[studia] Uniwersytet Warszawski

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o studiowaniu: co wybrać? jakie są warunki przyjęć? życie studenckie? Zajrzyjcie tutaj!
Pitmaster
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 7 mar 2010, o 14:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

[studia] Uniwersytet Warszawski

Post autor: Pitmaster »

wymagane dokumenty:
... a#wymagane-- 13 lip 2014, o 18:10 --konto do legitymacji:
marcel112
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 99
Rejestracja: 23 paź 2013, o 21:29
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 18 razy

[studia] Uniwersytet Warszawski

Post autor: marcel112 »

wiadomo kiedy mniej więcej będziemy mieli dostęp do usosa ?

dopiero teraz zauważyłem, że podczas rekrutacji trzeba było zawiadomić komisję o tym, że będzie się starać o akademik(krok 1) i nie zrobiłem tego, czy muszę teraz do nich zadzwonić, czy ten krok nie jest taki ważny ?
sara55
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 1 sie 2014, o 14:40
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: polska

[studia] Uniwersytet Warszawski

Post autor: sara55 »

A kiedy będą wyniki z drugiego naboru kto się dostał?
mariusz2409
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 81
Rejestracja: 4 maja 2013, o 13:34
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 5 razy

[studia] Uniwersytet Warszawski

Post autor: mariusz2409 »

już przypadkiem nie było ? ... am2014.pdf patrz pkt 9
marcel112
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 99
Rejestracja: 23 paź 2013, o 21:29
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 18 razy

[studia] Uniwersytet Warszawski

Post autor: marcel112 »

będzie może ktoś z forum w tym roku mieszkał w muchomorku ?
Przemo10
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 123
Rejestracja: 7 maja 2012, o 19:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: LJA
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 22 razy

[studia] Uniwersytet Warszawski

Post autor: Przemo10 »

Ja będę już 3 rok. Jak masz jakieś pytania to pisz na email/ GG , bo na forum nie zaglądam często
CoTuZrobic
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: 9 maja 2014, o 20:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wioski
Pomógł: 1 raz

[studia] Uniwersytet Warszawski

Post autor: CoTuZrobic »

Witam!

Za tydzień rozpocznę studia na kierunku Informatyka (oczywiście moją uczelnią będzie UW). Mam kilka pytań.

1. Byłem na słabym mat-fizie w słabej szkole z małego miasta. Matmę roz. zdałem na 94%, dlatego się tutaj dostałem. Nigdy nie programowałem. Wiele jest takich osób jak ja, czy spodziewać się raczej "mózgów/nerdów", którzy będą albo się wywyższać, albo będą wręcz niekomunikatywni (stereotypowi informatycy)? Jak oceniacie atmosferę na UW? Jakieś dodatkowe spostrzeżenia/sugestie? ;)
2. Jest sens wkręcać się w jakieś koła naukowe, projekty itd już na pierwszym roku, czy lepiej odpuścić (tym bardziej, że z matmy zrobiłem tylko licealną podstawę programową, a z informatyki kompletnie NIC)?
3. Z jakich systemów operacyjnych polecacie korzystać? Jakich tu używają studenci?
Właśnie pobieram Windows 7 64-bit z DreamSparka (MSDNAA) oraz darmową, najnowszą wersję Ubuntu. Na dniach planuję wgrać je do laptopa.
4. Jak proponujecie wydzielić partycje (256 GB SSD)? Przy 8GB RAM chyba nie ma sensu robić SWAP'a. Pytam, gdyż nie wiem, czy będziemy instalować więcej SO/maszyny wirtualne/specjalistyczne programy et cetera...
5. Jakie IDE polecicie zainstalować na początek? Z jakich korzystają studenci UW? A może jakaś dystrybucja Linuxa, która sama w sobie jest środowiskiem programistycznym? Aktualnie bawię się w Code::Bloks na domowym XP (programy typu Hello World, pętle itd), jednak MSDNAA udostępnia o wiele więcej fajnych aplikacji - chociażby Visual Studio (tylko jaka wersja [w DreamSparku jest ich multum do wyboru]?).

Pozdrawiam!
Przemyslaw Grabowski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 29
Rejestracja: 5 kwie 2014, o 17:25
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Goworowo
Podziękował: 10 razy

[studia] Uniwersytet Warszawski

Post autor: Przemyslaw Grabowski »

Ja tam nie wiem nic o infie na UW, ale:
"mózgów/nerdów", którzy będą albo się wywyższać, albo będą wręcz niekomunikatywni (stereotypowi informatycy)
Aż boli jak się to czyta i radzę pozbyć się takich "uprzedzeń"(przynajmniej ja czuję, że jakieś są[może błędnie, nie wiem]) tylko przeszkadzają, a i łatwo przenoszą się na inne dziedziny życia zatruwając je.
emprey
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 19 gru 2014, o 19:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Toruń

[studia] Uniwersytet Warszawski

Post autor: emprey »

A jak na MSEM wygląda sprawa matematyki? Czytałem, że jest to matematyka z odrobiną ekonomii, jednak nurtuje mnie taka sprawa: Czy student po matematyce "umie więcej matematyki" od studenta na MSEM? Jak to wygląda, gdy po MSEM chce się iść na studia magisterskie na matematykę?
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5220 razy

[studia] Uniwersytet Warszawski

Post autor: Premislav »

Przypomniało mi się, że gdy zastanawiałem się, czy nie iść na te studia, to zwróciło moją uwagę to, że nie ma w planie przedmiotu Wstęp do Matematyki, który to jest na normalnej matmie (a jak spojrzałem teraz na plan z 2014/2015, to dalej go nie ma). I z perspektywy studenta matematyki absolutnie nie wyobrażam sobie realizowania później np. Topologii czy Algebry bez wiedzy z tego przedmiotu, więc jeśli nie jesteś koksem, który wie dużo ponad program i spokojnie sobie to przerobi w wolnym czasie, a wyzwaniem to są dla niego dopiero zadania z OM, to zdecydowanie sprawdź, czy nie można tego przedmiotu dodatkowo realizować w pierwszym semestrze. Możliwe, że to+standardowy plan MSEM to już bardzo dużo, ale ta wiedza jest niezbędna, więc jeśli jej nie opanowałeś/nie opanujesz samodzielnie, to ominięcie tego przedmiotu wydaje się wiece niewskazane.
emprey
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 19 gru 2014, o 19:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Toruń

[studia] Uniwersytet Warszawski

Post autor: emprey »

Mogę nieskromnie powiedzieć, że matematyka idzie mi bardzo dobrze, jak to nazwałeś - wyzwaniem jest dla mnie dopiero OM. Z początku myślałem o skończeniu matematyki, a na drugim stopniu matematykę ze specjalizacją finansową. Jednak się teraz zastanawiam czy MSEM nie da mi więcej możliwości niż sama matematyka. Jednak z drugiej strony się obawiam o to, że po MSEM nie będę w stanie pójść na drugi stopień na matematykę ze względu na niski poziom matematyki. Jak oceniacie pójście na MSEM, a potem na matematykę spec. finansową? Może lepiej pójść na matematykę i kontynuować matematykę na drugim stopniu ze spec. finansową?
Milczek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 821
Rejestracja: 22 lut 2013, o 19:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 84 razy
Pomógł: 45 razy

[studia] Uniwersytet Warszawski

Post autor: Milczek »

Czy może ktoś się podzielić informacją na temat progów na matematyką lub informatykę w tym roku ?
Znalazłem takie coś : ... kategoria=
Ale mam pewne wątpliwości czy powinienem się kierować tą stroną.
liu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1330
Rejestracja: 10 paź 2004, o 13:30
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Suchedniów
Pomógł: 104 razy

[studia] Uniwersytet Warszawski

Post autor: liu »

Premislav pisze:Przypomniało mi się, że gdy zastanawiałem się, czy nie iść na te studia, to zwróciło moją uwagę to, że nie ma w planie przedmiotu Wstęp do Matematyki, który to jest na normalnej matmie (a jak spojrzałem teraz na plan z 2014/2015, to dalej go nie ma). I z perspektywy studenta matematyki absolutnie nie wyobrażam sobie realizowania później np. Topologii czy Algebry bez wiedzy z tego przedmiotu, więc jeśli nie jesteś koksem, który wie dużo ponad program i spokojnie sobie to przerobi w wolnym czasie, a wyzwaniem to są dla niego dopiero zadania z OM, to zdecydowanie sprawdź, czy nie można tego przedmiotu dodatkowo realizować w pierwszym semestrze. Możliwe, że to+standardowy plan MSEM to już bardzo dużo, ale ta wiedza jest niezbędna, więc jeśli jej nie opanowałeś/nie opanujesz samodzielnie, to ominięcie tego przedmiotu wydaje się wiece niewskazane.
Za moich czasów MSEMy robiły elementy teorii mnogości na ćwiczeniach z GALu (algebry liniowej) w drugim semestrze. Byłem mismapem i przez przypadek zapisałem się do ich grupy (na planie nie było wyraźnie zaznaczone, a akurat to mi pasowało godzinowo). Trzydzieści godzin życia zmarnowane na słuchaniu po raz drugi o relacjach równoważności i twierdzeniu Cantora-Bernsteina.

A do tego, co o MSEM pytał:
Uprzedzam też, że w grupach MSEMowych orłów raczej nie spotkasz (nie mówię, że takowych nie ma, tylko raczej o średniej), to są głównie kandydaci na ekonomię którym coś głupiego strzeliło do głowy i pomyśleli, że wizyty na wydziale matematyki to dobry pomysł. Większość dobrych ludzi i silnych grup ćwiczeniowych to JSIM. Na MSEMie możesz liczyć na to, że nie zdążycie zrobić na przykład na wyżej wymienionej algebrze liniowej żadnych ciekawych zadań, bo trzeba męczyć do upadłego standardowe przykłady na jakąś zmianę bazy czy inną diagonalizację formy kwadratowej w \(\displaystyle{ \mathbb{R}^5}\).
Milczek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 821
Rejestracja: 22 lut 2013, o 19:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 84 razy
Pomógł: 45 razy

[studia] Uniwersytet Warszawski

Post autor: Milczek »

liu, Powiedz mi jak możesz. Same orły to raczej JSIM(pod względem informatyki jak i matematyki) czy jednak Ci najlepsi z matmy są na matmie, a Ci najlepsi z infy na infie.
Ciekawi mnie czy nie mając szans na JSIM nie ma już możliwości studiować właśnie z tymi orłami o których wspomniałeś.
liu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1330
Rejestracja: 10 paź 2004, o 13:30
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Suchedniów
Pomógł: 104 razy

[studia] Uniwersytet Warszawski

Post autor: liu »

Wersje gwiazdkowe przedmiotów mają i tak po jedną-dwie grupy ćwiczeniowe, więc to aż takiego znaczenia nie ma:) A praktyka była taka, że laureaci olimpiad zwykle byli na JSIMie, bo można było łatwo zrobić 2 dyplomy, a do tego różnica symetryczna "orłów" z kręgu olimpiady matematycznej i informatycznej była bardzo niewielka.
Różnica jest głównie na pierwszym roku, kiedy masz zajęcia przydzielone odgórnie.

Nie mogę się zbyt dokładnie wypowiedzieć na temat kwestii zapisów na zajęcia na czystej matematyce/informatyce, bo jako student MISMaPu byłem w tej komfortowej sytuacji, że zapisywałem się do tej grupy, co chciałem (no, prawie, MIMUW potrafił np. wywiesić kartkę "na podstawy programowania zapisujemy tylko mismapów z pierwszym kierunkiem informatyka, do widzenia" i robił ogromne problemy jak ktoś chciał realizować matematykę jako wiodący kierunek, a informatykę jako drugi "bo od tego jest JSIM, na który się trudno dostać", wolałbym publicznie nie drążyć za bardzo w tym temacie).
ODPOWIEDZ