Wyznaczenie punktu na prostej

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
toyman
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 15 wrz 2006, o 14:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łańcut

Wyznaczenie punktu na prostej

Post autor: toyman »

Chce wyznaczyc punkt na prostej, ktora przebiega dokaldnie przez srodek okregu, ktory bedzie laczyl ten punkt z wybranym punktem na okregu przy stalej dlugosci odcinka laczacego punkt na okregu z punktem na prostej.

To znaczy - wybrany punkt na okregu porusza sie po jego obwodzie, mam odcinek o stalej dlugosci i chce wyznaczyc miejsce, w ktorym ten odcinek bedzie sie stykal drugim koncem z prosta (przechodzaca jak napisalem przez srodek okregu)

Potrzebuje mozliwie jak najprostrzego wzoru na to.
Awatar użytkownika
Calasilyar
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2656
Rejestracja: 2 maja 2006, o 21:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław/Sieradz
Podziękował: 29 razy
Pomógł: 410 razy

Wyznaczenie punktu na prostej

Post autor: Calasilyar »

toyman pisze:Chce wyznaczyc punkt na prostej, ktora przebiega dokaldnie przez srodek okregu, ktory bedzie laczyl ten punkt z wybranym punktem na okregu przy stalej dlugosci odcinka laczacego punkt na okregu z punktem na prostej.
to może to narysuj, bo nie wiem, jak innym, ale mi się już od tych punktów troi w oczach...
toyman
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 15 wrz 2006, o 14:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łańcut

Wyznaczenie punktu na prostej

Post autor: toyman »

Ojeja. To jest na prwde banalne.

Masz okrag i prosta. laczysz prosta z okregiem za pomoca odcinka, ktorego jeden koniec znajduje sie na prostej, a drugi na okregu. Dodatkowy warunek - prosta przechodzi dokaldnie przez srodek okregu.

Interesuje mnei wyznaczenie wspolrzednych jednego punktu - tego na prostej. Drugi punkt - ten na okregu bede znal. Wiem, ze odcinek ma zawsze stala dlugosc.

Punkt na prostej ma sie poruszac po prostej (wzdloz niej) w przod i w tyl (lub w gore i dol - niewazne jest teraz ulozenie)

To na prawde jest proste od strony geometrycznej - ale eni jestem zawodowym matematykiem (znaczy dawno mialem stycznosc z matematyka) i trudno mi szukac we wlasciwa strone.

Jednym z pomyslow bylo dzialanie wsteczne - czyli wyznaczenie wszelkich mozliwych kombinacji w zadanym zakresie punktow na rpostej i znalezienie (ze wzoru a odleglosc punktow) takiej kombinacji, ktora spelni zalozony przeze mnie warunek stalej dlugosci odcinka - ale to jest metoda nieefektwna - podejrzewam, ze przecietnie zdolny matematyk jest w stanie tak pooblacac wzorami, zeby uzyskac w efekcie gotowy wzor.

Ja niestety jestem do teo za cienki.
ODPOWIEDZ