[LVIII OM] II etap

Dla wtajemniczonych;) Największa impreza dla matematyków poniżej studiów, czyli Olimpiada Matematyczna oraz Olimpiada Matematyczna Gimnazjalistów.
darulo xD
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 26 lut 2007, o 19:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Litwa Ojczyzna Moja

[LVIII OM] II etap

Post autor: darulo xD »

mariusz_bpl pisze: Jednak prawda jest ze zadani nr 1,4 to smiech na sali pomysl -gora 10 minut (ja sam w 5 wpadlem ) + pisanie na czysto i kosmetyka lacznie 45 minut kazde
Buahaha
Pierwsze to moze na pol minuty bylo ale 4. w ogole nie zrobilem choc probowalem przez 2.5 godziny

A nierownosc rzeczywiscie byla jedynym trudniejszym zadaniem na tegorocznym II etapie. Na szczescie chociaz ja zrobilem

Ja mam zadania 1,2,3,5,6 a drugie rozwiazalem skladajac sobie fajne izometrie (zupelnie co innego niz firmowe)

Prog pewnie cos kolo 18-22...
Awatar użytkownika
szary_barca
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 39
Rejestracja: 12 gru 2006, o 20:51
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Biłgoraj

[LVIII OM] II etap

Post autor: szary_barca »

Plant pisze:Ile mogą obciąć za nie zabezpieczenie jedynki w 4.? To nigdy nie zachodzi, więc nie zmienia wyniku, poza tym (a+b-c-d)=1 nie zawsze wykluczałoby liczbę złożoną (oczywiście pomijając założenia zadania) ponieważ taką mogłoby być a+b+c+d. Jak myślicie?
u nas człowiek z komisji powiedział, ze samo rozłożenie na czynniki (a rozumiem, że tyle zrobiłeś i napisałeś, że to juz dowód) to jest maksymalnie 1/4 zadania i nie należy się spodziewać za takie rozwiązanie jakichkolwiek punktów (niedokładny cytat).
Iron
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 31
Rejestracja: 3 lis 2006, o 22:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: ...ęsowane mleko

[LVIII OM] II etap

Post autor: Iron »

A u nas z kolei pewna osoba z komisji powiedziała, że to jest większość zadania i pewnie za to będzie 5, jeśli się nie udowodni, że a + d - (b+c) jest różne od 1
Awatar użytkownika
mariusz_bpl
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 13 sty 2007, o 09:27
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Opole

[LVIII OM] II etap

Post autor: mariusz_bpl »

Za sam rozklad nie dalbym zadnego punktu ale za stwierzenie ze oba czynniki sa calkowite i wiueksze od 1 juz dalbym 2 :) dowod i 5 lub 6 punktow .... Osobiscie napisalem ze oba czyniki sa calkowite i a+b+c+d>1 oraz pokazalem ze dla a+d-b-c=1 (oczywiscie czynnik jest calkowity) dochodzimy do sprzecznosci z zalozeniem, to zalatwia chocby w firmowym rozwiazaniu przypadek gdy suma kwadratow liczb a,...,d jest rowna ich sumie. To samo, gdyby bylo a+d-b-c
martaa
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 136
Rejestracja: 2 lut 2007, o 18:50
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 40 razy

[LVIII OM] II etap

Post autor: martaa »

szary_barca pisze:u nas człowiek z komisji powiedział, ze samo rozłożenie na czynniki (a rozumiem, że tyle zrobiłeś i napisałeś, że to juz dowód) to jest maksymalnie 1/4 zadania i nie należy się spodziewać za takie rozwiązanie jakichkolwiek punktów (niedokładny cytat).
Iron pisze:A u nas z kolei pewna osoba z komisji powiedziała, że to jest większość zadania i pewnie za to będzie 5, jeśli się nie udowodni, że a + d - (b+c) jest różne od 1
U nas mówili 2 lub 0 (powiem szczerze, że nie pamiętam), więc będą się musieli dogadać ( ... adzie.html punkt 14.). Nie ma chyba potrzeby, żeby gdybać, co będzie, zanim nie podadzą wyników? To samo z progiem; każdy mówi co innego albo jeszcze zdanie jednego człowieka ulega zmianie w przeciągu paru godzin Jak nas przyjmą, to lol, jak nie, trudno, świat się nie kończy
soliter
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 195
Rejestracja: 13 paź 2005, o 17:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Jelenia Góra
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 28 razy

[LVIII OM] II etap

Post autor: soliter »

Z cyklu "Głupie błędy": Niech \(\displaystyle{ P(x)=a_{n}\cdot x^n+...+a_0}\) i \(\displaystyle{ a_n\not =0}\).
O w. zerowym nie napisałem ani słowa.
adrian1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 30
Rejestracja: 6 sty 2007, o 15:51
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka
Podziękował: 1 raz

[LVIII OM] II etap

Post autor: adrian1 »

cóż nie jesteś chyba sam ale uważam że nie utną za to, jeżeli to jeden punkcik
_el_doopa
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 453
Rejestracja: 22 sie 2004, o 23:09
Płeć: Mężczyzna
Pomógł: 16 razy

[LVIII OM] II etap

Post autor: _el_doopa »

bylo prosto i milo :) mozan bylo pojesc napisac zadanka i wyjsc :) , nawet napisalem w brudnopisie wiersz o drozdzowkach :), co do \(\displaystyle{ \sqrt[3]{{1+x^3 \over 2}}}\) to rozniczkowalem i nie jestem przekonany co do tego ze latwo stwierdzic czy znak drugiej pochodnej jest dobry :P zdaje sie ze to moze byc trudniejsze niz sama nierownosc :P (chociaz sie moglem rypnac pewnie tak musialo byc :P ale jak ktos napisal ze latwo widac ze ta funkcja jest wklesla to imo 0 powinien dostac :P)
w warszawie tylko joachim ma maxa jejku to wy jakis cienki sklad macie :P cos czuje ze bedzie w tym roku mnostwo laureatow z krk :P
TomciO
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 289
Rejestracja: 16 paź 2004, o 23:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 38 razy

[LVIII OM] II etap

Post autor: TomciO »

Wg jakiegos tam kalkulatora:
\(\displaystyle{ (\sqrt[3]{\frac{1+x^3}{2}})''=\frac{2^{\frac{2}{3}}x}{(x^3+1)^{\frac{5}{3}}}}\)
_el_doopa
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 453
Rejestracja: 22 sie 2004, o 23:09
Płeć: Mężczyzna
Pomógł: 16 razy

[LVIII OM] II etap

Post autor: _el_doopa »

ok to ja sie walnalem albo nie potrafilem zapisac tego w takiej formie :P
szpieg
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 43
Rejestracja: 13 wrz 2005, o 15:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: dlaczego?
Pomógł: 1 raz

[LVIII OM] II etap

Post autor: szpieg »

czyli ta funkcja jest w koncu wypukla?
TomciO
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 289
Rejestracja: 16 paź 2004, o 23:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 38 razy

[LVIII OM] II etap

Post autor: TomciO »

Sluszna uwaga. Nie chodzi o funkcje \(\displaystyle{ \sqrt[3]{\frac{1+x^3}{2}}}\) tylko o funkcje \(\displaystyle{ \sqrt[3]{\frac{1+x}{2}}}\). A pochodna tej wynosi \(\displaystyle{ - \frac{2^{\frac{2}{3}}}{9(x+1)^{\frac{5}{3}}}}\), czyli funkcja jest wklesla.
Kasienia
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 28
Rejestracja: 21 maja 2006, o 12:48
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Z daleka

[LVIII OM] II etap

Post autor: Kasienia »

Tak swoją drogą, to ciekawe jakim hard corem zastąpią tą nierówność na 3rd etapie.
wjzz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 70
Rejestracja: 24 lut 2007, o 16:06
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 18 razy

[LVIII OM] II etap

Post autor: wjzz »

TomciO pisze:Sluszna uwaga. Nie chodzi o funkcje \(\displaystyle{ \sqrt[3]{\frac{1+x^3}{2}}}\) tylko o funkcje \(\displaystyle{ \sqrt[3]{\frac{1+x}{2}}}\). A pochodna tej wynosi \(\displaystyle{ - \frac{2^{\frac{2}{3}}}{9(x+1)^{\frac{5}{3}}}}\), czyli funkcja jest wklesla.
Niestety, muszę odszczekać moje rozwiązanie 6. Na OMie z rozpędu policzyłem pochodną jednej funkcji, a skorzystałem z drugiej. Zauważyłem to w sobotę w nocy, ale ubzdurałem sobie, że znak drugiej pochodnej się nie zmieni i uznałem, że rozwiązanie jest ok, ale skoro \(\displaystyle{ \sqrt[3]{\frac{1+x^3}{2}}}\) jest wypukła to cały 'dowód' jest do kubła, chyba że przyda się jako przestroga dla innych:). Ech, chyba też powinienem ruszać po te zbiorki maturalne (przydałby się też jakiś lek na głupotę:P).
TomciO
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 289
Rejestracja: 16 paź 2004, o 23:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 38 razy

[LVIII OM] II etap

Post autor: TomciO »

Na poprzedniej stronie napisales, ze robisz Jensena dla funkcji \(\displaystyle{ \sqrt[3]{\frac{1+x}{2}}}\), ale jezeli robiles dla tej drugiej to chyba faktycznie niedobrze...
Swoja droga, im dluzej mysle o swoich rozwiazaniach tym gorzej to widze :. Boje sie ze zetna mi do 2 szostek i 3 dwojek...
ODPOWIEDZ