Równoliczność zbiorów

Algebra zbiorów. Relacje, funkcje, iloczyny kartezjańskie... Nieskończoność, liczby kardynalne... Aksjomatyka.
Aragornik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 12 lut 2007, o 18:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Chojnice

Równoliczność zbiorów

Post autor: Aragornik »

Witam
Mogłby mi ktos wytlumaczyc lopatologicznie jak udowodnic rownolicznosc 2 zbiorow?
Konkretnie mialem takie 2 zbiory \(\displaystyle{ }\) oraz \(\displaystyle{ (8,13)}\) .
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
mol_ksiazkowy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11417
Rejestracja: 9 maja 2006, o 12:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 3155 razy
Pomógł: 748 razy

Równoliczność zbiorów

Post autor: mol_ksiazkowy »

ta funkcja liniowa f przekształca bijektywnie jeden przedział na drugi:
y=5/3 x + 4/3
darthez
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: 30 gru 2006, o 16:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Z przeszłości
Pomógł: 1 raz

Równoliczność zbiorów

Post autor: darthez »

mol_ksiazkowy pisze:ta funkcja liniowa f przekształca bijektywnie jeden przedział na drugi:
y=5/3 x + 4/3
Byłaby to niewątpliwie prawda gdybyśmy chcieli pokazać, że:
\(\displaystyle{ (4,7) (8,13)}\)
W podany zadaniu sprawa jest nieco bardziej skomplikowana...
Proponuję zajrzeć do "Wykładów ze wstępu do matematyki" Guzickiego i Zakrzewskiego - tam jest pomysł jak ustalić bijekcję między przedziałami postaci :
\(\displaystyle{ (c,d)}\)
P.S. Jeżeli ktoś nie jest usatysfakcjonowany mą odpowiedzią, to postaram się zamieścić przykładowe rozwiązanie.
Aragornik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 12 lut 2007, o 18:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Chojnice

Równoliczność zbiorów

Post autor: Aragornik »

Darthez moze sie jeszcze orientujesz czy jest mozliwosc wyczarowania tej ksiazki w jakims pdf czy czyms takim?:) oraz jakbys byl tak mily i pokazal jakis przyklad bylbym bardzo wdzieczny.
Pozdrawiam
darthez
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: 30 gru 2006, o 16:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Z przeszłości
Pomógł: 1 raz

Równoliczność zbiorów

Post autor: darthez »

Co do osiągalności rzezconej książki w formie niematerialnej, to niestety nie mam zielonego pojęcia. Przywołany przez Ciebie przykład zrobiłbym tak:
\(\displaystyle{ g(x)=\left\{\begin{array}{l}9\: dla\: x=4\\8+\frac{1}{1+n}\:dla\:x=4+\frac{1}{n} gdzie\: n\in \NN\setminus \{0,1\}\\12\:dla\:x=7\\12+\frac{1}{1+n}\:dla\:x=\frac{32}{5}+\frac{1}{n} gdzie\: n\in \NN\setminus \{0,1\}\\\frac{5}{3}x+\frac{4}{3}\: dla\:pozostalych\:x\end{array}\right.}\)
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34297
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Równoliczność zbiorów

Post autor: Jan Kraszewski »

Można też zrobić dwie injekcje \(\displaystyle{ f:[4,7]\to(8,13), f(x)=x+5}\) i \(\displaystyle{ g:(8,13)\to[4,7], g(x)=\frac{x}{2}}\) i skorzystać z tw. Cantora-Bernsteina.
JK
Aragornik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 12 lut 2007, o 18:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Chojnice

Równoliczność zbiorów

Post autor: Aragornik »

mam jeszcze taka prosbe czy moglby ktos rozpisac mi dokladnie jakie kroki zrobic do pokazania rownolicznosc zbiorow \(\displaystyle{ i (52,67)}\) wiem ze trzeba ulozyc prosta przechodzaca przez te punkty jednak nie rozumiem jak zawrzec w funkcji ptk domkniete 3 i 4.
bediej
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 57
Rejestracja: 3 sty 2007, o 18:52
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: zza płota
Pomógł: 7 razy

Równoliczność zbiorów

Post autor: bediej »

a nie możesz z tw Cantora-Bernsteina (sorry za wiadome błędy literowe) udowodnić że oba te zbiory są mocy c i tyle.. oba zawierają się w (-100,100) a w każdy możesz wsadzić przedział (wszystko jedno czy domk czy otw) o dł np 0,5.. tysiąc sposobów
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34297
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Równoliczność zbiorów

Post autor: Jan Kraszewski »

Aragornik pisze:mam jeszcze taka prosbe czy moglby ktos rozpisac mi dokladnie jakie kroki zrobic do pokazania rownolicznosc zbiorow \(\displaystyle{ }\) i \(\displaystyle{ (52,67)}\) wiem ze trzeba ulozyc prosta przechodzaca przez te punkty jednak nie rozumiem jak zawrzec w funkcji ptk domkniete 3 i 4.
To Ci się nie uda przy pomocy prostej. Najprościej jest istotnie przy pomocy tw. Cantora-Bernsteina, ale raczej nie tak, jak sugeruje to bediej (bo w jego rozwiązaniu nie jest jasne, co zakładamy, że wiemy, a co musimy pokazać - jeśli wiemy, że odcinki są mocy continuum, to w zasadzie niewiele trzeba pokazywać...), raczej tak, jak sugerowałem kilka postów wyżej, czyli znajdując dwie injekcje (wtedy nie musimy nic wiedzieć o mocy odcinków).

JK
ODPOWIEDZ