ciąg geometryczny

Dział przeznaczony przede wszystkim dla licealistów. Róznica i iloraz ciągu. Suma ciągu arytemtycznego oraz geometrycznego.
arab
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 28 mar 2007, o 20:28
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: dębica
Podziękował: 1 raz

ciąg geometryczny

Post autor: arab »

witam mam takie zadanko :
przyznano kilka nagród, których wartość wyniosła 14760 zł. pierwsza nagroda wyniosała 5000zł a każda następna była pewnym ułamkiem poprzedniej. oblicz i ile było nagród i ile wynosiła każda .

wynik to 5000 4000 3200 2560, ułamek 0.8 a nagród 4 , ale chodzi mi o to jakim wzorem to obliczyć bo ja liczyłem każdą nagrodę pojedynczo aż dotarłem do tej 2560, ale gdyby nagród było np. 200 to bym za 6h tego nie rozwiązał a z wzoru na Sn mi nie wychodzi :/
pozdro
greey10
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 990
Rejestracja: 31 lip 2006, o 18:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: warszawa
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 5 razy

ciąg geometryczny

Post autor: greey10 »

musisz rozwiazac uklad rownan pierwsze rownanie na sume ciagu geometrycznego a drugie rownanie to wzor na n-ty elemnt majac dany pierwszy oraz iloczny(q). Masz teraz 2 niewiadome q i \(\displaystyle{ x_1}\) powodzenia
ODPOWIEDZ