[studia] Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o studiowaniu: co wybrać? jakie są warunki przyjęć? życie studenckie? Zajrzyjcie tutaj!
Awatar użytkownika
yorgin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12762
Rejestracja: 14 paź 2006, o 12:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 3440 razy

[studia] Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Post autor: yorgin »

Wszystko masz na stronie.




Lista przedmiotów specjalistycznych jest zmienna i zostaje podana wystarczająco wcześnie, by można było zapoznać się z kursami oraz podjąć decyzję.
wiedzmac
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 481
Rejestracja: 13 lip 2011, o 20:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Sucha/Wrocław
Podziękował: 16 razy
Pomógł: 62 razy

[studia] Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Post autor: wiedzmac »

To w takim razie gdzie mogę znaleźć taką listę z ubiegłych lat? Wiem, że są listy dla studiów magisterskich, ale dla licencjatu nigdzie nie znalazłem.
Awatar użytkownika
yorgin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12762
Rejestracja: 14 paź 2006, o 12:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 3440 razy

[studia] Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Post autor: yorgin »

Na pierwszym stopniu nie masz kursów specjalistycznych, a jedynie "wykłady do wyboru". Wykłady te (przynajmniej tak to było do tej pory) są wybierane z puli wszystkich wykładów dla wszystkich specjalności (na przykład finansowej) chyba, że w danym semestrze rusza niezależnie od planu pozostałych specjalności przedmiot dodatkowy.

Dlatego też nie znajdziesz list takich przedmiotów na pierwszy stopień.

No i niestety nie ma dostępnych harmonogramów na ten rok na stronie instytutu, a mnie już na nim dziś nie ma, więc w tym momencie musiałbyś po prostu przejrzeć plany przedmiotowe pozostałych specjalności.
wiedzmac
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 481
Rejestracja: 13 lip 2011, o 20:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Sucha/Wrocław
Podziękował: 16 razy
Pomógł: 62 razy

[studia] Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Post autor: wiedzmac »

Czyli te "wykłady do wyboru" to tak naprawdę są po prostu wykłady z wszystkich innych specjalności, które są w programach studiów, a student wybiera co mu po prostu pasuje, tak?
Awatar użytkownika
yorgin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12762
Rejestracja: 14 paź 2006, o 12:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 3440 razy

[studia] Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Post autor: yorgin »

Tak.
blackjingle
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 12 lip 2014, o 17:41
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków

[studia] Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Post autor: blackjingle »

Cześć

Dostałem się na matematykę na Uniwersytecie Jagiellońskim z czego jestem zadowolony. Rankingowo UJ jest wysoko, ja sam matematykę uważam za mój ulubiony przedmiot więc jest ok Mam tylko pytanie do bardziej doświadczonych studentów matematyki. Jaką specjalizacje na UJ polecacie?Zastanawiam się nad matmą stosowaną z elementami infy lub matematyką w ekonomii. Z tego co widziałem po stosowanej jest więcej ciekawych ofert pracy, a infa to nie powinien być problem. Ale widzę, ze tego co pisaliście wyżej, że można połączyć stosowaną z ekonomiczną. Dalej jest to aktualne? Jak wy to widzicie?

Ogólnie trochę czasu w wakacje jest. Myślicie, że warto coś się poduczyć na start czy bycie na bieżąco od października wystarczy? Przedmioty na start z tego co widzę to: matma dyskretna, analiza, algebra z geometrią, elementy logiki i teorii mnogości.

P.S. Jest tu jakiś student UJ? Mógłby mniej więcej powiedzieć czego się po tych studiach spodziewać (do czego przywiązać szczególną uwagę), czy jest szansa na ułożenie planu tygodniowego w dosyć dogodny sposób, etc.?
Awatar użytkownika
VillagerMTV
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 898
Rejestracja: 18 cze 2013, o 23:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bieszczady
Podziękował: 65 razy
Pomógł: 40 razy

[studia] Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Post autor: VillagerMTV »

blackjingle pisze: Myślicie, że warto coś się poduczyć na start czy bycie na bieżąco od października wystarczy?
Od października wystarczy, chyba, że chcesz też teraz to polecam dokładną powtórkę liceum albo książkę "Wstęp do matematyki" Jana Kraszewskiego
blackjingle pisze: czy jest szansa na ułożenie planu tygodniowego w dosyć dogodny sposób, etc.?
Da się. Ja w pierwszym semestrze miałem piątek i wtorek wolny.
blackjingle
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 12 lip 2014, o 17:41
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków

[studia] Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Post autor: blackjingle »

O dzięki Ogarnę sobie tą książkę. Prawda to, że listę podręczników otrzymuje się ogólnie dopiero na pierwszych zajęciach?

I jeszcze takie pytanko - prawda to, że na początku wybiera się grupę podstawową lub zaawansowaną? Te grupy obowiązują na początku czy do końca studiów?
Awatar użytkownika
VillagerMTV
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 898
Rejestracja: 18 cze 2013, o 23:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bieszczady
Podziękował: 65 razy
Pomógł: 40 razy

[studia] Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Post autor: VillagerMTV »

blackjingle pisze:Prawda to, że listę podręczników otrzymuje się ogólnie dopiero na pierwszych zajęciach?
Ogólnie to na USOSie masz wykaz literatury. Ale wykładowcy na pierwszych wykładach mówią o książkach. A poza tym część wykładowców udostępnia skrypt, więc wtedy książki mniej potrzebne. To zależy z kim masz zajęcia.
blackjingle pisze:I jeszcze takie pytanko - prawda to, że na początku wybiera się grupę podstawową lub zaawansowaną? Te grupy obowiązują na początku czy do końca studiów?
Tak. Będziesz musiał zarejestrować się na przedmioty i będziesz mógł wybrać grupę podstawową lub zaawansowaną. Przez jakiś okres możesz jeszcze zmienić, a później nie wiem.
blackjingle
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 12 lip 2014, o 17:41
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków

[studia] Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Post autor: blackjingle »

Rozumiem. No nic, jeszcze podpytam jak z tymi przedmiotami jest przy wpisie, może mnie nie zabiją w sekretariacie

A tak z czystej ciekawości (wnioskuję, że teraz będziesz studentem drugiego roku na UJ) - ile mniej więcej osób odpadło w tym roku, i jak to jest z kwestią poprawek na wydziale Matmy i Infy?
Awatar użytkownika
VillagerMTV
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 898
Rejestracja: 18 cze 2013, o 23:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bieszczady
Podziękował: 65 razy
Pomógł: 40 razy

[studia] Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Post autor: VillagerMTV »

blackjingle pisze:A tak z czystej ciekawości (wnioskuję, że teraz będziesz studentem drugiego roku na UJ) - ile mniej więcej osób odpadło w tym roku
Ciężko stwierdzić, bo jeszcze wrzesień, ale pewnie więcej niż 50%, z tym że cześć osób uznała, że to nie dla nich lub że za ciężko i od października zaczyna inne studia.
blackjingle pisze: i jak to jest z kwestią poprawek na wydziale Matmy i Infy?
Nie wiem o co dokładnie chodzi.
blackjingle
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 12 lip 2014, o 17:41
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków

[studia] Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Post autor: blackjingle »

Ło, połowa to sporo. Spodziewałem się raczej liczby ok. 30%.

Co do tych poprawek chodzi mi o to, że chyba na UJ jest tak, iż jest egzamin, ew. poprawka i gdy ktoś nie zda dwa razy to już się żegna ze studiami. Z drugiej strony słyszałem znowu, że wcale tak nie jest, a wszystko zależy od wydziału i od dogadania się z wykładowcą etc. Pytanie brzmi - jak jest na Wydziale Matematyki i Informatyki.
Awatar użytkownika
VillagerMTV
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 898
Rejestracja: 18 cze 2013, o 23:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bieszczady
Podziękował: 65 razy
Pomógł: 40 razy

[studia] Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Post autor: VillagerMTV »

To zależy od przedmiotu. Ale jest tak, że masz egzamin + jedna poprawka. I jeśli nie zdałeś, ale ten przedmiot nie jest bardzo "ważny" to da się dogadać tak, żeby dalej studiować i zdać go później (przynajmniej z tego co wiem), a jeśli to np. analiza to pojawia się problem raczej nie do rozwiązania.
blackjingle pisze:Ło, połowa to sporo. Spodziewałem się raczej liczby ok. 30%.
Przyjmują właściwie wszystkich którzy zdali maturę, są 4 rekrutacje. To chyba w miarę normalne, że dużo osób odpada.
rozprzedstud
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 76
Rejestracja: 2 cze 2014, o 19:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 24 razy

[studia] Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Post autor: rozprzedstud »

VillagerMTV pisze:
blackjingle pisze:I jeszcze takie pytanko - prawda to, że na początku wybiera się grupę podstawową lub zaawansowaną? Te grupy obowiązują na początku czy do końca studiów?
Tak. Będziesz musiał zarejestrować się na przedmioty i będziesz mógł wybrać grupę podstawową lub zaawansowaną. Przez jakiś okres możesz jeszcze zmienić, a później nie wiem.
W USOSie jest napisane "Rejestracja nie dotyczy studentów I roku studiów I stopnia (studia licencjackie), podejmujących studia w roku akademickim 2014/15", więc chyba co nieco się zmieniło od czasu kiedy Ty zaczynałeś.
blackjingle
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 12 lip 2014, o 17:41
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków

[studia] Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Post autor: blackjingle »

VillagerMTV, dzięki za odpowiedzi na moje pytania. Nie wygląda to tak źle z tymi poprawkami
rozprzedstud pisze: W USOSie jest napisane "Rejestracja nie dotyczy studentów I roku studiów I stopnia (studia licencjackie), podejmujących studia w roku akademickim 2014/15", więc chyba co nieco się zmieniło od czasu kiedy Ty zaczynałeś.
Teraz dokładniej zerknąłem na plan studiów to wynika, że rejestracja na przedmioty do wyboru byłaby dopiero w drugim roku. Chyba, że chodzi o jakieś dodatkowe zajęcia na pierwszym roku?
ODPOWIEDZ