podziękował: 33 razy
Pomógł: 10 razy

Macbook na studia

Post autor: Xfly »

Ja nie twierdze że Visual jest zły. Jest dość dobry ale w zastosowaniach profesjonalnych. Dlatego odradzam zaczynania nauki jakiegoś języka od tego środowiska, zresztą tyczy się to też innych IDE. A co do systemu to każdy ma jakiś sentyment i upodobania. Mi się osobiście lepiej w zastosowaniach programistycznych pracuje na UNIX-ie. Natomiast Windowsa używam w domu, w prywatnych zastosowaniach.
Awatar użytkownika
Ivenesco
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 54
Rejestracja: 18 lut 2007, o 11:30
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 6 razy

Macbook na studia

Post autor: Ivenesco »

A ja właśnie uważam, że Visual jest niezły do nauki Ma bardzo dobrą dokumentację i dosyć często spotyka się go na forach, np. dotyczących programowania gier. I wbrew opinii niektórych, jest darmowy (express).
Xfly, sorry za ostrą wypowiedź:
"tylko nie można myśleć jak małe dziecko i mówić "To jest be... to jest microshit..." Niektórzy mają taki poziom jeszcze na studiach..."
Ale jestem trochę przewrażliwiony na tym punkcie... Za dużo razy słyszałem wypowiedzi w stylu: "Linux jest najlepszy, a win. beznadziejny..." "Visual Studio jest lamerskie, nie to co dev C++ o_O". Jakby jeszcze jakieś argumenty były...
I tak stałem się obrońcą wingrozy i VS
Dave
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 656
Rejestracja: 14 lip 2004, o 14:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: polska
Podziękował: 16 razy

Macbook na studia

Post autor: Dave »

Jeśli nie zamierzasz pisać większych programów
Mysle ze to zbytnia generalizacja, chyba i wiekszy by sie dalo z odrobina checi, tak wywnioskowalem z waszych postow:)
Xfly
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 174
Rejestracja: 13 mar 2006, o 20:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Nowogard
Podziękował: 33 razy
Pomógł: 10 razy

Macbook na studia

Post autor: Xfly »

Po prostu ja w życiu już spotkałem wiele "dzieci Visuala" - potrafili nawet pisać jakieś tam proste programy, ale o programowaniu nie mieli zielonego pojęcia. Bo oni myśleli że programowanie polega na rysowaniu interfejsu aplikacji, zmienianiu atrybutów itp. Ale w rezultacie nie wiedzieli co to obiektowość, dziedziczenie itp. Oni po prostu rysowali, korzystali z wbudowanych funkcji i obiektów, ale nie byli programistami, bo nie znali nic a nic inżynierii programowania. Taki są moje subiektywne spostrzeżenia.
Awatar użytkownika
Ivenesco
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 54
Rejestracja: 18 lut 2007, o 11:30
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 6 razy

Macbook na studia

Post autor: Ivenesco »

Niestety masz rację ;) Sporo jest takich ludzi... VB jest bardzo prosty, więc ktoś to się na tym nie zna, nie chce się uczyć i w ogóle nie zna się na komputerach, VB pozwala "napisać" jakieś proste programy, trochę się pobawić. Ale nazywanie takiej osoby programistą to przesada. Sam uczyłem się pisać na VB6, ale to było w podstawówce i dzięki temu spodobało mi się "robienie programów", zmobilizowało do nauki m.in. obiektów, dziedziczenia, uchwytów itd... oraz C++ ;) Teraz właśnie wracam do VB, tym razem .net i mogę się spokojnie brać za pisanie, a nie "rysowanie" ;) I teraz ten język bardzo mi się podoba, ponieważ kiedy wie się co się robi, to nadal jest bardzo wydajny, a jednocześnie dużo wygodniejszy od większości innych.
Mysle ze to zbytnia generalizacja, chyba i wiekszy by sie dalo z odrobina checi, tak wywnioskowalem z waszych postow:)
Zgadza się, w samym C++ da się prawie wszystko napisać ;) Ale dla studenta, który nie tworzy interface'u w tym języku, nie zna się na WinAPI, albo odpowiednikach (nie wiem co jest w Mac'u i linuxie) VB jest bardzo wygodny, do tego aby zacząć projektowanie takich aplikacji. I jeżeli uczy się jednocześnie C++, Javy etc. A na studiach tak właśnie jest, to nie ma obawy, że zrozumie się programowanie jako "rysowanie okienek".
Dave
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 656
Rejestracja: 14 lip 2004, o 14:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: polska
Podziękował: 16 razy

Macbook na studia

Post autor: Dave »

Dyskusja nieco zeszla na rozmowe o tym od czego zaczynac przygode z programowaniem

Czyli moge juz podsumowac wasze wypowiedzi i stwierdzic ze Macbook nadaje sie w pelni?
Xfly
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 174
Rejestracja: 13 mar 2006, o 20:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Nowogard
Podziękował: 33 razy
Pomógł: 10 razy

Macbook na studia

Post autor: Xfly »

Jeśli dysponujesz odpowiednim zasobem pieniędzy to oczywiście że się nadaje
Awatar użytkownika
Ivenesco
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 54
Rejestracja: 18 lut 2007, o 11:30
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 6 razy

Macbook na studia

Post autor: Ivenesco »

Jeśli nie będzie Ci brakowało Windowsa, to jest to naprawdę dobry lap
ODPOWIEDZ